Trwa ładowanie...

Jak rozpoznać Hashimoto? Fragment książki ''S.O.S dla tarczycy. Dieta w chorobie Hashimoto''.

Objawy choroby Hashimoto nie są łatwe do zauważenia i prawidłowego zdiagnozowania, ponieważ jej początek może być bardzo podstępny i ukryty.

Zobacz film: "Objawy choroby Hashimoto"

1. Objawy chorej tarczycy

Przez wiele lat objawy wynikające z toczącego się procesu chorobowego mogą wcale nie występować lub pozostawać słabo nasilone (tzw. objawy subkliniczne). U takich chorych może dochodzić jedynie do niewielkiego zwiększenia stężenia TSH we krwi, a poziomy hormonów tarczycy (FT3 i FT4) mogą pozostawać bez wyraźnych zmian lub bliskie dolnym wartościom normy. W tym czasie chory zazwyczaj odczuwa jedynie okresowe obniżenie nastroju, przejściową depresję lub inne symptomy związane z samopoczuciem psychicznym.

U niektórych chorych zaczynają się pojawiać zaburzenia lipidowe, których obrazem staje się podwyższone stężenie "złego" cholesterolu LDL. Objawy kliniczne niedoczynności tarczycy są bardzo zróżnicowane i zależą w głównej mierze od rodzaju niewydolności tego narządu, a także od zaawansowania samej choroby. Ze względu na jej wieloletni rozwój trudno dostrzec początek pojawiania się jakichkolwiek objawów.

2. Pierwsze objawy Hashimoto

Często jako pierwsze pojawiają się symptomy świadczące o nadczynności gruczołu tarczowego. To tak zwana tyreotoksykoza typu Hashimoto. Po fazie łagodnej nadczynności proces chorobowy przechodzi w postać przewlekłej niedoczynności narządu. W tym czasie na pierwszy plan wysuwają się takie objawy jak osłabienie, przewlekłe zmęczenie nawet po odpoczynku, nadmierna senność, a także zaburzenia koncentracji i uwagi.

Chorzy skarżą się na kłopoty z pamięcią; zmniejsza się także chęć i tolerancja wysiłku oraz narasta ciągłe uczucie zimna, zwłaszcza rąk i nóg w godzinach wieczornych. Bardzo często współwystępuje także nadmierne rogowacenie się naskórka, zwłaszcza w okolicach łokci i kolan, a także zgrubienie rysów twarzy i obrzęk powiek oraz dłoni.

Objawem, który powinien zaniepokoić i pokierować w stronę zdiagnozowania przyczyny problemu u kobiet, mogą być zaburzenia cyklu menstruacyjnego, manifestujące się obfitymi krwawieniami miesięcznymi.

Bywa, że do odkrycia choroby Hashimoto skłaniają niepowodzenia starających się o potomstwo par; jest to wynikiem pojawiających się zaburzeń płodności i występującej niepłodności. U mężczyzn może wówczas dochodzić do nieprawidłowości w czynnościach seksualnych.

Typowe objawy Hashimoto

Poza powyższymi, występują także inne, bardzo zróżnicowane objawy chorobowe:

  • zwolnienie czynności serca;
  • zaburzenia w wartościach ciśnienia krwi z wolnym tętnem < 70 uderzeń/min (obniżone lub nadmierne wartości);
  • niemiarowa praca serca;
  • zaburzenia słuchu;
  • zmniejszenie wydolności i siły mięśni;
  • zwiększenie częstości oddechów;
  • uczucie mrowienia kończyn;
  • łamliwość włosów i paznokci, ich zmatowienie;
  • pogłębienie się rysów twarzy.

Nierozpoznana choroba Hashimoto wśród ciężarnych jest bardzo niebezpieczna, bowiem może prowadzić do zwiększenia ilości spontanicznych poronień.

Fragment pochodzi z książki "S.O.S dla tarczycy. Dieta w Hashimoto'' autorstwa Anny Kowalczyk i Tomasza Antoniszyna.

"S.O.S dla tarczycy. Dieta w Hashimoto"
"S.O.S dla tarczycy. Dieta w Hashimoto" (Wydawnictwo M)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.