Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: mgr inż. Katarzyna Krupińska

Odchudzanie bez efektu jo-jo

Avatar placeholder
13.02.2020 22:26
Odchudzanie bez efektu jo-jo
Odchudzanie bez efektu jo-jo (Zdjęcie wagi / Shutterstock)

Efekt jojo to wahania wagi ciała, polegające na następującym kolejno po sobie chudnięciu i tyciu. Po zrzuceniu niechcianych kilogramów często trudno nam dłużej zapanować nad swoimi dawnymi nawykami żywieniowymi i ulegamy „pokarmowym” pokusom. To prowadzi do ponownego nabierania masy ciała. Okazuje się jednak, że im bardziej rozciągnięta jest w czasie batalia o szczupłą sylwetkę, tym trwalszy efekt odchudzania.

spis treści

1. Skuteczne odchudzanie

2. Efekt jojo po diecie

By uniknąć efektu jojo, należy postawić przede wszystkim na odpowiednią dietę i aktywność fizyczną. Poniżej znajdują się sposoby, które uchronią cię przed huśtawkami wagi i pomogą skutecznie zapobiegać efektowi jojo przy odchudzaniu.

  • dieta bez efektu jojo
Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

Dieta bez efektu jojo to dieta bogata w produkty zawierające błonnik. Błonnik ma właściwości sycące i hamuje uczucie głodu. Poza tym reguluje przemianę materii. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na błonnik wynosi około 30 g. Tę dobową dawkę dobrze jest rozłożyć sobie na wszystkie posiłki w ciągu dnia, np. na śniadanie możesz zjeść owoce i razowy chleb albo muesli, na obiad – przynajmniej jedną surówkę jako przystawkę, na deser – owoce, a na kolację – jarzyny, makaron lub ryż. Im większa różnorodność spożywanego błonnika, tym lepsze trawienie, a tym samym mniejsze ryzyko wystąpienia efektu jojo.

  • kontrola lekarza bądź dietetyka

Oczywiście można odchudzać się na własną rękę, ale nie każdy powinien to robić. Jeśli cierpisz na przewlekłe choroby typu cukrzyca, jaskra, kamica żółciowa, choroby serca, nerek, wątroby lub tarczycy, odchudzanie powinno przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza specjalisty bądź dietetyka. Skuteczne odchudzanie to takie odchudzanie, które nie może szkodzić twojemu zdrowiu. Dlatego nie torturuj swojego ciała dietami cud, lecz zdaj się na kompetentną radę lekarza i stosuj się do jego zaleceń. To samo dotyczy osób, które chcą zrzucić nadwagę, a nie ukończyły jeszcze 21. roku życia i regularnie przyjmują leki.

  • częste posiłki w mniejszych ilościach

Jeśli chcesz uniknąć efektu jojo, jedz mniejsze porcje posiłków, ale często. Zjedzenie dwudaniowego obiadu wymaga od żołądka długiego trawienia. Z taką ilością pokarmu trudno sobie poradzić. Trawienie i przemiana materii przebiegają najsprawniej, gdy objętość posiłku wynosi około 250 ml (objętość szklanki). Najlepiej zatem spożywać pięć skromnych posiłków dziennie co mniej więcej trzy godziny. I nie zapominać o śniadaniu. Badania potwierdzają, że zjedzenie śniadania hamuje napady głodu w ciągu dnia.

  • aktywność fizyczna

Nic nie da najlepsza dieta, jeśli do komórek nie dotrze odpowiednia ilość tlenu. Dlatego, aby odchudzić się bez efektu jojo, tak ważny staje się ruch i aktywność fizyczna. Bez tlenu niemożliwe byłoby spalanie tłuszczów, białek i węglowodanów. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu sprawia, że organizm jest dobrze dotleniony. Zatem dużo spaceruj, głęboko oddychaj, wybierz jazdę na rowerze, czy bieganie, aby tlen mógł rozejść się z płuc do krwi i dalej do komórek, zapewniając dobrą przemianę materii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze