Przejdź na WP

Jak się całować - pierwszy pocałunek, rodzaje

Pocałunki są różne, na pewno każdy z nas dobrze o tym wie. Ale czy każdy wie, jak się całować? Jak robić to dobrze i co to właściwie znaczy "dobrze"? Z całowaniem jest trochę jak z miłością fizyczną - można ją uprawiać na wiele sposobów, jednak najważniejsza jest dobra atmosfera i współpraca dwóch ciał. Zapraszam do lektury, dzięki której możesz stać się mistrzem w całowaniu.

spis treści

Zobacz film: "Pierwszy pocałunek. Niektórzy chcą o nim zapomnieć"

1. Jak się całować - o pocałunku

Ludzie od zawsze uwielbiają się całować. Według naukowców potrzeba złączenia swych ust z wargami partnera jest niejako wrodzona, zarówno u ludzi, jak u innych ssaków. Usta są narządem, przez który poznajemy świat, a naukowcy dowodzą, że po sposobie całowania możemy nawet dowiedzieć się, czy pasujemy do siebie pod kątem genetycznym.

Niewątpliwie jest to jedna z przyjemniejszych czynności w relacjach damsko-męskich. Może jednak, szczególnie początkowo, wiązać się z niemałym stresem. Zwykle boimy się, że coś pójdzie nie po naszej myśli. Jak się okazuje, problem ten dotyczy sporej części ludzkości - hasło "jak się całować" plasuje się na drugim miejscu wyszukiwarki Google. Coś w tym jest.

Zwykle zastanawiamy się, jaki powinien być idealny pocałunek. Na pewno ważny jest komfort psychiczny, zarówno własny, jak i partnera. Wg jednego z ekspertów ds. randek i relacji, dobry pocałunek posiada zdolność do wytworzenia mentalnej bańki wokół dwóch osób.

W czasie pocałunku powinniśmy poczuć skupienie na sobie nawzajem, podczas gdy reszta świata wokół nas zaciera się.

2. Jak się całować - pierwszy pocałunek

Pierwszy pocałunek jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka, tak jak pierwsza randka czy pierwszy raz. Nowa sytuacja może być wyzwaniem, lecz najprawdopodobniej po chwili będziesz robić wszystko instynktownie.

W stresie przed pierwszym pocałunkiem nie ma nic dziwnego, to zupełnie naturalne. Zastanawiamy się, czy będziemy wiedzieć co robić, co zrobić, jak zderzymy się nosami, czy trzeba zamknąć oczy, itd.

Sceny, które widzimy w wielu filmach dla nastolatek, nie są wbrew pozorom zupełnie pozbawione sensu. Wiele z nas ćwiczyło wcześniej, zanim doszło do prawdziwego pocałunku.

Najlepsze do takich ćwiczeń są owoce. Można praktykować naukę całowania na soczystej brzoskwini lub jabłku. Niektórzy zamiast owoców wybierają powierzchnię lustra lub własną dłoń.

Jak przygotować się do pierwszego pocałunku?

  • warto zadbać o świeży oddech,
  • powinniśmy pamiętać także, aby usta nie były suche i spierzchnięte - mogą wtedy nieprzyjemnie drażnić i drapać usta partnera,
  • warto pamiętać, że o ile dla kobiet pocałunek jest sposobem na okazanie uczuć i oznaką bliskości, o tyle dla mężczyzn namiętny całus bywa wyrazem fizyczności, dużo bardziej wiążącym się z podnieceniem seksualnym.

Kiedy już będziesz mieć pewność, że chcesz pocałować partnera, delikatnie go obejmij. Możesz też oczywiście zaczekać na pierwszy krok z jego strony. Jeśli jednak chcesz przejąć inicjatywę, delikatnie przechyl głowę w bok, co pozwoli uniknąć zderzenia się nosami.

Rozchyl delikatnie swoje wargi i muskaj nimi wargi partnera. Wszystko powinno dziać się powoli, nie warto od razu włączać do akcji języka.

Podczas pocałunku twoje dłonie mogą spoczywać na plecach partnera, ale możesz też przesuwać palcami po jego włosach, drapać po karku lub delikatnie go głaskać.

W czasie pocałunku lepiej nie patrzeć partnerowi w oczy. Najprawdopodobniej nawet nie będziesz próbować, bo zwykle w chwilach uniesienia, zamykamy je odruchowo.

Gdyby jednak u ciebie było inaczej - możesz je przymknąć. Jeśli będziesz partnera świdrować wzrokiem, może poczuć skrępowanie. Zamiast skupić się na pocałunku, będzie próbował wyczytać z oczu twoje emocje.

W przypadku pocałunku jest to zbędne, bo namiętność odczuwana jest przez dotyk. Na głębokie spojrzenia przyjdzie czas po pocałunku.

Pierwszy pocałunek
Pierwszy pocałunek

Pierwszy pocałunek zawsze pozostaje w pamięci. Akt ten nie musi być spektakularny, czasem malutki buziak...

zobacz galerię
Pocałunek jest oznaką uczuć oraz wyrazem bliskości.
Pocałunek jest oznaką uczuć oraz wyrazem bliskości.

3. Jak się całować - rodzaje pocałunków

Nauka o tym, jak się całować, doczekała się swojej odrębnej dziedziny, którą jest filematologia. Aby stać się w niej mistrzem, dobrze jest poznać różne rodzaje pocałunków.

3.1. Pocałunek suchy

Niewinny rodzaj pocałunku, odbywa się przy zamkniętych ustach. Jest to raczej muskanie wargami warg partnera, niż prawdziwe całowanie. Może prowadzić do tzw. pocałunku z języczkiem. Choć nazywany jest suchym, wargi oczywiście mogą być zwilżone.

3.2. Pocałunek z języczkiem

Klasyczny rodzaj pocałunku, podstawa w pocałunkowej ars amandi. Wargi są nieco rozchylone, usta lekko otwarte. Podczas pocałunku z języczkiem partner lub partnerka wsuwa język do ust drugiej osoby, po czym okrężnymi ruchami obejmuje jego język swoim. Można powiedzieć, że poznaje wnętrze ust partnera przy pomocy swego własnego języka.

Po jakimś czasie wysuwa swój język i czeka, aż partner/partnerka wprawi swój język w ruch. Powinniśmy pamiętać, aby nie poruszać jednocześnie językami, ponieważ zrobi się miszmasz, który może być nieprzyjemny i na pewno nie będzie sprzyjać atmosferze.

3.3. Pocałunek amerykański

Jeden z ulubionych pocałunków amerykańskich nastolatków. Polega na tym, że partner delikatnie ssie górną wargę, kiedy ona robi to samo z jego dolną wargą. Szczególną przyjemność sprawia to kobiecie, ponieważ na kobiecej górnej wardze są nerwy połączone z łechtaczką.

3.4. Pocałunek głęboki

Jest to bardziej podniecająca wersja pocałunku z języczkiem. Gdy on lub ona znajduje się językiem w ustach partnera, głęboko w nie nurkuje i ssie język drugiej osoby. Ponieważ koniuszek języka posiada wiele zakończeń nerwowych (co sprawia, że jest bardzo wrażliwy), jest to mocno pobudzające.

Pocałunek ten jest szczególnie przyjemny dla mężczyzn, gdyż taka penetracja może kojarzyć się ze seksem.

3.5. Pocałunek elektryzujący

Nazwa jest nieprzypadkowa, ponieważ jest związana z elektrycznością, a właściwie jej brakiem. Przy zgaszonym świetle stańcie bosymi stopami na wełnianym dywanie lub kocu i pocałujcie się. Podczas tego pocałunku zostawcie otwarte oczy, ponieważ można wtedy zaobserwować przeskakujące iskry.

3.6. Pocałunek chrupiący

W taki sposób można całować oprócz ust, całe ciało partnera. Polega na delikatnym chwytaniu zębami skóry i lekkim przygryzaniu. Może wywoływać miłe dreszcze.

3.7. Pocałunek ssący

Można potraktować go jako uzupełnienie pocałunku chrupiącego. Może także obejmować całe ciało partnera. Wykonujemy językiem ssące i okrężne ruchy. Najwięcej uwagi warto poświęcić szyi - najbardziej wrażliwemu na tego typu pocałunki miejscu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3.8. Pocałunek głaszczący

Może być stosowany naprzemiennie z pocałunkami ssącymi u chrupiącymi. Mając lekko otwarte usta, głaszczemy ciało partnera koniuszkiem języka. Warto przy tym delikatnie nabierać powietrza i wypuszczać je wprost na głaskany fragment ciała, co zwiększa przyjemne doznania.

3.9. Pocałunek węchowy

Polega na węszeniu różnych punktów na ciele partnera. Można użyć w tym celu perfum. Dyskretnie skrapiamy fragmenty swych ciał. Partner nosem odnajduje pachnące miejsca i okrywa je pocałunkami.

3.10. Pocałunek intymny

Najbardziej erotyczny pocałunek ze wszystkich rodzajów. Polega na całowaniu najskrytszych zakamarków swoich ciał. W tym przypadku dozwolona jest każda wariacja: można chrupać, lizać, ssać, gryźć, w zależności od tego co lubimy najbardziej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy