Leczenie łysienia telogenowego

Łysienie telogenowe jest chorobą o łagodnym przebiegu, która prowadzi do przerzedzenia się owłosienia skóry głowy, a w mniejszym stopniu także innych okolic ciała. Choroba generalnie nie powoduje całkowitego wyłysienia, a częstokroć po ustaleniu i wyeliminowaniu przyczyny dochodzi do regeneracji włosów. Niestety pomimo łagodnego przebiegu możliwości terapii są bardzo ograniczone, zwłaszcza u pacjentów, u których łysienie tego typu ma postać przewlekłą. Zazwyczaj próbuje się wdrażać leczenie miejscowe, jednak pozostawia ono dużo do życzenia.

1. Na czym polega łysienie telogenowe?

Cykl wzrostu włosa dzieli się na 3 części: fazę wzrostu (anagen), która trwa około 2-5 lat, trwającą kilka tygodni fazę spoczynku (telogen) i krótką fazę przejściową (katagen). U zdrowej osoby zdecydowana większość włosów (ponad 80%) znajduje się w fazie anagenu.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Łysienie telogenowe polega na tym, że w wyniku działania różnych czynników dochodzi do zaburzenia cyklu wzrostowego włosa i znacznego wydłużenia fazy spoczynku. Oznacza to, że włosy wypadają a ich wzrost jest zahamowany, chociaż nie dochodzi do uszkodzenia mieszka włosowego. Dzięki temu, że pozostaje on nienaruszony możliwa jest regeneracja włosów.

Wskutek wzmożonego wypadania włosów i ich zmniejszonej regeneracji dochodzi do przerzedzenia się owłosienia, co staje się zauważalne kilka miesięcy po wystąpieniu przyczyny.

2. Ustalenie przyczyny zachorowania na łysienie telogenowe

W podjęciu leczenia podstawową rolę odgrywa próba określenia przyczyny dolegliwości. Łysienie telogenowe jest efektem rozchwiania równowagi organizmu, do której może dochodzić z wielu różnych powodów. Warto przy tym zauważyć, że zauważalne przerzedzenie się włosów ma miejsce około 3-6 miesięcy od zadziałania czynnika sprawczego. Jeżeli czynnik wywołujący schorzenie miał charakter jednorazowy (np. sytuacja znacznego napięcia emocjonalnego, zabieg operacyjny, uraz) regeneracja włosów powinna nastąpić spontanicznie w ciągu 6-12 miesięcy. Jest to możliwe dzięki temu, że mieszki włosowe pozostają nienaruszone, a u takich pacjentów działanie lekarza ogranicza się w dużej mierze do uspokojenia i edukowania pacjenta.

3. Dieta na łysienie

Łysienie telogenowe nierzadko występuje także w wyniku stosowania niezrównoważonej diety lub gwałtownej utraty masy ciała. Co więcej, wypadanie włosów o takim charakterze może być objawem niedoborów - zwłaszcza żelaza, witamin z grupy B i cynku. Jeżeli lekarz podejrzewa, że przyczyną dolegliwości pacjenta może być nieodpowiedni sposób odżywiania się należy ustalić przyczyny niedoboru (np. drobne krwawienie z przewodu pokarmowego u pacjenta z niedoborem żelaza) i wyeliminować je. Korzystna może być także konsultacja z dietetykiem, zwłaszcza, że nierzadko konieczna jest całościowa zmiana sposobu odżywiania.

4. Łysienie telogenowe jako objaw chorób metabolicznych

Gospodarka hormonalna ma duży wpływ na stan włosów i ich prawidłowy wzrost. Rola ta uwidacznia się zwłaszcza u osób cierpiących z powodu nad- i niedoczynności tarczycy, ale także u pacjentów przyjmujących leki mające wpływ na gospodarkę hormonalną. W takich przypadkach poprawę stanu włosów przynosi właściwe leczenie choroby podstawowej.

5. Stres a łysienie

Stres i stany napięcia emocjonalnego przyśpieszają wypadanie włosów i u części pacjentów łysienie telogenowe może być symptomem przewlekłej reakcji stresowej. U takich pacjentów można uzyskać pewną poprawę proponując zmianę trybu życia, a także właściwą dietę.

6. Preparaty stosowane miejscowo w leczeniu łysienia telogenowego

W zasadzie jedynym lekiem wykazującym pewną skuteczność w leczeniu łysienia telogenowego jest minoxidil. Preparat ten stosuje się miejscowo na skórę głowy, a efekty jego stosowania pojawiają się po około 8 miesiącach. Warto przy tym zauważyć, że wymaga on regularnego stosowania a osiągane efekty różnią się znacznie u poszczególnych osób i z reguły nie są spektakularne. Taką terapię zaleca się u osób z przewlekłym łysieniem, u których objaw ten jest przyczyną obniżenia komfortu życia. Warto zauważyć, że w leczeniu tej choroby w zasadzie nie stosuje się przeszczepiania włosów. Ograniczoną lub niepotwierdzoną skuteczność wykazują także wszelkiego rodzaju preparaty ziołowe.

spis treści
rozwiń
Następny artykuł: Leczenie łysienia u kobiet

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy