Trwa ładowanie...

Szczepienia ozdrowieńców. Czy jedna dawka wystarczy? (WIDEO)

Czy może dojść do ponownego zakażenia koronawirusem? Jakie czynniki decydują o reinfekcji? Na te i wiele innych pytań odpowiedział w programie "Newsroom" WP prof. Andrzej Fal, specjalista z zakresu chorób wewnętrznych, alergologii i zdrowia publicznego, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Szpitala MSWiA w Warszawie. Według eksperta reinfekcje są możliwe i trzeba być przygotowanym, że do takiej sytuacji może dojść.

- Zdecydowanie reinfekcje są możliwe. Jest niewielka grupa chorób zakaźnych, która daje trwałą odporność. W większości są to odporności przemijające - mówi prof. Andrzej Fal. - Tak naprawdę my jeszcze nie wiemy, jak długo trwa odporność poinfekcyjna, bo to, że mamy sygnały o reinfekcji od pacjentów, którzy przechorowywali COVID-19 cztery, pięć, a nawet osiem miesięcy temu, to jeszcze jest to zbyt mała liczba, żeby utworzyć z tego jakąś regułę - podkreśla ekspert.

Jak dodaje, ważne jest, aby przestrzegać zasad DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka), ponieważ nawet ozdrowieńcy mogą zachorować drugi raz. Nie należy zatem narażać ani siebie, ani innych na zakażenie i niepotrzebne niebezpieczeństwo.

- Ozdrowieńcy mają pewien poziom przeciwciał. Jest on niższy niż w przypadku szczepienia. Szczepionka daje potencjalnie lepsze zabezpieczenie przed infekcją niż przechorowanie - zauważa prof. Fal.

Czy zatem dla ozdrowieńcom wystarczy szczepienie jedną dawką preparatu? Ekspert odpowiada stanowczo: Szczepionkę należy podać w dwóch dawkach.

- Szczepionka jak każdy lek ma zapisane w charakterystyce produktu leczniczego schemat stosowania, który ma spowodować, że ten lek będzie skuteczny - kwituje prof. Fal.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.