Jak skóra zmienia się z wiekiem?

Wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia grubości skóry, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki oraz plamy barwnikowe. W wyniku procesu starzenia się, w obrębie skóry mogą pojawić się inne problemy. Mamy jednak dobrą wiadomość. Dzięki odpowiednio dobranej pielęgnacji, można temu zapobiec. Oto lista trzech zmian skórnych pojawiających się wraz z wiekiem średnim. Doradzimy wam, jak im zapobiegać.

Problem z alergią i podrażnieniami skóry

Zmarszczki pojawiające się wokół oczu

Skóra wokół oczu starzeje się bardzo szybko – przyczyniają się do tego przede wszystkim słońce, różnego rodzaju używki i nieprzespane noce.

Według „MedlinePlus”, ponad 90% osób starszych doświadcza pewnego rodzaju zaburzeń skóry skutkujących alergią i podrażnieniami. Może mieć to związek ze stresem, brakiem niektórych składników odżywczych, a nawet cukrzycą. Do innych przyczyn możemy zaliczyć działanie klimatu (mróz, silny wiatr), ogrzewanie pomieszczeń oraz duże narażenie na działanie substancji chemicznych. Nawet jeżeli dana osoba nigdy wcześniej nie miała problemów związanych z podrażnieniem skóry czy alergią, może spodziewać się, że w pewnym momencie jej skóra uwrażliwi się na określone czynniki. Przykładowo, jagody i orzechy mogą spowodować alergię u osób, które wcześniej nie miały tego typu problemów.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Zapobieganie tym problemom wymaga jedynie odrobiny prewencji oraz kontroli. Zwracaj uwagę na zmiany spowodowane działaniem niektórych produktów spożywczych, a także ogranicz ekspozycję na słońce. Pamiętaj, że to słońce jest częstą przyczyną podrażnień skórnych, dlatego zwiększ ochronę przeciwsłoneczną. Poza stosowaniem kremów z filtrami noś kapelusz z szerokim rondem lub parasol, które również ograniczą ilość docierających do powierzchni skóry promieni słonecznych. Warto także zastanowić się nad zakupem preparatu zawierającego antyoksydanty i składniki nawilżające. Preparat taki wzmocni ochronę skóry przed działaniem czynników środowiska.

Nieestetyczne siniaki na powierzchni skóry

Oczywiście nie ma powodu do obaw, gdyż są one nieszkodliwe. Krwiaki są wynikiem zmniejszenia szczelności naczyń krwionośnych. Według „Healthline Plus”, jest to główna przyczyna pojawiania się licznych siniaków na powierzchni ciała. Czasami zdarza się tak, że siniak pozostaje widoczny przez wiele miesięcy, a niekiedy nawet nie znika. Na szczęście, można załagodzić objawy i zredukować kolor siniaków przez włączenie witaminy C do codziennej diety. W efekcie skóra będzie bardziej odporna na ewentualne uderzenia, a ryzyko powstania siniaka znacznie spadnie. Można również zastosować leczenie miejscowe, które wzmocni ściany naczyń krwionośnych. W tym celu warto zakupić w aptece specjalny preparat w formie żelu.

Nadmierna suchość skóry i swędzenie

Wraz z momentem, gdy skończysz 40 lat, być może zaobserwujesz, że skóra staje się coraz bardziej sucha, a niekiedy nawet swędząca – nawet w przypadku, gdy w wieku młodzieńczym miałaś skórę tłustą. Jest to spowodowane spadkiem aktywności gruczołów łojowych, a w konsekwencji zmniejszeniem ilości produkowanego przez nie sebum. Te czynniki wpływają na znaczne zaostrzenie suchości skóry.

Wskazane są kąpiele w ciepłej wodzie dwa-trzy razy w tygodniu oraz prysznic po każdej kąpieli w basenie. Stosuj jedynie mydła przeznaczone dla skór suchych. Po kąpieli koniecznie nałóż na całą powierzchnię skóry krem, który zapobiegnie jej odwodnieniu. W przypadku, gdy skórę charakteryzuje tkliwość, a na jej powierzchni widoczne jest zaczerwienienie z towarzyszącym uczuciem suchości i swędzenia, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Może to być stan zapalny wymagający specjalistycznego leczenia.

Pomimo zmian towarzyszących skórze w trakcie procesu starzenia, możesz zapobiegać występowaniu wyżej wymienionych problemów. Pamiętaj, że łatwiej jest zapobiegać, aniżeli później leczyć.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Cera dojrzała
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 3 tygodnie temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 2 dni temu

11
Artykuły Cera dojrzała
Cera dojrzała

Dbanie ocerę dojrzałą

Dbanie ocerę dojrzałą

Dobrze dobrane kosmetyki do cery dojrzałej pomagają wygładzić powstające zmiany i zregenerować skórę.

Cera dojrzała

9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek

9 sprawdzonych sposobów na uniknięcie zmarszczek

odżywczych bezpośrednio do tkanek i skóry. Konsekwencją tego może być zmiana kolorytu cery, która przybiera ziemisty, niezdrowy kolor. Ponadto substancje (...) przed chorobami, ale również zapobiec pogorszeniu stanu cery....

Cera dojrzała

Maseczka z miodem

Maseczka z miodem

Maseczki z miodu mogą być wykonane w domu lub zakupione w sklepie kosmetycznym. Działają kojąco na skórę, regenerują naskórek i poprawiają koloryt.

Cera dojrzała

Wpływ promieni słonecznych na skórę

Wpływ promieni słonecznych na skórę

Promienie słoneczne są jedną z głównych przyczyn pojawiania się zmarszczek. Szczególnie wrażliwe na słońce są: twarz, szyja i ręce - one starzeją się najszybciej.

Cera dojrzała

Krem pod oczy Eluage

Krem pod oczy Eluage

Krem pod oczy Cienka skóra pod oczami wymaga szczególnej ochrony.

Cera dojrzała

Powstawanie zmarszczek na czole

Powstawanie zmarszczek na czole

Zmarszczki na czole zazwyczaj pojawiają się, gdy się czymś martwimy, złościmy na coś, czy jesteśmy zaskoczeni. Najczęściej są poziome, ale zdarzają się także zmarszczki w pionie, np. pomiędzy brwiami.

Cera dojrzała

Zachowanie urody

Zachowanie urody

Każda z nas marzy o tym, żeby jak najdłużej wyglądać młodo. Niektórym się to udaje z bardzo dobrym skutkiem. Wymaga to jednak pracy nad sobą i swoim ciałem. Nasza skóra starzeje się wraz z upływem lat. Jest to normalny, uwarunkowany genetycznie proces,...