Trwa ładowanie...

Jak skutecznie usuwać osad i kamień nazębny? Podstawy higieny jamy ustnej

Avatar placeholder
25.06.2021 13:28
Materiał sponsorowany przez
(Materiał Partnera)

Najlepszymi modelami wśród szczoteczek elektrycznych są urządzenia soniczno-rotacyjne, które oferuje marka Oral-B. Połączenie okrągłej główki, ruchów ORP (oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych) oraz chmury drobnych bąbelków osiąganych dzięki soniczności, to najlepsze, co mogą dostać nasze zęby. Korzystając z tego typu szczoteczki i czyszcząc nią zęby 2 razy dziennie przez 2 minuty, nie będziemy się musieli więcej przejmować osadami, a kamień nazębny nie zdąży się pojawić na szkliwie.

Dowiedz się o wszystkich funkcjach szczoteczki Genius X, która jest najlepszym modelem spośród szczoteczek soniczno-rotacyjnych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najważniejsze zasady dbania o higienę jamy ustnej

Szczoteczka elektryczna to podstawa, ale nie zapominajmy też o innych nawykach, które wspierają zdrowe zęby oraz utrzymanie jamy ustnej w odpowiedniej higienie. Jednym z nich jest codzienne nitkowanie zębów. W przestrzeniach międzyzębowych mogą gromadzić się resztki wcześniej zjedzonych posiłków. Takie pozostałości bardzo trudno jest usunąć podczas tradycyjnego szczotkowania, dlatego warto wspomóc się nicią dentystyczną. Dobrze oczyszczone zęby rzadziej się psują, a dodatkowo osady i płytka nazębna tak łatwo do nich nie przywierają.

Kolejnym przydatnym nawykiem jest płukanie zębów płynami zwalczającymi bakterie w jamie ustnej i odświeżającymi oddech. Zakończenie wieczornego rytuału oczyszczania zębów przepłukaniem całej jamy ustnej odpowiednim płynem pomoże odświeżyć wszystkie, nawet najbardziej niedostępne zakamarki i wypłucze resztki jedzenia, których nie udało się usunąć za pomocą nici dentystycznej.

(Materiał Partnera)

Podczas mycia nie zapominajmy o języku! W tym obszarze jamy ustnej często gromadzi się mnóstwo bakterii, a nalot na języku jest dla nich świetną pożywką. Język można wyczyścić za pomocą specjalnej skrobaczki lub użyć do tego szczoteczki manualnej, ale bez sięgania po pastę do zębów. Niektóre zwykłe szczoteczki mają z tyłu główki specjalną powierzchnię ułatwiającą usuwanie osadu z języka. Mówiąc już o paście do zębów, to ona oczywiście również odgrywa dużą rolę podczas dbania o odpowiednią higienę jamy ustnej. Dobierzmy ją odpowiednio do swoich potrzeb np. kiedy mamy nadwrażliwe zęby będziemy potrzebować pasty dopasowanej do zwalczania właśnie tego problemu.

Czy domowe sposoby na osady i kamień nazębny są skuteczne?

Co jednak zrobić, jeżeli na naszych zębach już się zebrał kamień? Czy da się go usunąć w domu podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych? Niestety zwykłe szczotkowanie zębów nie usunie skamieniałych osadów, ale jeżeli złogi są niewielkie, możemy wypróbować domowe sposoby na pozbycie się ich. Te metody są mało inwazyjne i jeżeli nie mamy problemów z nadwrażliwością zębów, to warto je przetestować. Szczególnie polecany jest ocet jabłkowy, który wyróżniają właściwości przeciwpróchnicze i odkażające, a także zdolność zabezpieczania zębów przed osadzaniem się kamienia. Aby usunąć już powstałe złogi, musimy raz w tygodniu przecierać zęby szczoteczką manualną skropioną octem jabłkowym.

Dobrym działaniem wyróżnia się też mieszanka sody oczyszczonej i oleju kokosowego. Należy jednak pamiętać, że soda może działać bardzo inwazyjnie na szkliwo, dlatego ten sposób trzeba stosować z rozwagą. Aby zobaczyć czy pasta z sody i oleju kokosowego sprawdzi się na naszych zębach, używajmy jej raz dziennie przez tydzień podczas codziennego szczotkowania i sprawdźmy, czy pojawią się pierwsze efekty. Oczywiście zęby myjemy za pomocą szczoteczki manualnej, bo tak inwazyjna mieszanka w połączeniu ze szczoteczką elektryczną mogłaby zarysować nasze szkliwo.

(Materiał Partnera)

O wiele lepszym i bezpieczniejszym wyborem będzie szczotkowanie zębów pastą z dodatkiem węgla aktywnego lub mieszanką węgla aktywnego pochodzenia naturalnego z wodą. Ten składnik jest najbardziej skuteczny w walce z kamieniem nazębnym, a także redukuje ilość bakterii bytujących w jamie ustnej. Czysty węgiel aktywny np. taki, który można kupić w kapsułkach, będzie skuteczniejszy niż pasta z dodatkiem tego składnika. Kluczem do sukcesu jest dobre rozprowadzenie węgla po powierzchni zębów i pozostawienie tej mieszanki na nich na 3-5 minut. Taki rytuał higieniczny możemy przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu. Pomocny w walce z kamieniem jest też napar z szałwii, który można stosować jako płyn do płukania ust oraz drożdże piwne, które w połączeniu z solą i wodą tworzą czyszczącą pastę. Pamiętajmy jednak, że najskuteczniejszym i najbezpieczniejszym sposobem na usuwanie kamienia nazębnego jest po prostu wizyta u dentysty.

Jak usuwa się kamień nazębny u dentysty?

Jeżeli domowe sposoby zawiodą albo wolimy, żeby naszymi zębami zajął się specjalista, to na usuwanie kamienia najlepiej wybrać się do dentysty. Stomatolog dysponuje narzędziami, które w ciągu kilku lub kilkunastu minut (w zależności od warstwy kamienia) oczyszczą całe uzębienie oraz wszystkie szczeliny i zakamarki pomiędzy zębami. Najczęściej stosowaną metodą jest skalling. Ten zabieg może zostać przeprowadzony metodą tradycyjną, czyli przy użyciu pilniczków i dłuta dentystycznego, ultradźwiękową, laserową, chemiczną lub mechaniczną za pomocą dentystycznych frezarek. Celem każdego zabiegu tego typu jest usunięcie skamieniałych złogów i oczyszczenie wszystkich zębów.

Jak to się dzieje, że szczoteczki elektryczne o wiele skuteczniej usuwają płytkę nazębną i osady niż zwykła szczoteczka manualna?

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Materiał sponsorowany przez
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze