Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Krystyna Pogoń

Sposób odżywiania wpływa na proces rekonwalescencji. Odpowiednia dieta to podstawa

 Agnieszka Gotówka
06.06.2018 11:34
Sposób odżywiania wpływa na proces rekonwalescencji. Odpowiednia dieta to podstawa
Sposób odżywiania wpływa na proces rekonwalescencji. Odpowiednia dieta to podstawa (istock)

Choroba jest zawsze dużym obciążeniem dla organizmu. Osłabiają go stosowane leki, zmęczenie, stres oraz lęk związany z terapią. By powrócić do sił, potrzeba spokoju, czasu i właściwej diety.

Organizm jest zmęczony chorobą. Nie ma siły i potrzebuje solidnego wzmocnienia. Mnóstwa energii oraz składników odżywczych dostarcza właściwie skomponowana dieta. Powinna uwzględniać źródła białka, węglowodanów i tłuszczów. To jednak teoria, bo w praktyce często spotykanym problemem w okresie rekonwalescencji jest brak apetytu. Jak temu zaradzić?

1. Jak odżywiać się w czasie rekonwalescencji?

W czasie choroby, ale również tuż po niej, zaleca się lekkostrawną dietę obfitującą w białko. Zapotrzebowanie na ten składnik jest wtedy zdecydowanie wyższe niż u zdrowych osób. Organizm wykorzystuje białko do odbudowy tkanek, osocza i komórek odpornościowych.

Zwiększoną ilość białka w diecie muszą uwzględnić przede wszystkim osoby po zabiegach chirurgicznych, w chorobach nowotworowych i po zawale mięśnia sercowego. Jest też bardzo potrzebne w zapaleniu jelita grubego i w niedoczynności tarczycy.

Tuż po chorobie pojawić się mogą liczne problemy, np. brak apetytu lub trudności z przełykaniem i gryzieniem. W takiej sytuacji najlepiej jest sięgnąć po specjalne preparaty odżywcze, dostępne w aptekach bez recepty. Wśród nich jest Nutramil complex, który dostarcza wszystkie niezbędne składniki pokarmowe – białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, mikro- i makroelementy.

Jest polecany w czasie choroby, ale też w okresie rekonwalescencji. Może być spożywany przez osoby nietolerujące glutenu i laktozy. Dostępny jest w trzech różnych smakach: neutralnym, waniliowym i truskawkowym. Tego rodzaju produkt jest również pomocny w sytuacji, gdy chory nie ma siły przygotować posiłku samodzielnie lub ma objawy niedożywienia.

Należą do nich m.in.: utrata masy ciała, osłabienie siły mięśniowej, utrata podskórnej tkanki tłuszczowej, obrzęki.

2. Zasady diety rekonwalescenta

Z dnia na dzień chory ma więcej siły, przybiera też na wadze. Jego apetyt ulega poprawie i łatwiej o urozmaicenie diety. W jadłospisie mogą pojawić się nowe produkty i dania, nadal jednak muszą być one pełnowartościowe i odpowiednio przygotowane.

Lepiej zrezygnować ze smażenia na rzecz gotowania i duszenia. Zaleca się również wyeliminowanie tłustych produktów, które po spożyciu długo zalegają w żołądku oraz ograniczenie spożycia błonnika pokarmowego. Niezwykle istotne jest też, by posiłki spożywać regularnie, o określonych porach.

Posiłki dla rekonwalescenta powinny dostarczać wszystkich niezbędnych składników pokarmowych: białka, tłuszczu, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. W ten sposób organizm powróci do równowagi metabolicznej a jego rezerwy zostaną odbudowane.

Co zatem jeść? Warto sięgać po gotowane warzywa, np. marchew, ziemniaki. Dobrze z nich przygotować zupy lub przeciery. W diecie pojawić się mogą także owoce (banany, brzoskwinie, morele). Nie należy rezygnować również z pieczywa czy mięsa.

Odpowiednie na deser będą: kisiel, budyń lub mus owocowy. Do picia najlepiej jest serwować wodę niegazowaną, słabą herbatę lub ziołowe napary. Nie trzeba też rezygnować z przypraw, ale zdecydowanie lepiej jest sięgać po te najłagodniejsze, np. pietruszkę, koperek.

W diecie rekonwalescenta nie powinny pojawiać się takie produkty jak słonina, boczek, smalec. Złe samopoczucie mogą wywołać też warzywa kapustne i napoje gazowane.

Odpowiednia dieta to jednak nie wszystko. Rekonwalescenci, by powrócić do sił, potrzebują odpoczynku oraz właściwej dawki snu. Niezbędny jest też spokój oraz komfort psychiczny.

Partnerem artykułu jest marka Nutramil

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze