Trwa ładowanie...

Jak stosować olejki eteryczne?

Aromaterapia zyskuje na popularności i coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie olejków eterycznych. Udowodniono, że leczenie zapachem przynosi rezultaty przy wielu dolegliwościach. Należy jednak pamiętać, że niemal każdy olejek eteryczny powinien być rozcieńczony przed zaaplikowaniem go na skórę. „Mniej znaczy więcej” to zasada, której należy się trzymać, stosując aromaterapię. Zanim użyje się olejku eterycznego, powinno się zapoznać z zasadami jego stosowania, aby sobie ani innym nie zaszkodzić.

1. Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne można stosować między innymi:

 • do pielęgnacji skóry,
 • do masażu ciała,
 • na problemy z zatokami i oskrzelami (poprzez inhalacje i nawilżanie powietrza),
 • przy przeziębieniach, grypie, bólu mięśni i w celach relaksacyjnych (w kąpieli, w formie kompresu),
 • do użytku domowego (olejki eteryczne można dodać do prania, a także użyć do sprzątania i zmywania naczyń),
 • do poprawy smaku, na przykład miodu.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najpopularniejsze zastosowanie olejków eterycznych to masaż ciała. Należy wymieszać wybrany olejek z olejkiem bazowym i nanieść na skórę. Aby wykonać masaż, nie trzeba być wykwalifikowanym masażystą. Nawet łagodne ruchy rozluźniają i pomagają pozbyć się napięcia. Pamiętaj, że z naukowego punktu widzenia pozytywne skutki stosowania olejków biorą się z wdychania ich. Kwestia, czy wnikają przez skórę, pozostaje nierozwiązana.

Aby bezpiecznie stosować olejki, należy zastosować się do kilku zasad.

 • Ostrożnie podchodź do stosowania cytrusowych olejków na skórę. Są mocno skoncentrowane i mogą wywołać niepożądane skutki.
 • Trzymaj olejki eteryczne z dala od światła i wysokich temperatur. Idealnym miejscem na przechowywanie ich jest lodówka.
 • Unikaj kontaktu olejków z oczami, nosem i ustami. Poza tym, zadbaj o to, by zawsze były z dala od dzieci i zwierząt domowych.

Stosowanie olejków eterycznych przez ludzi starszych, chorych, dzieci i kobiety w ciąży jest raczej niewskazane. Dłuższe używanie olejków może odbić się na wątrobie.

2. Zasady stosowania olejków eterycznych

Przed użyciem olejku sprawdź, czy nie jesteś na niego uczulony. Zaaplikuj odrobinę rozcieńczonego olejku na zgięcie łokcia i w ciągu doby obserwuj, czy nie pojawiło się zaczerwienienie lub swędzenie. Jeśli nie wystąpiły objawy reakcji alergicznej, możesz bez obaw stosować ten olejek. Jak to zrobić?

 • Dodaj 3-8 kropli olejku do wanny tuż przed wejściem do wody i poleż w niej przynajmniej 10 minut.
 • Jeśli masz zatkany nos, zrób inhalacje z olejku eukaliptusowego, a w przypadku silnego stresu wybierz olejek z drzewa sandałowego. Do miseczki z gorącą wodą wlej cztery krople olejku, na głowie połóż ręcznik i wdychaj parę.
 • Zrób sobie kąpiel dla stóp z 5-7 kroplami olejku. Do tego celu sprawdzą się olejki z cytryny, mięty, drzewa herbacianego lub jałowca.

Duży wybór olejków eterycznych można znaleźć w aptekach i sklepach zielarskich. Kupione tam specyfiki są lepszej jakości. Warto przekonać się do stosowania olejków eterycznych. Mimo iż aromaterapia nie leczy chorób, pozytywnie wpływa na samopoczucie i potrafi ulżyć przy niektórych dolegliwościach. Konieczne jest jednak stosowanie olejków z rozwagą.

undefined

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza