Jak świat poradzi sobie z paleniem papierosów?

Mogłoby się wydawać, że palenie papierosów staje się już powoli „mało modne”- praktycznie z każdego miejsca można dostrzec prozdrowotne hasła i kampanie zachęcające do prowadzenia zdrowego trybu życia.

A jak można zdrowo żyć paląc papierosy? Nie od dzisiaj wiadomo, że palenie papierosów znacznie przyczynia się do rozwoju chorób serca, naczyń, czy też znacznie zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej. Ryzyko zgonu z powodu chorób, które są powodowane przez papierosy jest znacznie większe niż u nie palącej populacji.

Znaczenie ma ilość, czas i wiek w jakim rozpoczęto palenie papierosów. Chociaż w krajach wysoko rozwiniętych temat ten jest powodem do gorących dyskusji, to szczególnie w regionach o niskim statusie socjoekonomicznym cały czas możemy obserwować tendencję wzrostową w kwestii ilości palaczy.

Spójrzmy na ten problem z ekonomicznego punktu widzenia - koszty leczenia chorób dla państwa są gigantyczne, ale te koszty to nie jedyny problem. Na skutek choroby, dana osoba staje się nie zdolna do pracy, co ma również negatywny wpływ na ekonomię. WHO szacuje, że do 2030 rocznie z powodu palenia papierosów będzie umierać 8 milionów osób - aktualnie jest to 6 milionów w skali roku.

Koszty jakie ponosi światowa gospodarka na skutek palenia papierosów wynosi więcej niż bilion dolarów (!). Szacunkowo roczne wpływy z podatków i opłat tytoniowych wynoszą około 270 miliardów dolarów. Badacze również zaznaczają, że palenie papierosów jest jednym z najważniejszych czynników, który może zostać ograniczony i zapobiegnie śmierci wielu milionów osób.

Według jednego z raportów nie są wykorzystywane wszystkie możliwości które byłyby w stanie ograniczyć sprzedaż papierosów. Warto również wspomnieć, że narażone na zachorowanie na raka płuc są nie tylko osoby, które bezpośrednio wdychają dym tytoniowy, ale także te które palą biernie.

5 chorób, które są często źle diagnozowane

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości, które potrafią świetnie „podszyć się” pod...

Szacuje się, że miedzy 20-50 procent osób, które palą biernie, choruje na raka płuca. Kilkanaście substancji zawartych w dymie tytoniowym ma udowodnione działanie karcinogenne. To bardzo duża ilość, a niejednokrotnie narażone na dym tytoniowy są również dzieci. Szkodliwe substancje chemiczne mogą sprzyjać występowaniu astmy i chorób układu oddechowego u dzieci.

Pamiętajmy o tym, że paląc szkodzimy nie tylko sobie, ale również innym osobom w naszym otoczeniu. Walka z paleniem papierosów to nie tylko aspekt ekonomiczny - to walka o lepsze i dłuższe życie nas wszystkich. Już za kilka miesięcy – 31 maja – obchodzony jest symboliczny dzień bez papierosa. Może to dobra okazja, aby wyzwolić się z nałogu? Nawet jeśli nie dla siebie - zrób to dla innych, najbliższych ci osób. Tylko w Polsce rocznie wykrywa się ponad 20 tysięcy zachorowań na raka płuca.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 8 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze
Artykuły Newsy - zdrowie
Rak pęcherza moczowego - przyczyny, objawy, leczenie, przerzuty

Rak pęcherza moczowego - objawy (WIDEO)

Rak pęcherza moczowego - objawy (WIDEO) Odtwórz wideo

lat. Zachorowalność na nowotwór wiąże się bardzo często z paleniem papierosów oraz pracą w przemyśle chemicznym. Nowotwór pęcherza moczowego jest zbyt

Czy w ciąży mogę...?

Przyszła matka z papierosem (WIDEO)

Przyszła matka z papierosem (WIDEO) Odtwórz wideo

. Wiele niepalących kobiet ma styczność z dymem tytoniowym. Tak zwane bierne palenie szkodzi zarówno ciężarnym, jak i dzieciom. O zagrożeniach związanych z paleniem papierosów w czasie ciąży opowie dr Agata Wolska. ...

Uzależnienie od papierosów

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO)

Palenie papierosów vs. nasza wiedza (WIDEO) Odtwórz wideo

Palenie papierosów, szczególnie to nałogowe, w bardzo negatywny sposób działa na zdrowie osoby palącej i osób w jej otoczeniu. Wiedza dotycząca (...) wpływu palenia papierosów na zdrowie jest dość szeroko znana w naszym...

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

4 superfoods w formie płynnej na zdrowe serce

4 superfoods w formie płynnej na zdrowe serce

i paleniem papierosów) i ograniczenie spożywania soli. W ramach profilaktyki chorób układu krążenia warto do jadłospisu wprowadzić superfoods na zdrowe serce