Trwa ładowanie...

Jak świat poradzi sobie z paleniem papierosów?

Lek. Mateusz Nawrocki
12.01.2017 14:05
Jak świat poradzi sobie z paleniem papierosów?
Jak świat poradzi sobie z paleniem papierosów?

Mogłoby się wydawać, że palenie papierosów staje się już powoli „mało modne”- praktycznie z każdego miejsca można dostrzec prozdrowotne hasła i kampanie zachęcające do prowadzenia zdrowego trybu życia.

A jak można zdrowo żyć paląc papierosy? Nie od dzisiaj wiadomo, że palenie papierosów znacznie przyczynia się do rozwoju chorób serca, naczyń, czy też znacznie zwiększonego ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej. Ryzyko zgonu z powodu chorób, które są powodowane przez papierosy jest znacznie większe niż u nie palącej populacji.

Znaczenie ma ilość, czas i wiek w jakim rozpoczęto palenie papierosów. Chociaż w krajach wysoko rozwiniętych temat ten jest powodem do gorących dyskusji, to szczególnie w regionach o niskim statusie socjoekonomicznym cały czas możemy obserwować tendencję wzrostową w kwestii ilości palaczy.

Spójrzmy na ten problem z ekonomicznego punktu widzenia - koszty leczenia chorób dla państwa są gigantyczne, ale te koszty to nie jedyny problem. Na skutek choroby, dana osoba staje się nie zdolna do pracy, co ma również negatywny wpływ na ekonomię. WHO szacuje, że do 2030 rocznie z powodu palenia papierosów będzie umierać 8 milionów osób - aktualnie jest to 6 milionów w skali roku.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Czy do 2030 z powodu palenia papierosów będzie umierać 8 milionów osób rocznie?
Czy do 2030 z powodu palenia papierosów będzie umierać 8 milionów osób rocznie?

Koszty jakie ponosi światowa gospodarka na skutek palenia papierosów wynosi więcej niż bilion dolarów (!). Szacunkowo roczne wpływy z podatków i opłat tytoniowych wynoszą około 270 miliardów dolarów. Badacze również zaznaczają, że palenie papierosów jest jednym z najważniejszych czynników, który może zostać ograniczony i zapobiegnie śmierci wielu milionów osób.

Według jednego z raportów nie są wykorzystywane wszystkie możliwości które byłyby w stanie ograniczyć sprzedaż papierosów. Warto również wspomnieć, że narażone na zachorowanie na raka płuc są nie tylko osoby, które bezpośrednio wdychają dym tytoniowy, ale także te które palą biernie.

5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,

zobacz galerię

Szacuje się, że miedzy 20-50 procent osób, które palą biernie, choruje na raka płuca. Kilkanaście substancji zawartych w dymie tytoniowym ma udowodnione działanie karcinogenne. To bardzo duża ilość, a niejednokrotnie narażone na dym tytoniowy są również dzieci. Szkodliwe substancje chemiczne mogą sprzyjać występowaniu astmy i chorób układu oddechowego u dzieci.

Pamiętajmy o tym, że paląc szkodzimy nie tylko sobie, ale również innym osobom w naszym otoczeniu. Walka z paleniem papierosów to nie tylko aspekt ekonomiczny - to walka o lepsze i dłuższe życie nas wszystkich. Już za kilka miesięcy – 31 maja – obchodzony jest symboliczny dzień bez papierosa. Może to dobra okazja, aby wyzwolić się z nałogu? Nawet jeśli nie dla siebie - zrób to dla innych, najbliższych ci osób. Tylko w Polsce rocznie wykrywa się ponad 20 tysięcy zachorowań na raka płuca.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze