Trwa ładowanie...

Jak teraz wygląda COVID-19? Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem

Jak teraz wygląda COVID-19? Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem
Jak teraz wygląda COVID-19? Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem (Getty Images)

Z danych Ministerstwa Zdrowia wiemy, że za 99,6 proc. przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce odpowiada wariant Delta. Mutacja ta daje nieco inne objawy niż te, z którymi musieli mierzyć się chorzy na COVID-19 na samym początku pandemii. Na co teraz powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

spis treści

1. Gdzie najłatwiej zakazić się koronawirusem?

Eksperci nie mają wątpliwości, że o zakażenie koronawirusem – niezależnie od dominującego wariantu – najłatwiej w miejscu publicznym, a zwłaszcza w źle wentylowanym pomieszczeniu zamkniętym. Dominujący obecnie wariant Delta, najbardziej zakaźny z dotychczas poznanych, jeszcze skuteczniej wywołuje ogniska epidemiczne COVID-19 w miejscach, w których gromadzą się ludzie.

Dr Michał Sutkowski, lekarz POZ i Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych twierdzi, że ognisk zakażeń można spodziewać się tak naprawdę wszędzie tam, gdzie gromadzą się ludzie.

Zobacz film: "Dr Fiałek wyjaśnia przyczynę silnej reakcji ozdrowieńców na pierwszą dawkę szczepionki"

Szczególnie narażona jest młodzież w wieku szkolnym, ponieważ jak podkreśla lekarz, badania dowodzą, że wśród tej grupy wiekowej transmisja wirusa jest na bardzo wysokim poziomie.

- Podczas czwartej fali nie ma bezpiecznych miejsc, które byłyby wolne od potencjalnego ryzyka infekcji. Wszędzie tam, gdzie ktoś się nie zaszczepił, należy spodziewać się ognisk zakażeń. Bez wątpienia są to przychodnie, w których gromadzą się pacjenci, ale także spotkania rodzinne, miejsca pracy, kościoły i przede wszystkim szkoły. Wiemy, że starsze dzieci bardzo często zakażają się koronawirusem i transmitują wirusa na innych – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz.

Jak teraz wygląda COVID-19? Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem
Jak teraz wygląda COVID-19? Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem (Getty Images)

2. Jak objawia się Delta? Najczęstsze symptomy

Dr Sutkowski wyjaśnia, że objawy COVID-19 w przypadku wariantu Delta są jeszcze bardziej mylące niż w przypadku wcześniejszych mutacji. Wielu pacjentów wciąż utożsamia COVID z zaburzeniami węchu i smaku, jednak w przypadku Delty objawy te zdarzają się rzadko.

- Jest na pewno mniej dolegliwości, które wcześniej były uznawane za "klasykę COVID". Rzeczywiście wielu uznawało, że dopiero, jeśli traci smak i węch, ma COVID. Cześć pacjentów niestety nadal tak uważa – stwierdza ekspert.

Lekarze ostrzegają też, że u wielu chorych w przypadku wariantu Delta pierwszym objawem jest ból gardła. Potem pojawiają się dolegliwości gastryczne oraz bóle stawowo-mięśniowe.

- Objawy mogą być bardzo różne, łączenie z brakiem dolegliwości. Wśród moich pacjentów niewątpliwie w przebiegu COVID obserwuję więcej objawów żołądkowo-jelitowych. U dzieci czasami dochodzi nawet do odwodnienia – mieliśmy takie przypadki. Do tego temperatura, która utrzymuje się dosyć długo oraz ból gardła i zatok. Wielu pacjentów narzeka też na bóle stawów – tłumaczy dr Sutkowski.

3. Jak odróżnić COVID-19 od grypy?

Pierwsza, a u wielu pacjentów też jedyna faza infekcji może przebiegać identycznie jak przeziębienie czy grypa. To bywa bardzo mylące.

- Właściwie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, szczególnie w sezonie infekcyjnym, powinniśmy każdemu pacjentowi z objawami infekcji wykonywać test – mówi dr Łukasz Durajski, pediatra.

- Do tej pory najbardziej charakterystycznymi dolegliwościami dla pacjentów z COVID były zaburzenia smaku, węchu i kaszel, ale w przypadku Delty występują one znacznie rzadziej. Najczęściej dolegliwości przypominają cięższą postać przeziębienia. Pojawiają się takie objawy jak ból głowy, katar czy gorączka. Dodatkowo mogą występować również nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha, utrata apetytu – potwierdza dr Durajski.

W przypadku wcześniejszych wariantów koronawirusa od zakażenia do wystąpienia objawów upływało ok. 5-7 dni. Jak jest w przypadku Delty? W związku z tym, że jest to lepiej rozprzestrzeniający się wariant, objawy mogą występować po 4-5 dniach od zakażenia. Zarażać możemy zaś po ok. dwóch dniach od ''złapania'' wirusa.

4. Jak przebiega infekcja?

Lekarze tłumaczą, że poszczególne objawy mogą pojawiać się u pacjentów w różnej kolejności. - To jest loteria. Nie ma określonej kolejności występowania tych objawów - mówi dr Durajski. A kardiolog dr Michał Chudzik zwraca uwagę, że często ma to związek z predyspozycjami danego organizmu. Koronawirus w bezlitosny sposób wykorzystuje nasze słabe punkty i właśnie w nie uderza.

Z kolei dr Sutkowski zauważa, że mimo nieco innych objawów sam przebieg choroby w przypadku zakażenia wariantem Delta nie uległ zmianie. U części pacjentów choroba zatrzymuje się na etapie lekkiego przeziębienia, u części dość szybko następuje gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia.

- Niektóre przypadki są dramatyczne. Zdarzają się odwodnienia, może wystąpić niewydolność oddechowa, wstrząs, ale mamy też klasyczne przebiegi. Wtedy trafiają do nas po prostu pacjenci z kaszlem, dusznością, wysoką, długo trwającą gorączką, osłabieniem i zmęczeniem – tłumaczy prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

5. Jak chronić się przed Deltą?

Ekspert dodaje, iż w związku z tym, że jeszcze nie mamy w Polsce leku na COVID-19, najskuteczniejszą formą ochrony przed koronawirusem w dalszym ciągu są szczepienia oraz metody niefarmakologiczne: właściwe noszenie maseczki, utrzymywanie dystansu oraz dezynfekcja rąk. Warto również ograniczyć wizyty w miejscach, w których gromadzą się ludzie: na siłowniach, basenach, w kinach, czy galeriach handlowych.

- Trzeba powiedzieć to sobie otwarcie, że uczestnicząc w jakimś zgromadzeniu ludzi, niestety nie wiemy, kto jest, a kto nie jest zaszczepiony. W związku z tym jedyne, co nam pozostaje, to ochrona. Maski, dystans i oczywiście szczepienia. Mówię to zwłaszcza do tych, którzy dalej zwlekają z przyjęcia preparatu przeciwko COVID-19. Pamiętajmy, że Delta jest w natarciu i dotknie przede wszystkim tych, którzy się nie zaszczepią – przypomina ekspert.

- Wszystkim się wydaje, że problem ich nie dotyczy, tymczasem tak budujemy potęgę koronawirusa. Dlatego nadal apelujemy do pacjentów, którzy jeszcze się nie zaszczepili, żeby to zrobili. COVID nie będzie czekał – podsumowuje dr Sutkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze