Trwa ładowanie...

Jak trenować boks?

Avatar placeholder
05.09.2013 13:42
Jak trenować boks?
Jak trenować boks?

Wielu młodych mężczyzn zastanawia się, jak trenować boks? Czy zapisać się do profesjonalnego klubu bokserskiego, czy najpierw spróbować swoich sił w domu z workiem treningowym? Wątpliwości budzą także takie kwestie, jak zakup odpowiedniego sprzętu czy ilość czasu poświęconego na tygodniowe trenowanie boksu. Według specjalistów uprawianie boksu najlepiej zacząć pod okiem profesjonalistów, bo tylko współpraca z nimi zapewnia zdobycie odpowiedniej techniki.

1. Trenowanie boksu

Boks jest sportem, który wymaga niezwykle dobrej kondycji fizycznej, dlatego każdy, kto chce zacząć boksować, musi najpierw zadbać o inne sprawy.

Boks: podstawy
Boks: podstawy

Pięściarstwo to sport walki uprawiany już w starożytnej Grecji i Rzymie. Od zawsze przyciągał wielu

zobacz galerię

Trening boksu należy rozpocząć od serii ćwiczeń wykonywanych kilka razy w tygodniu, na które mogą się składać:

Zobacz film: "Wing Tsun Kung Fu - obrona przed chwytem za szyję"
  • bieg – ok. 30 min,
  • serie pompek, np. 3 serie po 25 pompek,
  • skakanka – np. kilka serii po 3 minuty,
  • brzuszki,
  • podnoszenie ciężarów – np. podnoszenie sztangi o wadze 20-40 kg przez 5 min.

Podane powyżej serie ćwiczeń powinny być dostosowane do indywidualnych możliwości każdej osoby. Trenowanie boksu można na początku urozmaicić walką z cieniem symulującą starcie bokserskie.

Trening boksu powinien być uzależniony od efektu, jaki chce uzyskać trenujący (szybkość, wytrzymałość, siła). Podczas pierwszych uderzeń w worek pamiętaj o zachowywaniu prostych rąk i skręcaniu bioder. Rodzaj uderzeń powinien uwzględniać to, czy trenujący jest prawo-, czy leworęczny. Po opanowaniu prostych ciosów i skręcania bioder, możesz przejść do opanowywania uderzeń sierpowych i podbródkowych. Trenowanie boksu nie musi od razu odbywać się na worku treningowym. Dobrze jest na początku wykonywać ciosy przed lustrem, by w ten sposób móc obserwować swoją technikę.

2. Trening bokserski w domu i dieta

Bardzo wiele osób odradza naukę boksu w domu. Argumentują, że naukę tego sportu należy rozpocząć w klubie, gdyż tylko pod okiem profesjonalistów jesteśmy w stanie opanować odpowiednią technikę i styl uderzania. Jeśli zaleca się jakieś ćwiczenia, to jedynie trening ogólnorozwojowy w domu, dzięki któremu poprawiona zostanie kondycja fizyczna, a co się z tym wiąże, siła eksplozywna – tak potrzebna do trenowania boksu.

Trenowanie sportu, jakim jest boks, wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem kalorycznym. Im bardziej eksploatujesz swoje mięśnie, tym więcej musisz jeść, by dostarczyć sobie odpowiedniej ilości energii. Zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne nie oznacza oczywiście dostarczania organizmowi pustych kalorii, ale węglowodanów znajdujących się np. w produktach zbożowych (kaszach, makaronach, płatkach zbożowych, pieczywie). Treningi bokserskie wiążą się także z koniecznością wzbogacenia diety o dodatkowe ilości białka oraz witaminy i składniki mineralne – zalecane jest przyjmowanie suplementów diety.

Trenowanie boksu może pozytywnie wpłynąć na zdrowie, poprawić ogólną kondycję fizyczną i rzeźbę ciała. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie odbywa się ono pod okiem profesjonalistów, musi być tak pomyślane, by nie odbiło się negatywnie na zdrowiu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze