Trwa ładowanie...

Pierwsza pomoc a koronawirus. Jak jej udzielić, kiedy obawiamy się, że pomagamy zakażonemu? Ekspert pokazuje pięć prostych kroków

Avatar placeholder
06.06.2020 16:28
Przy udzielaniu pierwszej pomocy ważne, by samemu sobie zapewnić bezpieczeństwo
Przy udzielaniu pierwszej pomocy ważne, by samemu sobie zapewnić bezpieczeństwo (Odemnie.pl)

Badania przeprowadzone przez Centrum Badań Opinii Społecznej pokazują, że jedynie 19 proc. Polaków jest pewnych swoich umiejętności związanych z udzielaniem pierwszej pomocy. Codziennie w Polsce umiera 100 osób z powodu nagłego zatrzymania krążenia. W czasach pandemii COVID-19 udzielanie pierwszej pomocy jest jeszcze bardziej istotne, a schemat postępowania został uproszczony. Ratownicy apelują - nie bójmy się pomagać. Od tego może zależeć czyjeś życie.

1. Świadkowie nie udzielili pomocy

Kwiecień 2020 roku, Goczałkowice-Zdrój. 37-letni kierowca traci przytomność, stojąc na skrzyżowaniu. Toczące się auto zatrzymuje świadek zdarzenia, który zobaczył, że kierowca tira ma nienaturalną pozycję za kierownicą. Wskoczył do kabiny kierowcy i zatrzymał pojazd. Kiedy samochód się zatrzymał, świadkowie wezwali pogotowie. Od tamtej chwili nikt nie odważył się podjąć reanimacji. Ludzie bali się, że kierowca może być zakażony koronawirusem. Serce mężczyzny przestało pracować. Zaledwie po kilku minutach, na miejscu pojawia się karetka i śmigłowiec ratunkowy. Niestety, jest już za późno. Lekarzom pozostaje jedynie stwierdzić zgon.

Aby takie historie już więcej się nie powtarzały, powstał projekt #Odemnie. Na stronie internetowej odemnie.pl. znaleźć możemy wszystkie potrzebne informacje dotyczące tego, jak należy udzielić pierwszej pomocy w dobie pandemii. Skąd hasło przewodnie strony? Aby zapamiętać, że czyjeś życie może zależeć od każdego z nas, od ciebie i ode mnie.

2. Koronawirus - jak udzielić pierwszej pomocy?

Zobacz film: "Pierwsza pomoc przy użądleniu przez osę lub pszczołę"

Polacy, choć często wiedzą, jak pomóc, boją się wykorzystywać swoje umiejętności. Grzegorz T. Dokurno, z firmy AEDMAX.PL opowiada w rozmowie z WP abcZdrowie, dlaczego jest to takie ważne.

- W Polsce w ogóle jest problem z udzielaniem pierwszej pomocy. I to nie dlatego, że ludzie nie potrafią. Kursy pierwszej pomocy pokazuje się w szkołach, czy w trakcie nauki jazdy. Ludzie często boją się pomagać. My chcemy pokazać, że wystarczy niewiele zmienić w swoim postępowaniu, a dzięki temu możemy zdziałać naprawdę dużo. Dać szansę komuś na przeżycie. Dać mu czas do przyjazdu pogotowia – mówi specjalista od ratownictwa medycznego.

Pierwsza pomoc. Koronawirus
Pierwsza pomoc. Koronawirus (#odemnie)

Dokurno zaznacza, że kampania ruszyła na początku roku. To, co wydarzyło się później, sprawiło, że ich przekaz nabrał jeszcze jednego znaczenia. Jak pomagać sobie w czasie, kiedy możemy być dla siebie wzajemnie zagrożeniem?

- Mamy coś takiego jak wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji. To są czynności, które po kolei powinniśmy wykonywać w trakcie udzielania pierwszej pomocy. W tym wypadku te wytyczne zostały zmodyfikowane. W związku z tym, że zakładamy, iż osoba, której pomagamy, może być zarażona wirusem SARS-CoV-2, automatycznie rezygnujemy z oddechów ratunkowych. Staramy się zachować własne bezpieczeństwo. Kiedyś wystarczyły rękawiczki, dzisiaj najlepiej mieć maseczkę, okulary, przykryć twarz poszkodowanego – mówi Dokurno.

3. Pierwsza pomoc RKO/AED

Jak należy udzielić pierwszej pomocy, kiedy obawiamy się, że dana osoba może być zarażona koronawirusem? Należy przestrzegać następujących zasad bezpieczeństwa:

  • Zapewnij sobie bezpieczeństwo. Zakryj usta i nos, jeśli masz, to załóż rękawiczki i okulary.
  • Nie pochylaj się nad poszkodowanym. Obserwuj, czy unosi się klatka piersiowa, jeśli przez dziesięć sekund się nie unosi, to znaczy, że osoba nie oddycha.
  • Wezwij pomoc (112 lub 999).
  • Rozpocznij uciśnięcia klatki piersiowej w tempie 100-120 na minutę. Nie musimy wykonywać oddechów ratunkowych. Jeśli jest możliwość ze skorzystania z defibrylatora AED, skorzystaj z niego zgodnie z instrukcją. Pamiętaj, że przyda ci się pomoc drugiej osoby. Uciskanie klatki piersiowej w takim tempie sprawi, że szybko stracisz siły.

4. Co zrobić po zakończonej reanimacji?

Pamiętaj, aby po reanimacji zdezynfekować ręce i zutylizować rękawiczki (jeśli ich używałeś). Warto również usiąść i głęboko oddychać i napić sie wody. Odpocznij tak długo, jak tego potrzebujesz. Uciśnięcia klatki piersiowej to spory wysiłek fizyczny, po którym należy nabrać sił.

Zobacz także: Ból gardła może być pierwszym objawem COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze