Trwa ładowanie...

Jak urządzić małe mieszkanie, aby było funkcjonalne?

Avatar placeholder
18.12.2013 16:05
Jak urządzić małe mieszkanie, aby było funkcjonalne?
Jak urządzić małe mieszkanie, aby było funkcjonalne?

Funkcjonalność użytkowa pomieszczenia polega na takim jego przygotowaniu i zaaranżowaniu, aby korzystanie zeń oraz spędzanie czasu wiązało się z wygodą, ergonomią i poręcznością. Im większy metraż mieszkania, tym większy potencjał do wykorzystania. Nie zawsze jednak przekłada się to na rzeczywiste, praktyczne zagospodarowanie przestrzeni. Właściciele małych mieszkań również mają swoje pole do popisu i to właśnie oni bardzo często wykazują się kunsztem dekoracyjnym oraz organizacyjnym.

spis treści

1. Jak rozplanować przestrzeń w małym mieszkaniu?

Urządzenie małego mieszkania
Urządzenie małego mieszkania

Małe mieszkanie może być urządzone w taki sposób, aby było praktyczne i ładne.

zobacz galerię

Zastosowanie jasnych barw to techniczny zabieg, dzięki któremu mieszkanie może wydawać się większe i bardziej przestronne. Dotyczy to zarówno kolorów ścian czy tapet, jak i mebli. Właściwe

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

oświetlenie w strategicznych punktach mieszkania przynosi dodatkowe korzyści na tej płaszczyźnie.

Kiedy do dyspozycji mamy małą przestrzeń, bardzo ważna okazuje się prostota urządzonego pokoju oraz czytelność poszczególnych jego elementów. Warto dobierać meble wielofunkcyjne, które spełnią wiele zadań (np. rozkładana sofa, duża szafa z lustrem, puf ze schowkiem, wanna w formie prysznica, suszarka nad wanną) oraz elementy, które „w razie czego” można łatwo poprzestawiać, poukładać jedno pod drugim, kompresując zajmowaną przez nie przestrzeń (w tym składane krzesła zawieszane na hakach na ścianie), gdy tylko jest to niezbędne.

W przypadku elementów dekoracyjnych optymalna ilość charakterystycznych detali sprawi, że całość nabierze właściwego dla siebie smaku i dopełni całości, nie zajmując nadmiernie przestrzeni. W dobrym tonie jest również unikanie zbyt dużej ilości wzorów, które mogą jednak stanowić przyjemny, kontrastujący akcent, jeśli występują w małej ilości (np. jaśki na kanapie). Na okna można zawiesić lekkie, zwiewne firanki lub zamontować rolety. Będą stanowiły swoiste dopełnienie całości i stać na straży prywatności domowników.

2. Triki powiększające małe mieszkanie

Jeśli właściciel mieszkania jest tzw. kolekcjonerem i trudno rozstać mu się z pewnymi bibelotami, można poustawiać je w zamkniętych szafkach. Gdy mamy do czynienia z małym, lecz wysokim wnętrzem, można pomyśleć także o antresoli i rozsądnie zarządzić przestrzenią pod sufitem. Niektórzy urządzają tam miejsce do spania. Dla innych dobrym rozwiązaniem może okazać się kuchnia otwarta na salon. Pozbycie się dodatkowych ścian dzielących pomieszczenia pozwoli na sprawniejsze poruszanie się po jego poszczególnych punktach.

Są to podstawowe zasady, z których może skorzystać każdy właściciel małego mieszkania. Pomimo nakreślenia konkretnych wytycznych, pozostawiają one wiele miejsca wyobraźni i indywidualnym pomysłom dekoratorów. Niewielkie pomieszczenie może być wygodne, przytulne, ale i ładne.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze