Glukometry to niewielkie, podręczne urządzenia za pomocą których osoba chora na cukrzycę może samodzielnie zbadać sobie poziom cukru we krwi. Bada się krew pobraną z opuszki palca, czyli krew włośniczkową. Takie urządzenie pomaga w domowym monitorowaniu glikemii i skutecznym kontrolowaniu cukrzycy.
Niektóre udogodnienia w glukometrach mogą znacznie ułatwić życie pacjentom chorym na cukrzycę, chociaż nie dla wszystkich są one niezbędne czy nawet użyteczne. Takie usprawnienia to:
- automatyczne przeliczanie stężenia glukozy w osoczu,
- możliwość podłączenia glukometru do komputera (komputer wtedy sam przelicza wyniki),
- wbudowany budzik przypominający o wykonaniu pomiaru poziomu cukru,
- automatyczne "zasysanie" krwi,
- wodoodporność,
- duży, wyraźny wyświetlacz,
- podświetlany wyświetlacz (szczególnie pomocny przy nocnych pomiarach),
- sygnalizator ryzyka wystąpienia hipoglikemii u pacjenta,
- pamięć przechowująca dane o poprzednich pomiarach,
- szybki czas pomiaru.
Wszystkie glukometry dostępne na polskim rynku to glukometry zakwalifikowane do obrotu przez odpowiednie komisje. Wszystkie więc funkcjonują prawidłowo i pozwalają otrzymać zadowalające wyniki. To, jaki glukometr jest odpowiedni dla konkretnej osoby, zależy od jej preferencji i umiejętności. Bardzo ważne jest, aby zbyt często nie zmieniać glukometrów, gdyż mogą one dawać różne wyniki – różnice sięgają nawet do 30 proc.
Na temat współcześnie dostępnych na rynku glukometrów wypowiada się prof. dr hab. Władysław Grzeszczak, specjalista chorób wewnętrznych, nefrologii, transplantologii klinicznej i hipertensjologii.
Komentarze