Jak wychować nastolatka?

Rodzice dwunastoletnich dzieci zwykle z zaskoczeniem obserwują zmiany w zachowaniu swoich pociech. Kiedy dziecko przestaje zwierzać się ze wszystkiego rodzicom, niejedna matka czuje się odrzucona, a ojciec ma wrażenie, że został odstawiony na boczny tor. Dużym problemem może być również fakt, że stosowany dotąd system kar i nagród przestaje być skuteczny. Wówczas rodzice muszą dopasować swoje metody wychowawcze do zmieniającego się dziecka, co nie jest łatwe. Jakich błędów należy unikać, by okres dorastania nastolatka nie zmienił się w piekło?

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Główne błędy wychowawcze

Niestety, dość często zdarza się, że rodzice nie są w stanie dostrzec w opryskliwym nastolatku swojego ukochanego dziecka, które jeszcze niedawno było grzeczne i miłe. Skupiając się na negatywnych zachowaniach swojej pociechy, można zrobić dziecku dużą krzywdę. To prawda, że nastolatki bywają nieznośne, ale nie wolno zakładać, że są zdolne do wszystkiego, co najgorsze. Jeśli potraktujesz wychowanie swojego dziecka jako karę za wszystkie grzechy, najbliższe lata będą dla ciebie i dziecka trudnym okresem. Badania wykazały bowiem, że nastolatki, których rodzice spodziewali się po nich najgorszego, czyli na przykład brania narkotyków, uprawiania seksu lub spędzania czasu w nieciekawym towarzystwie, rzeczywiście częściej zachowują się w sposób krytykowany przez rodziców. Kluczem do uniknięcia poważnych problemów z dojrzewającymi dziećmi jest skupianie się na ich zainteresowaniach i hobby. Nawet jeśli nie do końca rozumiesz, skąd u twojego dziecka fascynacja daną dziedziną, postaraj się wykazać trochę entuzjazmu. W ten sposób uzyskasz bezpieczny temat do rozmów, nawiążesz więź z dzieckiem i dowiesz się czegoś nowego. Zdaj się przy tym na swój rodzicielski instynkt. Nie musisz czytać sterty podręczników na temat wychowania dziecka, by w trudnym okresie jego dorastania mieć z nim dobry kontakt. Częstym błędem rodziców jest także otaczanie nastolatka zbyt troskliwą opieką. Chcą oni w ten sposób oszczędzić dziecku bólu i rozczarowań, jednak nie należy chronić go za wszelką cenę. Każdy człowiek musi nauczyć się popełniać błędy i ponosić konsekwencje swoich wyborów. Rodzice powinni wspierać swoje dzieci, ale jednocześnie dać im nieco wolności. Warto pozwolić nastolatkowi także na trochę swobody w kwestii ubrania i fryzury. Nawet jeśli ekstrawaganckie cięcie lub krzykliwe kolory ubrań cię rażą, nie odmawiaj dziecku prawa do wyrażenia swojej osobowości wyglądem. W przyszłości na pewno ci podziękuje za to, że uszanowałaś jego wybór. Nie oznacza to bynajmniej, że masz zgadzać się na wszystko, co wymyśli twoje dziecko. O ile ubranie i fryzura to stosunkowo mało istotne kwestie, przy których nie warto się upierać, w niektórych sprawach należy być stanowczym i reagować na niepokojące sygnały. Jeżeli podejrzewasz, że twoje dziecko bierze narkotyki lub pije alkohol, nie udawaj, że wszystko jest w porządku. Reaguj od razu. Zacznij od szczerej rozmowy z dzieckiem. Być może przyzna się, że próbowało substancji odurzających. Jeśli jednak będzie się wypierało, a ty będziesz mieć wątpliwości, pójdź o krok dalej. Pomocne może być przeszukanie pokoju nastolatka. Jest to poważne naruszenie prywatności dziecka, ale w tym przypadku cel uświęca środki.

Jakie zasady warto wprowadzić w domu?

Rodziców dorastającego dziecka często kusi, by wprowadzić wojskową dyscyplinę w domu. Mają bowiem nadzieję, że czytelny zbiór zasad pomoże im zapanować nad nastolatkiem. Jednak sztywne reguły nie sprawdzają się, gdy chcemy, by dziecko zyskało umiejętność rozwiązywania problemów lub rozwijało zdolności przywódcze.

Z drugiej strony nie najlepszym pomysłem jest bezstresowe wychowanie. Gdy rodzice unikają kar w obawie, że zostaną odtrąceni, dziecko traci poczucie bezpieczeństwa. Nastolatek, którego rodzice nie potrafią lub nie chcą wprowadzić jasnych zasad postępowania, jest zagubiony i zwykle sprawia wiele kłopotów wychowawczych. Dlatego tak ważne jest zachowanie umiaru w wychowaniu dziecka. Nastolatek powinien wiedzieć, jakie reguły panują w domu, jednak rodzice nie powinni być przy tym nadmiernie surowi. Ponadto warto dopuścić dziecko do głosu podczas domowych ustaleń dotyczących kar i nagród. W ten sposób nastolatek ma wpływ, choćby niewielki, na swoje życie. Wychowanie nastolatka to trudne wyzwanie, jednak nie należy z tego powodu wpadać w przesadę i upatrywać w swoim dziecku wyłącznie wad. Mimo swojego irytującego zachowania nastolatek to też człowiek. W okresie dojrzewania potrzebuje on wsparcia rodziców i dużo zrozumienia.

Joanna Brodziak, 7 miesięcy temu

Relacje z dziećmi

Komentarze (5)
~Gosiek
~Gosiek 4 miesiące temu

Uważam że matka odrazu wyczuje że coś się dzieje z jej dzieckiem ale jej miłość matczyna nie pozwala na początku myśleć że najgorsze może być już faktem. Dopiero powiązanie różnych rzeczy,sytuacji, wypowiedzi da jej stu procentową pewność że np. Rozszerzone źrenice to nie kwestia przypadku wiec jestem jak najbardziej za tym żeby przeszukać pokój jak się ma przeczucia. Lepiej tak niż żeby było za późno.. Mnie zainteresowała blachostka dlaczego zawsze przed szkołą bez powodu mój nastolatek otwiera łóżko a nie pakuje pościeli -niby taka mała rzecz ..... okazało się ze od 3 tygodni wciąga amfetamine.jestem załamana. Mój syn to robi.

Odpowiedz
~PPP
~PPP ponad rok temu

18 lat i na swoje, wynocha z domu. Niech pokaza jak sie wygrywa gre zwana zyciem skoro wszystko wiedza lepiej. Wiekszosc wspolczesnych nastolatow nie wie co to praca i odpowiedzialnosc za cokolwiek. Nie rozumieja ile wysilku wymaga samodzielne istnienie i zapewnienie podstawowych potrzeb dopoki sami nie sa zmuszeni pchac wozek pod gore.

Odpowiedz
~B H D
~B H D ponad rok temu

Mam wnuczke ja ja wychowuje zauwarzylam ze klamie towazystwo pije chyba pali I marychulane umawia sie ze swoimi kolezankami wynosi z domu piwo I co mam robic ma trzternascie I pol lat wszystko tylko towazystwo nie jest najleprza studentka odpisz prosze o porady

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z dziećmi
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Relacje z dziećmi
Relacje z dziećmi

Rodzeństwo

Rodzeństwo

Należy oswajać dziecko długo przed narodzeniem braciszka lub siostrzyczki do nowej sytuacji. Warto rozmawiać o tym, co będzie działo się po przyjściu na świat rodzeństwa.

Relacje z dziećmi

Rozsądne dziecko

Rozsądne dziecko

Dziecko musi słuchać drogowskazów i rad rodziców, pozostawienie go bez nadzoru nie przyczyni się do jego rozwoju. Najlepiej stosować w tym przypadku zasadę „złotego środka".

Relacje z dziećmi

Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica

Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica

, masz wrażenie, że to nigdy się nie skończy, a zanim się obejrzysz, dziecko jest duże i samodzielne. I wtedy często zaczynasz tęsknić za wcześniejszą relacją. (...) Cały czas spędzasz z dzieckiem Gratulacje,...

Relacje z dziećmi

Młodsze rodzeństwo

Młodsze rodzeństwo

Wychowanie najmłodszych polega na zapewnieniu im poczucia bezpieczeństwa i na nauce odpowiedzialnego postępowania w stosunku do innych.

Relacje z dziećmi

Nadopiekuńczość

Nadopiekuńczość

Nadopiekuńczość może łatwo przerodzić się w rozpuszczenie dziecka. Nie można dać dziecku zupełnej swobody, w tej kwestii należy zachować umiar.

Relacje z dziećmi

Sposoby wychowania dziecka

Sposoby wychowania dziecka

Relacja z rodzicami wpływa na ogólny stan psychiczny dziecka. Każdy etap dorastania wymaga innych form relacji i sposobów wychowania.

Relacje z dziećmi

Czego rodzice nie powinni mówić przy dzieciach?

Czego rodzice nie powinni mówić przy dzieciach?

Słowa mają wielką moc To, co rodzice mówią w obecności dzieci może mieć na nie ogromny wpływ - niekoniecznie pozytywny. Wydaje się nam nieraz (...) , że niewinne z pozoru wyrażenia nie są niczym złym, jednak w rzeczywistości mogą szkodliwie...