Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Jak wygląda depilacja laserowa?

Avatar placeholder
24.05.2015 16:21
Jak wygląda depilacja laserowa?
Jak wygląda depilacja laserowa?

Jest wiele sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia, jednak tylko dwa z nich sprawiają, że włoski naprawdę nie odrastają: depilacja elektryczna i laserowa.

spis treści

1. Techniki depilacji

Depilacja elektryczna opiera się na użyciu małej igły wyposażonej w minielektrodę, którą przesuwa się po każdym włosku, po czym następuje wyładowanie elektryczne, które niszczy cebulkę włosa i zapobiega jego odrastaniu. Metoda jest długa: jeden seans pozwala usunąć włoski jedynie z małej partii ciała, a mimo postępu, zawsze istnieje ryzyko powstania niewielkiej blizny.

Depilacja laserowa. Technikę tę zaczęto stosować ok. 10 lat temu i od tamtego czasu zaczęła skutecznie wypierać depilację elektryczną. Depilacja laserem o wiele szybsza i pozwala na pozbycie się włosków z większych partii ciała. Laser produkuje wiązkę światła, która jest chłonięta przez ciemniejsze punkty na skórze, czyli w tym przypadku włosy. W ten sposób zarówno włosek, jak i jego cebulka zostają zniszczone. Ze względu na metodę działania laserowa depilacja jest szczególnie polecana dla kobiet o jasnej karnacji i ciemnych włoskach. Podczas depilacji na skórze ciemniejszej lub czarnej istnieje ryzyko depigmentacji. Jednak nowa generacja laserów wyposażonych w schładzające głowice limituje to ryzyko i daje nowe nadzieje na skuteczną depilację również dla brunetek.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

2. Czy jeden seans wystarczy?

Nie. Włos ma trzy fazy życia: wzrostu, zaniku (gdy przestaje już rosnąć) i odpoczynku (włos obumiera, dając miejsce dla wzrostu dla nowego włosa). Oczywiście wszystkie włoski nie rosną jednocześnie. Każdy, niezależnie od innych, prowadzi swój cykl życia. W czasie pierwszego seansu większość włosów w stadium finalnym jest usuwana, ale żeby usunąć resztę, trzeba odczekać ok. dwa miesiące. Aby skutecznie wydepilować nogi, bikini i pachy wystarczy 3 do 5 seansów. W przypadku wąsika, gdzie włoski są delikatniejsze, a cykl wzrostu włosa szybszy, potrzebne są 5 do 10 seansów.

3. Czy włoski naprawdę nie odrastają?

Mimo że rezultaty depilacji laserowej są imponujące, nie pozwala ona na naprawdę całkowite i definitywne pozbycie się włosków. W najlepszym wypadku po zabiegach nie odrasta 80% włosków. Pomimo, że efekt depilacji laserowej jest długotrwały, warto także co roku wykonać zabieg przypominający.

Trzeba również pamiętać, że laser nie zapobiega rośnięciu włosków związanych z wiekiem. W okolicach menopauzy zmiany w gospodarce hormonalnej mogą mieć wpływ na wzrost owłosienia.

4. Czy depilacja laserowa jest bolesna?

Trochę, ale jest to całkowicie do zniesienia. Ból towarzyszący depilacji laserowej jest porównywalny do tego, który odczuwamy podczas klasycznej depilacji woskiem. Szczególnie nieprzyjemna jest depilacja górnej wargi, ponieważ jest to miejsce bardzo wrażliwe i silnie reagujące na ból. Również depilacja pach i bikini jest trochę bardziej bolesna niż nóg. Dzieje się tak dlatego, że na tych partiach ciała gęstość włosków na m² jest bardzo duża. Depilacji lepiej nie wykonywać w trakcie lub okolicy miesiączki, ponieważ w okresie tym skóra jest nieco bardziej wrażliwa i zabieg może być bardziej bolesny niż w pozostałe dni.

5. Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserowej?

Słońce jest wrogiem depilacji laserowej. Dla uniknięcia ryzyka depigmentacji nie należy rozpoczynać zabiegów po powrocie z wakacji, kiedy skóra jest opalona. Po zabiegach należy odczekać minimum miesiąc przed wyjściem na słońce. Skóra jest bardziej wrażliwa niż zwykle i mogą pojawić się na niej brązowe plamy. Laserowe usuwanie owłosienia nie jest dla osób stosujących leki uwrażliwiające na promienie UV, a także osób cierpiących na choroby nowotworowe (ze względu na dodatkowe obciążenie organizmu). Zabieg depilacji laserem IPL nie jest także wskazany dla kobiet w ciąży i osób cierpiących na epilepsję.

6. Gdzie się zgłosić na zabieg?

Wybierz dermatologa. Po pierwsze daje to pewność, że zabieg będzie wykonany pod opieką lekarza. Po drugie należy pamiętać, że tylko lekarze potrafią posługiwać się laserem. Salony kosmetyczne oferujące całkowitą depilację, nie stosują lasera, lecz lampy. Rezultaty są nieporównywalnie gorsze (lampa nie zapobiega odrastaniu włosków), a dodatkowo istnieje ryzyko oparzeń.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze