Trwa ładowanie...

Rumień wędrujący – wygląd, objaw boreliozy

Avatar placeholder
10.07.2023 17:44
Rumień wędrujący może różnić się kształtem i zabarwieniem
Rumień wędrujący może różnić się kształtem i zabarwieniem (123rf.com)

Rumień wędrujący może wystąpić po ukąszeniu kleszcza. Nie pojawia się jednak we wszystkich przypadkach. Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Z pewnością będzie to zaczerwieniene skóry  wokół miejsca ukłucia. Taki symptom może być zinterpretowany dwojako. Po pierwsze może oznaczać reakcję alergiczną na ukąszenie kleszcza lub rumień wędrujący będący oznaką zakażenia boreliozą.

spis treści

1. Rumień wędrujący – wygląd

Pojawia się jako zmiana alergiczna lub toksyczno-zapalna. Zmiana druga nie wskazuje na obecność czynników patogenicznych powodujących choroby przenoszone przez kleszcze. Wysypka nie powoduje najczęściej bólu i nie odczuwamy świądu skóry.

Rumień wędrujący nazywany jest inaczej "bawolim okiem". Powstaje w wyniku zakażenia bakterią Borrelia. Jest oznaką groźnej choroby – boreliozy. Kiedy rumień wędrujący pojawia się na ciele? Otóż zmiany można zaobserwować w ciągu 7-14 dni od ukąszenia. Najczęściej sam znika po upływie miesiąca. Jeśli utrzymuje się dłużej, wówczas świadczy o przejściu boreliozy skórnej do postaci wczesnej – rozsianej.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - wyjęcie kleszcza"
Rumień wędrujący to bezpośredni skutek ukąszenia kleszcza
Rumień wędrujący to bezpośredni skutek ukąszenia kleszcza

Jak wygląda rumień wędrujący? Swoim wyglądem przypomina kręgi. W punkcie ukąszenia powstaje niezbyt intensywny okrąg. Rumień wędrujący wywołuje również objawy podobne do grypy. Średnica zmian skórnych wynosi minimum 5 centymetrów. Z każdym dniem rumień wędrujący rozszerza swoje kręgi. Ważna informacja! To, że rumień wędrujący nie pojawił się po ukąszeniu kleszcza wcale nie oznacza, że nie doszło do zakażenia.

Rumień wędrujący może różnić się kształtem i zabarwieniem. Może być podłużny i ciemnofioletowy. Niekiedy zmianie skórnej towarzyszą pęcherzyki wypełnione płynem – może to być symptomem wystąpienia innej choroby przenoszonej przez kleszcze.

2. Rumień wędrujący – borelioza

Współcześnie boreliozę leczy się z uwzględnieniem terapii antybiotykowe. Czasami leczenie boreliozy trwa kilka tygodni, a czasami pół roku. Wszystko zależy od predyspozycji indywidualnych. Problemem często bywa nie sama borelioza, lecz zespół poboreliozowy. Czym jest zespół poboreliozowy? To przede wszystkim objawy charakterystyczne dla boreliozy, które utrzymują się po ustaniu leczenia antybiotykami.

Przyczyn zespołu poboreliozowego może być wiele. Zaliczymy do nich przede wszystkim specyfikację autoimmunologiczną. Niektórzy naukowcy stoją w opozycji to takiej interpretacji. Twierdzą, że jest to dalej borelioza.

Omawiane schorzenie objawia się przede wszystkim zespołem przewlekłego zmęczenia. Chory skarży się na zaburzenia snu, bóle głowy i mięśniowo-stawowe, zaburzenia poznawcze (zwłaszcza kłopoty z pamięcią, koncentracją). Oczywiście pojawia się rumień wędrujący.

To też warto wiedzieć

Leczenie zespołu poboreliozowego leczy się na dwa sposoby. Lekarze uznający zespół poborlizowy za kontynuację choroby stosują nadal antybiotyki. Natomiast naukowcy twierdzący, iż borelioza jest już wyleczona zalecają stosowanie leków przeciwzapalnych. Warto wiedzieć jednak, że rumień po kleszczu i borelioza nie muszą występować równocześnie. Choroba może wcale nie objawić się poprzez zmiany skórne. Rumień wędrujący jest zatem pożyteczną informacją. Dzięki niemu można szybciej postawić właściwą diagnozę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Ugryzienie kleszcza
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze