Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Krzysztof Majdyło

Jak wyjmować kleszcza?

Avatar placeholder
29.09.2021 15:32
Jak wyciągnąć kleszcza?
Jak wyciągnąć kleszcza? (Zdjęcie autorstwa AJ Cann / CC BY-SA 2.0)

Jedno jest pewne. W przypadku odnalezienia kleszcza na swoim ciele należy go zawsze jak najszybciej usunąć z ciała, by w ten sposób chronić się przed przenoszonymi w ślinie kleszcza drobnoustrojami. Jak to zrobić prawidłowo? Lekarze przestrzegają, że kleszcza powinno usuwać się za pomocą wąskich szczypców, chwytając go jak najbliżej skóry. Przypominają również, że nie powinno się wykonywać obrotowych ruchów, które grożą zmiażdżeniem, a nawet oderwaniem tułowia kleszcze. Niektórzy rodzice mają jednak swoje sposoby na usunięcie kleszcza, ale czy bezpieczne?

spis treści

1. Nieprawidłowe wyjmowanie kleszcza

Sezon na klaszcze trwa. Niektórzy rodzice posiadają już swoją własną taktykę na pozbycie się pajęczaka. Najpierw powiedzmy, czego nie powinno się robić.

Nie wolno kleszcza:

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"
  • wyciągać „gołymi” palcami,
  • rozgniatać, zgniatać,
  • wyciskać,
  • smarować tłuszczem, masłem, benzyną, środkami dezynfekującymi,
  • przypalać.

Wszystkie te czynności, prowadząc do „dławienia się” kleszcza, spowodują, że będzie on wypluwał swoją ślinę i zawartość układu pokarmowego do rany, a wraz z nią wszystkie drobnoustroje, które dostaną się do rany. Nieprawidłowe wyjęcie kleszcza może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Bardzo ważne jest, aby po każdym usunięciu kleszcza udać się do lekarza, który oceni czy pacjentowi nie grożą powikłania (np. borelioza). Należy pamiętać też o tym, że miejsca tego nie wolno drapać, smarować tłustymi substancjami, alkoholem czy przypalać. W takich sytuacjach kleszcz wydala z siebie zwiększoną ilość zakaźnych substancji.

To musisz wiedzieć

  • Kleszcza usuwaj za pomocą pęsety - nigdy za pomocą palców.
  • Nie smaruj kleszcza masłem ani tłuszczem.
  • Nie wyciskaj kleszcza.
  • Kleszcz musi zostać usunięty cały, w ciele nie mogą pozostać żadne jego fragmenty - ani nóżki, ani główka.
  • Po wyjęciu kleszcza, zdezynfekuj ranę wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym.
  • Rumień na skórze po wyjęciu kleszcza może świadczyć o boreliozie.
  • W aptekach dostępne są karty do usuwania kleszczy.
  • Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie wyjąć kleszcza, zgłoś się do lekarza.

2. Prawidłowe wyjmowanie kleszcza

Kleszcza najlepiej usuwać pęsetą. Nigdy nie usuwaj kleszcza gołymi rękami! Może to spowodować zakażenie chorobami, które przenosi. Należy chwycić go jak najbliżej skóry i pewnym, ale i delikatnym ruchem wyciągnąć lub wykręcić.

Wyrwanie kleszcza z ciała powinno odbywać się jednym zdecydowanym ruchem. Ważne jest, żeby nie zaciskać pęsety na ciele kleszcza, gdyż może to spowodować wprowadzenie jego zawartości pod skórę.Wykręca się go w kierunku przeciwnym do tego, w jakim się wkręcił.

Kleszcze zazwyczaj wkręcają się ruchem w prawo, więc podczas wyciągania wykręcamy je delikatnie w lewo.

Jeśli w ciele zostanie główka, musisz usunąć ją w taki sam sposób. Nawet niewielki kawałek kleszcza może spowodować zakażenie. Po wyjęciu najlepiej kleszcza spalić lub mocno czymś zmiażdżyć.

Możesz to zrobić tylko po wyjęciu kleszcza! Na kleszcze nie działa brak tlenu czy wody, żywy może przetrwać w szczelnym opakowaniu. Jeśli na skórze pojawi się wysypka po wyjęciu kleszcza - może być konieczne laboratoryjne zbadanie go.

Po wyjęciu kleszcza należy ranę oraz pęsetę zdezynfekować, np. spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną, oraz dokładnie oczyścić ręce wodą z mydłem. Miejsce ukąszenia należy obserwować przez kilka najbliższych tygodni.

Szczególnie charakterystyczne objawy to:

  • zaczerwienienie,
  • powiększający się rumień wokół rany,
  • obrzęk,
  • objawy grypowe

Te dolegliwości powinny być powodem do pilnej wizyty u lekarza, gdyż mogą świadczyć o pierwszych objawach boreliozy.

3. Karty do usuwania kleszczy

Innym przydatnym „urządzeniem” są dostępne w aptekach specjalne karty do usuwania kleszczy. Są one wielkości karty kredytowej, tak więc z łatwością można je ze sobą wszędzie zabrać. Ich konstrukcja, z różnej wielkości wcięciami na rogach, pozwala na usuwanie kleszczy każdej wielkości, także tych mniejszych, które trudniej złapać szczypcami pęsety. Należy wsunąć tułów kleszcza w takie wcięcie i delikatnie pociągnąć ku górze. Pozwala to na usunięcie go w całości.

W aptekach dostępne są specjalne pęsety do wyciągania kleszczy, jednak nauczenie się tego zwykłą pęsetą, którą częściej i szybciej ma się pod ręką, może być bardziej efektywne.

Jeżeli kleszcz zagnieździł się na tyle głęboko, że nie możemy go uchwycić pęsetą, lub w trakcie wyciągania doszło do jego rozerwania i głowa lub część ciała kleszcza została w ranie, należy zgłosić się do lekarza.

Każde ugryzienie kleszcza może wywołać chorobę. Dlatego zamiast leczyć, dobrze jest wiedzieć, jak wygląda profilaktyka boreliozy.

4. Jak uniknąć ugryzienia kleszcza?

Jak uniknąć ukąszenia? W miejscach, w których istnieje prawdopodobieństwo występowania kleszczy, najlepiej założyć ubrania, które nie odsłaniają ciała, a także pamiętać o nakryciu głowy. Po powrocie do domu koniecznie należy dokładnie sprawdzić swoją skórę w poszukiwaniu kleszcza.

Obecnie w aptekach pojawiły się specjalne pincety, które zapewniają bezpieczeństwo przy pozbywaniu się kleszcza. Można również zakupić specjalne żele i płyny odstraszające. Jeśli ktoś takiego zabiegu nie chce wykonywać sam, powinien zgłosić się jak najszybciej do lekarza, który usunie pajęczaka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze