Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Diana Kupczyńska

Jak wyszczuplić twarz? Metod modelowania owalu twarzy jest kilka

Avatar placeholder
11.09.2019 09:03
dr Diana Kupczyńska
dr Diana Kupczyńska (mat. partnera)

Metod wyszczuplania twarzy pojawia się coraz więcej. Coraz więcej zabiegów zyskuje na popularności w ekspresowym tempie, a to przekłada się na rosnące zainteresowanie metodami wyszczuplania twarzy. Spoglądając na to, co modne, często zapominamy o tym, co rzeczywiście pasuje do naszej urody i indywidualnych proporcji.

Pomimo wielu rozwiązań, jakimi medycyna estetyczna dysponuje na ten moment, nadal nie ma jednego, złotego sposobu dla każdego. O metodach wyszczuplania twarzy opowiada dr n. med. Diana Kupczyńska z kliniki Ars Estetica.

1. Wyszczuplanie twarzy najpopularniejszym zabiegiem

Obok powiększania ust, usuwania zmarszczek czy mezoterapii, modelowanie twarzy faktycznie zajmuje ważne miejsce wśród procedur, o które pacjenci pytają najczęściej. Różne metody wyszczuplania twarzy zyskują coraz większą popularność i trudno się temu dziwić. Instagram i inne media społecznościowe odegrały ważną rolę w promowaniu pewnych standardów piękna.

2. Jak dobrać odpowiedni zabieg?

Jeśli pytanie dotyczy tego jak to wygląda w gabinetach, to ważną rolę odgrywa tutaj lekarz. W zależności od jakości skóry pacjenta, jego wieku biologicznego, chorób towarzyszących, oczekiwanych efektów, budowy anatomicznej itd., specjalista, podczas osobistej konsultacji, powinien zaproponować optymalne rozwiązanie.

Jako lekarz, ale także jako kobieta, która sama korzysta z zabiegów, swoje pacjentki przestrzegam przed bezpośrednim odnoszeniem efektów oglądanych na zdjęciach u innych osób do siebie - zabieg, który sprawdził się u celebrytki czy naszej koleżanki, niekoniecznie przyniesie spektakularne rezultaty u nas. Zachęcam do budowania relacji z lekarzem, któremu ufamy i z którym łączy nas podobne poczucie estetyki.

Pamiętajmy także o tym, że osiągnięcie wymarzonych efektów nie zawsze będzie możliwe podczas pierwszego spotkania. Czasem jest to proces, który wymaga zastosowania kilku metod. Wspomnę także, że przy cerze słabej jakości, bądź z trądzikiem czy przebarwieniami, w pierwszej kolejności należy rozwiązać wymienione problemy, a dopiero później skupić się na wyszczupleniu czy modelowaniu twarzy.

3. Starzenie się twarzy

Starzenie się organizmu ludzkiego jest skomplikowanym procesem. Wpływ ma na nie środowisko, czynniki genetyczne, styl życia (w tym jakość snu, aktywność fizyczna, zaangażowanie w życie społeczne i rodzinne), dieta, poziom stresu i nasze reakcje na sytuacje problematyczne. Jest to cała gama czynników, które choć z pozoru nieistotne, nie pozostają bez wpływu na kondycję naszej skóry.

W odniesieniu do twarzy - kolosalne znaczenie w odbiorze naszego wieku ma jej kształt oraz jakość skóry. Z wiekiem pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, a owal zaczyna być "ciężki" - zamiast słynnego trójkąta młodości zwróconego podstawą do góry, mamy odwrócony trójkąt. Często występuje także nadmiar skóry w obrębie podbródka, a linia żuchwy staje się niewyraźna. Jest to wynikiem zanikania poduszeczek tłuszczowych na twarzy oraz zmian wstecznych w obrębie innych struktur, na przykład kości.

4. Wyszczuplanie twarzy kwasem hialuronowym - wskazania i efekty, jakie możemy uzyskać

Często pierwszym wyborem i jednym z najbardziej popularnych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest poprawa owalu twarzy z pomocą usieciowanego kwasu hialuronowego. Owszem, jest to metoda bezpieczna, ale nie zawsze gwarantuje wyszczuplenie twarzy – czasem bywa wręcz odwrotnie. Regularnie widuję zbyt "napompowane" kwasem twarze.

Jeśli naszym problemem jest ubytek tkanki, czy np. chęć dodania objętości ustom - kwas hialuronowy jest zawsze pierwszym wyborem. Jeśli celem będzie wyszczuplenia twarzy, to nie zawsze. Nawet korekta nosa kwasem hialuronowym u doświadczonego lekarza czy modelowanie żuchwy u niektórych pacjentów, może pomóc "optycznie stracić na wadze", ale nie upierajmy się przy tej metodzie, jeśli podczas konsultacji specjalista nas zbada i zaproponuje w pierwszej kolejności inne rozwiązanie.

Zazwyczaj wydłużenie cofniętej bródki odejmuje nam kilka lat i kilogramów. U wybranych pacjentów właśnie zaznaczenie kwasem hialuronowym policzków przyniesie dobry efekt estetyczny. Pamiętajmy jednak o tym, o czym wspominałam już na samym początku – złotego sposobu nie ma.

5. Wolumetria - wady i zalety

Wolumetria nie służy wyszczupleniu twarzy, wręcz przeciwnie - jest metodą przywracania objętości w obszarach, które z wiekiem ją tracą, głównie za sprawą zanikania poduszeczek tłuszczowych na twarzy. Celem optycznego wyszczuplenia twarzy można modelować policzki, bródkę, żuchwę.

6. Wyszczuplanie twarzy - alternatywne metody

Niewiele osób ma świadomość, że twarz można nieznacznie wyszczuplić przy użyciu technologii HIFU. Ulthera nie tylko pomaga walczyć z opadaniem skóry, "chomiczkami" czy drugim podbródkiem, ale także, przy odpowiedniej kwalifikacji Pacjenta, optycznie "odchudza".

Interesującą propozycją jest chirurgiczne usunięcie poduszeczek Bichata, czyli części poduszeczki tłuszczowej w środkowej partii policzków. Kwalifikacja do tego zabiegu powinna być ostrożna i przemyślana, bowiem tkanka tłuszczowa na twarzy zanika samoczynnie z wiekiem, a operacja jest nieodwracalna.

Przestrzegam przed lipolizą iniekcyjną w obrębie twarzy, która również znajduje się na liście metod wyszczuplania twarzy. Co jakiś czas pojawiają się niepokojące doniesienia o wstrzykiwaniu różnych preparatów, mających za zadanie rozpuścić tłuszcz w tym obszarze.

Większość tłuszczu w obrębie twarzoczaszki jest zorganizowana w poduszeczki tłuszczowe, i to one sprawiają, że wyglądamy młodo. Iniekcje preparatów do lipolizy iniekcyjnej w okolicach, w których nie powinno się tego robić, powodują zrosty, nierówności, a końcowy efekt estetyczny jest, jak sądzę, dramatycznie daleki od oczekiwanego.

7. Wyszczuplanie twarzy botoksem - wskazania i efekty, jakie możemy uzyskać.

Jedną z metod, dającą często najbardziej spektakularne efekty i wciąż niedocenianą w Polsce, jest zredukowanie mięśni żwaczy zabiegiem z użyciem toksyny botulinowej. Procedura zauważalnie zwęża twarz i sprawia, że wyglądamy jakbyśmy stracili nadprogramowe kilogramy. Jest to zabieg krótki, nie wymaga znieczulenia, a od razu po nim można wrócić do codziennych aktywności.

Minusem jest brak natychmiastowego efektu - o ile toksyna działa już po 2-4 dniach, o tyle wizualnie nasza twarz zmieni się dopiero po 1-3 miesiącach. Przy dużym przeroście żwaczy, zabieg należy powtarzać co 3 miesiące, do uzyskania optymalnego efektu estetycznego.

8. Idealny sposób? Indywidualne podejście do każdego pacjenta

Nie ma jednej, optymalnej metody wyszczuplenia twarzy dla każdego pacjenta. Odpowiedzi na pytanie co wybrać, najlepiej szukać w rozmowie z doświadczonym lekarzem, zajmującym się medycyną estetyczną od lat i mającym w swoim repertuarze różne umiejętności. Potrzebne jest także podejście krytyczne i realna ocena efektów, jakie można uzyskać.

Nie każdemu pasuje bródka w szpic czy bardzo podkreślone kości policzkowe. To, co czyni nas pięknymi, to także drobne niedoskonałości. Wszyscy pamiętamy przecież słynny pieprzyk Cindy Crawford, prawda?

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze