Trwa ładowanie...

Sposoby na poprawę koncentracji

Avatar placeholder
23.02.2020 17:09
Sposoby na poprawę koncentracji
Sposoby na poprawę koncentracji

Jeśli podczas wykonywania jakiejś czynności, na przykład czytania lub pisania, nagle orientujesz się, że od dłuższej chwili myślisz zupełnie o czymś innym - o zakupach, które masz do zrobienia lub o kłótni z mężem - oznacza to, że najprawdopodobniej masz problemy z koncentracją uwagi. Jak temu zaradzić i jak poprawić pamięć i koncentrację?

spis treści

1. Porady praktyczne na poprawę koncentracji

  • Staraj się wykonywać tylko jedną czynność naraz.

Jeśli wykonujemy kilka czynności jednocześnie, częściej popełniamy błędy i przez to częściej musimy powracać do tych czynności i wykonywać je jeszcze raz. Staraj się skupić całkowicie na tym, co w danym momencie robisz, zarówno umysłem, jak i ciałem. Zwracaj uwagę na szczegóły czynności, którą wykonujesz i czuwaj nad tym, aby twoje myśli były cały czas skupione na tym, co robisz.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"
  • Unikaj przyzwyczajeń.

Przyzwyczajenie jest największym wrogiem koncentracji. Jeśli wykonujesz jakąś czynność często, staje się ona dla ciebie powszednia i mniej interesująca, przez co nie przykładasz dużej wagi do tego, jak ją wykonujesz. Robisz to mechanicznie, często myśląc o czymś zupełnie innym. Dlatego, aby osiągnąć maksymalne skupienie uwagi na wykonywanej czynność, staraj się myśleć o niej jak o czymś, co wykonujesz po raz pierwszy i ostatni. Spróbuj wzbudzić w sobie na nowo zainteresowanie tą czynnością.

  • Zapisuj myśli, które cię rozpraszają.

Jeśli podczas wykonywania jakiegoś zadania pojawi się nagle myśl, która skutecznie zaburzy twoją koncentrację i odciągnie uwagę, zapisz ją. Dzięki temu unikniesz frustracji związanej z koniecznością odrzucenia tej myśli i pozostaniesz skupiony na pracy. Wiedząc, że dana myśl ci nie ucieknie i czeka na czas po pracy, możesz spokojnie skupić się na zadaniu.

Warto znaleźć cel, do którego dążysz wykonując zadanie. Pozwoli to skupić uwagę aż do końca danej czynności. Może to być na przykład dobry film albo wyjście ze znajomymi, do którego będziesz miał prawo po zakończeniu zadania.

  • Rób przerwy.

Podziel czas wykonywania zadania na sekwencje, podczas których zachowana zostanie pełna koncentracja uwagi. Robiąc przerwy, twój mózg ma szansę odpocząć, dzięki czemu twoja praca jest bardziej efektywna.

2. Dieta na poprawę koncentracji

Poprawa koncentracji to również odpowiednie odżywianie. Dobra pamięć i koncentracja wymaga przestrzegania kilku zasad. Codzienna dieta powinna być bogata w:

  • witaminy A, E i C
  • witaminy z grupy B
  • kwas foliowy
  • makroelementy (wapń, potas, magnez, cynk, żelazo i fosfor).

Do wzrostu koncentracji przyczynia się dieta bogata w białko, zielone warzywa i produkty pełnoziarniste. Pamiętaj również, że zawarta w kawie kofeina obniża poziom koncentracji. Warto również zastąpić herbatę i napoje gazowane dużą ilością wody mineralnej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Sposób na trening pamięci
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze