Trwa ładowanie...

Jak zachować bezpieczeństwo w lesie? Trzy zasady, dzięki którym ominiemy najważniejsze zagrożenia

Avatar placeholder
26.07.2020 09:15
W lesie powinniśmy uszanować spokój zwierząt
W lesie powinniśmy uszanować spokój zwierząt (East News)

Wakacyjna pogoda i pandemia koronawirusa sprawiają, że nadal wiele osób decyduje się na odpoczynek na łonie natury. Nie każdy jednak pamięta, jak powinniśmy się zachowywać w lesie. A to prowadzi do ściągnięcia na siebie dużego niebezpieczeństwa.

1. Unikaj drzew, kiedy pogoda jest niepewna

W okresie letnim zdarza się, że kraj nawiedzają wichury i trąby powietrzne. Często, niestety, można usłyszeć wtedy, że jakieś osoby zostały ranne. Zazwyczaj ofiary takich wichur to osoby przygniecione konarami drzew. O tym, że drzew należy unikać w trakcie burzy wiedzą wszyscy. Niestety zbyt wiele osób wybiera się nadal do lasów, kiedy pogoda jest niepewna.

-To może wydawać się śmieszne, ale drzewa odpowiadają za najwięcej wypadków w lesie. Szczególnie biorąc pod uwagę gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Przebywanie w trakcie burzy lub wichury w lesie może być bardzo niebezpieczne. Drzewa, które wydają się bardzo stabilne i piękne mogą stanowić zagrożenie. Po tych intensywnych opadach gleba jest bardzo rozmięknięta. Trudno przewidzieć, czy przy silnym wietrze drzewo się po prostu na nas nie przewróci – mówi, w rozmowie z WP abcZdrowie, Angelika Gackowska, zastępca dyrektora Lasów Miejskich w Warszawie.

2. Nie ubieraj się na żółto do lasu i unikaj perfum

Najważniejszą zasadą przebywania w lesie jest to, że to my jesteśmy w nim gośćmi. Dlatego pamiętajmy, by przestrzegać pewnych zasad, które nie naruszą spokoju organizmów, które tam żyją. Inaczej możemy ściągnąć na siebie niebezpieczeństwo.

Zobacz film: "Ugryzienie kleszcza wywołało paraliż"

- Dużo się mówi o zagrożeniu ze strony kleszczy, o chorobach, które wywołują. Słyszymy też o tym, jak ich nie wyciągać. Ale nie tylko pajęczaki są dla nas zagrożeniem. Idąc do lasu, pamiętajmy, by nie zakładać żółtych ubrań. One przyciągają owady. Właśnie dlatego wszelkie lepy na muchy mają właśnie ten kolor. Co więcej, raczej nie używajmy intensywnych, słodkich perfum. One również mogą przyciągać owady takie jak pszczoły, czy szerszenie. Co dla niektórych może być bardzo niebezpieczne – przypomina Gackowska

Zobacz także: Lider zespołu Papa Dance Paweł Stasiak zmaga się z boreliozą. Kleszcz ugryzł go 5 lat temu

3. Nie spuszczaj psa ze smyczy

Mimo iż w większości lasów i parków przyrody obowiązuje zakaz wprowadzania psów, bądź spuszczania ich ze smyczy, to znajdują się również i takie osoby, które nic sobie z takich zakazów nie robią. To duży błąd, który może nas drogo kosztować.

- Nie puszczajmy naszego pupila luzem na spacerach po lesie. Nawet jeśli lis nic nie zrobi psu, to może go zarazić różnymi chorobami. Wścieklizna już raczej nie jest dużym problemem – psy muszą być szczepione. Ale mało kto wie o tym, że lis może zarazić psa świerzbowcem. Nie jest to może choroba śmiertelna, ale jest bardzo uciążliwa i trudna do wyleczenia. Tego świerzbowca pies przekaże zapewne nam. A jak już jesteśmy przy psach, to największym zagrożeniem dla psa jest dzik. Przy takim kontakcie pies próbuje przepędzić dzika, a to wyjątkowo silne zwierzęta. Mają bardzo długie szable i fajki (kły z górnej i dolnej szczęki) i po prostu rozpruwają każde zwierzę, które stanie im na drodze. Las jest dla nas przyjaznym miejscem o ile pamiętamy, jak się w nim zachować – podsumowuje Angelika Gackowska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze