Jak zacząć się odchudzać?

Ponad 70% osób rozpoczynających dietę zrzuca zbędne kilogramy w ciągu kilku miesięcy. Jednak aż 90% z nich ponownie przybiera na wadze po kilku miesiącach lub latach, czasami szybciej. W wielu przypadkach oprócz utraconych kilogramów przybywa nam również kilka kilo więcej, w rezultacie odchudzanie ma odwrotny skutek od zamierzonego. Jak uniknąć efektu jojo i jak zacząć odchudzanie tak, żeby jego skutki były naprawdę długotrwałe?

Zmiana nawyków żywieniowych

Zdrowe składniki odżywcze

Umiejętne układanie jadłospisu wpłynie na jakość twoich posiłków, a racjonalna i prawidłowo zbilansowana dieta pomoże zachować nie tylko zdrowie, ale i...

Dieta cud nie istnieje i każdy, kto chce osiągnąć długotrwałe rezultaty odchudzania, musi o tym zapamiętać. Efekt jojo, który w konsekwencji może prowadzić do otyłości, jest nieodłącznym elementem takich diet.

Zobacz film: "Jak nie dać się oszukać i kupić dobrą żywność?"

Rozpoczynając odchudzanie, staraj się wyznaczać sobie cele możliwe do spełnienia. Pamiętaj, że zbyt szybka utrata wagi - powyżej 5 kilogramów miesięcznie - zwiększa niebezpieczeństwo efektu jojo.

Długotrwała zmiana nawyków żywieniowych jest podstawą skutecznego odchudzania. Jedynie ucząc się właściwego sposobu odżywiania uzyskamy trwałe efekty diety. Dobre nawyki żywieniowe:

 • Jedz więcej ryb, co najmniej 2-3 razy w tygodniu.
 • Jedz warzywa, najlepiej surowe, do każdego posiłku.
 • Zastąp mięso lub rybę jajkami lub serem podczas jednego posiłku dziennie.
 • Ogranicz spożywanie niektórych pokarmów, takich jak czekolada, ciasta, słone przekąski.

Podstawową umiejętnością, którą warto nabyć, jeśli chcemy skutecznie schudnąć, jest umiejętność jedzenia bez robienia innych rzeczy równocześnie, na przykład bez oglądania telewizji. Pozwala to na skupienie się na posiłku, dzięki czemu usprawniamy trawienie i ograniczamy apetyt.

Powrót do zdrowych produktów

Niektóre osoby są zdziwione, odkrywając lub odkrywając na nowo smak na przykład fasolki szparagowej, brokułów czy szpinaku. Warto sięgać po nowe smaki i urozmaicać swoją dietę. Skuteczne odchudzanie nie musi być przykrym obowiązkiem. Jeśli chcemy na stałe zmienić nawyki żywieniowe, musimy zadbać o to, by zdrowa dieta była również smaczna.

Więcej warzyw i owoców

Jedz co najmniej 5 warzyw i owoców dziennie: jako dodatek do posiłku, jako przekąska, świeże, mrożone lub konserwowe. Warzywa i owoce to bogate źródło błonnika, witamin i minerałów, to również podstawa diety antynowotworowej.

Zdrowe śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jeśli rano nie dostarczymy organizmowi energii, będzie on szukał jej w swoich zapasach. Niestety, nie jest to równoznaczne ze spalaniem tkanki tłuszczowej. Organizm wybiera lepsze źródło energii - nasze mięśnie.

Regularne posiłki i unikanie przekąsek

Jedz regularnie 3 posiłki dziennie, plus podwieczorek. Stała pora również dla podwieczorka pozwoli na uniknięcie przegryzania między posiłkami.

Picie wody i ćwiczenia

Należy pić co najmniej 1-1,5 litra wody dziennie. Picie wody wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn oraz decyduje o skuteczności spożywanego błonnika. Bez wody błonnik traci swoje cenne właściwości. Nie ma skutecznego odchudzania bez aktywności fizycznej. Należy ćwiczyć regularnie, co najmniej 2-3 razy w tygodniu po 30 minut.

Stosowanie diety nie musi być nieprzyjemne i uciążliwe. Skuteczne odchudzanie to przede wszystkim trwała zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Warto zadbać o to, aby nasze posiłki były nie tylko dietetyczne, ale i smaczne, dzięki temu łatwiej nam będzie wytrwać w postanowieniach. Nie warto natomiast tracić czasu na tzw. diety cud, których skuteczność pozostawia wiele do życzenia.

Ewa Jastrzębska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Dalecka M. Wszystko o odchudzaniu nastolatek, Astrum, Wrocław 2001, ISBN 83-7277-030-1
 • Stanway P. Zdrowa dieta - zdrowe życie, Medium, Warszawa 1998, ISBN 83-87863-15-7
 • Kahlau S. 100 pomysłów na diety i smukłą sylwetkę, Muza, Warszawa 2005, ISBN 83-7079-761-X
 • Somer E. 10 nawyków, które rujnują kobiecą dietę, Liber, Warszawa 2006, ISBN 83-60215-15-4

Zasady zdrowego odchudzania

Komentarze (2)
~Katarynka
~Katarynka ponad rok temu

@~Asiuleńka :): zgadzam się! w sumie wszystkie te rzeczy mam uwzględnione w swojej diecie, którą otrzymałam na konsultacjach w CLO w Krakowie, ulica Garncarska. Dodatkowo miałam zrobione na poczatku badania, korzystam też z pomocy fizjoterapeuty, ponieważ miałam problemem z biodrem. Teraz już chodzenie nie sprawia mi bólu

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zasady zdrowego odchudzania
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zasady zdrowego odchudzania
Zasady zdrowego odchudzania

Sposoby na odchudzanie - galeria

Sposoby na odchudzanie - galeria

Podstawą do osiągnięcia widocznych efektów odchudzania jest zmiana nawyków żywieniowych. Wystarczy okiełznać apetyt i spożywać więcej warzyw. Natomiast potrawy wysokokaloryczne zamieniać na dania warzywne.

Zasady zdrowego odchudzania

Nie oszukuj na diecie (prezentacja edukacyjna)

Nie oszukuj na diecie (prezentacja edukacyjna)

przyczyn, dla których oszukujemy na diecie jest fakt, że zazwyczaj bywa ona zbyt restrykcyjna. Pamiętaj, że jedząc zdrowo musimy rozsądnie dobierać (...) przyjemniejsze niż podjadanie smakołyków z pełnym wyrzutów sumieniem. Jeśli...

Zasady zdrowego odchudzania

Jak jeść i nie tyć?

program odchudzania. Najważniejsze to mieć na uwadze, żeby posiłki były lekkie i dobrze zrównoważone. Nie musisz rezygnować ze wszystkich przyjemności (...) lub ryżu. - 10 g masła lub łyżka stołowa odtłuszczonej śmietany + łyżka stołowa...

Zasady zdrowego odchudzania

Jak powinno wyglądać idealne śniadanie na diecie?

Jak powinno wyglądać idealne śniadanie na diecie?

niemu odchudzanie będzie skuteczne, dlatego produkty bogate w błonnik powinny jak najczęściej gościć na twoim talerzu. Jakie są jego najlepsze źródła (...) . Kierując się kilkoma prostymi zasadami, na pewno stworzysz...

Zasady zdrowego odchudzania

Oszukiwanie na diecie

poprzez wzrost samooceny i poczucia szczęścia. Oszukańcze produkty na diecie Nauczyłaś/eś się zasad zdrowego żywienia, bardzo się starasz (...) , a stąd tylko krok do zniechęcenia i porzucenia odchudzania....

Zasady zdrowego odchudzania

Ile można schudnąć w 2 miesiące?

fizyczna. Ile można schudnąć w 2 miesiące? Bezpieczne i szybkie odchudzanie Czy odchudzanie może być jednocześnie szybkie i zdrowe? Niekoniecznie (...) miesiące i by odchudzanie...

Zasady zdrowego odchudzania

Bezpieczne odchudzanie

cierpliwości. Jeśli nie zabraknie tych cech, mamy pewność, że szczupła i zdrowa sylwetka w końcu się pojawi. Zasady zdrowego odchudzania można ująć (...) były widoczne na dłużej....