Trwa ładowanie...

Jak zadomowić się w nowym miejscu?

Podążając ścieżką kariery, często jesteśmy zmuszeni do opuszczenia rodzinnego miasta i wyjazdu. Przeprowadzka do nowego miejsca jest ekscytująca, ale również przerażająca. Stajemy przed wieloma wyzwaniami związanymi z nowym mieszkaniem, nową pracą, nowymi obowiązkami i środowiskiem, którego w ogóle nie znamy. Co zrobić, by szybko zadomowić się w nowym miejscu? Oto kilka rad, dzięki którym nie będziemy czuć się samotni i szybko poczujemy się jak w domu.

spis treści

1. Zmień przyzwyczajenia

Poznawanie nowych osób i miejsc będzie niemożliwe, jeśli ograniczymy się tylko do tego, co już znamy. Przeprowadzka daje szansę na poszerzenie horyzontów i doświadczenie czegoś innego, dlatego warto ją wykorzystać i stać się odkrywcą w nowym mieście. Poznawaj restauracje, kluby, kawiarnie, księgarnie, parki, muzea. Docenisz to, gdy twoi bliscy zjawią się z wizytą, a ty będziesz mógł oprowadzić ich po najciekawszych miejscach.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

 

2. Wykorzystaj sieć znajomych

Nie znasz nikogo w nowym mieście? To nie znaczy, że twoi starzy przyjaciele nie mają tu znajomych. Wykorzystaj to, by poznać osoby, które będą dobrymi przewodnikami, polecą ci interesujące miejsca i zapoznają ze swoimi znajomymi. To świetny sposób, by szybko zdobyć nowych przyjaciół i poczuć się lepiej w nowym miejscu.

3. Nie bój się samotności

Samodzielne odkrywanie nowego miasta może być fascynującą przygodą. Nie bój się samotności – czas spędzony z samym sobą jest bardzo potrzebny. Warto nauczyć się spędzać czas samemu, ponieważ w nowym miejscu nie zawsze będziemy mieć kogoś, z kim będzie można wyskoczyć na kawę po pracy albo sobotniego drinka. Samotne odkrywanie ma wiele plusów – nikt cię nie ogranicza, masz dużo czasu na ulubione aktywności i spędzasz go tak, jak chcesz.

4. Mów: TAK

To jedna z najcenniejszych rad dla wszystkich przeprowadzających się – przestań odmawiać i częściej mów „tak”. W nowym miejscu zwykle podświadomie zamykamy się w swojej skorupie, nie dopuszczamy do siebie nowych osób i boimy się otworzyć na nowe doświadczenia. Przyjmij postawę otwartą, przyjmuj zaproszenia na imprezy i buduj pozytywne relacje.

5. Zwiedzaj na piechotę

Po rozpakowaniu walizek i pudeł pierwszą rzeczą, którą robimy w nowym miejscu zamieszkania jest orientacja w terenie. Sprawdzamy, jak działa komunikacja miejska, gdzie jest najbliższy sklep spożywczy i jak dostać się na dworzec czy lotnisko. Kiedy poznamy już najbliższą okolicę i nauczymy się podróżować do najbardziej potrzebnych miejsc, zmieńmy środek transportu na własne nogi. Poznawanie miasta na piechotę daje szansę na dostrzeżenie detali, dotarcie do ciekawych, ale ukrytych miejsc i dogłębne poznanie otoczenia.

6. Nie pocieszaj się na zakupach

Samotność sprawia, że chętniej sięgamy po portfel i pocieszamy się nowymi nabytkami. Brak towarzystwa i nadmiar wolnego czasu mogą doprowadzić do częstych wycieczek do galerii handlowych. Możesz sobie tłumaczyć, że w nowej pracy potrzebujesz nowych ubrań i butów, ale trzeba znać granice. Zakupy tylko chwilowo poprawiają nastrój, ale nie zastąpią nam rodziny i przyjaciół. Uważaj, żeby wycieczki do centrów handlowych nie stały się twoim nowym sposobem na spędzanie wolnego czasu, wypełniającym pustkę i chwilowo kojącym osamotnienie.

7. Rób plany na przyszłość

Zawsze warto mieć coś, na co czekasz. Zacznij od małych aktywności, takich jak ćwiczenia w piątek albo gotowanie niedzielnego obiadu z nową przyjaciółką. Myśl też o przyszłości – odwiedzinach u rodziny, świętach, ważnych uroczystościach. Kalendarz wypełniony datami, których nie możesz się doczekać, pomoże przetrwać trudne dni w pracy i w nowym otoczeniu.

Przeprowadzka to stresujące przeżycie, które jednak może przynieść wiele nowych możliwości. Jak szybko zadomowić się w nowym miejscu? Otwórz się na innych, nie myśl stereotypowo i miej pozytywne nastawienie. Kilka pierwszych miesięcy może być trudnych, ale z czasem pokochasz swój nowy dom.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

mgr Inez Mayer
Następny artykuł: Jak znaleźć przyjaciela?
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza