Trwa ładowanie...

Jak zapamiętywać więcej i lepiej?

Pamięć to niezwykła zdolność naszego umysłu. To ona zapewnia ciągłość naszej tożsamości i decyduje o tym, co wiemy. Choć pamięć kryje wiele zagadek, to uczeni odkryli i opisali trzy podstawowe procesy z nią związane. Są to: zapamiętywanie (w jaki sposób utrwalamy wydarzenia w naszej pamięci), przechowywanie (jak materiał pamięciowy jest magazynowany) oraz przypominanie (w jaki sposób przywołujemy do świadomości, to co zapamiętaliśmy).

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Wszystkie te procesy są niezwykle ważne dla sprawnie działającej pamięci. Gdy zastanawiamy się, co możemy zrobić, by poprawić pamięć, często koncentrujemy się tylko na procesie zapamiętywania. Aby jednak w pełni efektywnie korzystać z możliwości, jakie daje nam nasz umysł, należy uwzględnić wszystkie trzy wyżej wymienione procesy, które decydują o tym, czy coś pamiętamy czy też nie.

spis treści

1. Usprawnij zapamiętywanie

Z pierwszym procesem – zapamiętywaniem wiąże się przede wszystkim dobry sposób uporządkowania materiału, którego chcemy się nauczyć. Do tego celu można wykorzystać na przykład „mapę myśli” – technikę, która pobudza umysł i sprzyja twórczemu myśleniu. Jak ją wykonać? Na środku kartki rysujemy obrazek, który wiąże się z danym tematem, a następnie wypisujemy dookoła ważne słowa i łączymy je za pomocą pojedynczych linii ze środkiem. Najnowsze badania naukowe wykazały, że nie bez znaczenia jest kolor, jakim oznaczamy ważne słowa. Kolory pomarańczowy, żółty i niebieski sprzyjają lepszemu zapamiętywaniu, dlatego też najlepiej właśnie je wykorzystywać przy sporządzaniu wszelkiego rodzaju notatek. Następnie dodajemy inne pojęcia i obrazki, które kojarzą się z tymi słowami. Pamiętajmy – linie mapy powinny rozchodzić się tak jak gałęzie. Do kolejnych metod usprawniających zapamiętywanie można zaliczyć „zwracanie uwagi” – im bardziej skupiamy na czymś uwagę, tym lepiej to pamiętamy. Inną metodą jest „dzielenie informacji na części” – mniejsze fragmenty lepiej zapamiętać.

Mapa myśli - grafika
Mapa myśli - grafika

Mapa myśli pomoże nam w usystematyzowaniu wiedzy.

zobacz galerię

2. Zadbaj o warunki przechowywania informacji w pamięci

Następnie materiał, którego się uczymy, jest magazynowany w naszej pamięci. Aby jak najmniej z tego, co zapamiętaliśmy, uległo rozpadowi, należy zapewnić naszemu umysłowi odpowiednie warunki do przechowywania informacji. Niezwykle cenna w tym przypadku jest rola snu, podczas którego utrwalają się nabyte informacje, a także dieta uboga w cholesterol i cukry, za to bogata w ryby, produkty zbożowe, owoce i warzywa.

3. Wypracuj efektywną metodę przypominania

Kiedy uczymy się do egzaminu lub z innych powodów musimy zapamiętać dużą partię materiału, najlepiej dzielić czas nauki na półgodzinne okresy i sprawdzać, jak wiele pamiętamy z tego, czego się uczyliśmy. Efektywne przypominanie zapewnia kilka prostych metod, na przykład „korzystanie ze wskazówek i kontekstu” – w tym przypadku należy opracować swój własny zestaw wskazówek, które ułatwiają wydobywanie informacji z pamięci (np. słowa hasła, pierwsze litery alfabetu pojęć).

Warto też przywołać kontekst, okoliczności, w których po raz pierwszy spotkaliśmy się z jakąś informacją – to zwiększa prawdopodobieństwo przypomnienia jej sobie. „Zapisywanie” – w notatniku, kalendarzu, telefonie jest również świetnym i bardzo skutecznym sposobem na przypomnienie sobie ważnej dla nas informacji.

Sposobów na dobrą pamięć jest wiele. To od nas zależy, który z nich wybierzemy. Sprawnie działająca pamięć to efekt złożonego procesu, podczas którego należy zadbać nie tylko o sposób, w jaki się uczymy, ale także o odpowiednie warunki do utrwalenia informacji w naszym umyśle i efektywne sposoby wydobywania jej z pamięci.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza