Jak zapobiec wypadaniu zębów?

W czasie menopauzy kobiety są bardziej podatne na różnorodne problemy zdrowotne. W tym okresie panie są narażone na częstsze bóle kręgosłupa, kruchość kości, zmiany postawy i deformację kręgosłupa. Ostatnio udowodniono także, że u kobiet w okresie postmenopauzalnym występuje zwiększone prawdopodobieństwo wypadania zębów. Taki scenariusz jest jednak do uniknięcia. Wystarczy trochę bardziej postarać się o higienę jamy ustnej.

Menopauza a stan uzębienia

Dbanie o jamę ustną

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie...

Naukowcy z USA przeprowadzili badania na grupie 1000 kobiet w okresie postmenopauzalnym. Kobiety były pod stałą obserwacją fachowców przez prawie 5 lat. Okazało się, że 293 uczestniczki badania (28%) cierpiały w tym okresie z powodu nadmiernego wypadania zębów. Wcześniejsze badania sugerowały zależność między menopauzą a ubytkiem zębów związaną ze zmniejszeniem wytrzymałości kości, dopiero te obserwacje potwierdziły przypuszczenia środowiska naukowego. Wpływ menopauzy na stan uzębienia wyjaśnia, dlaczego kobiety tracą zęby szybciej niż mężczyźni mimo lepszego ogólnego stanu jamy ustnej.

Zobacz film: "Jak modelować twarz makijażem?"

Dodatkowo, w wyniku badań odkryto czynniki zwiększające prawdopodobieństwo wypadania zębów u kobiet. Do nich można zaliczyć palenie, cukrzycę, problemy z wagą i wcześniejsze komplikacje zdrowotne. Takie czynniki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów z uzębieniem nawet do 90%.

Jak dbać o zęby?

Okres postmenopauzalny to czas, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na dbałość o stan jamy ustnej. Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez zwykłe czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem i czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną. Ważne jest również utrzymywanie dobrych nawyków żywieniowych związanych z unikaniem słodkich potraw i napojów, a także regularne wizyty dentystyczne. Dentyści mogą usunąć kamień nazębny (stomatologia estetyczna zapewnia również inne zabiegi upiększające zęby) oraz – w razie potrzeby – wyleczyć choroby dziąseł. Podstawowa higiena leży jednak w rękach samych kobiet. Jedyna broń potrzebna do walki z wypadaniem zębów to szczoteczka i nitka dentystyczna.

Warto zadbać o wygląd jamy ustnej. Zdrowe zęby wpływają dodatnio na samoocenę. Można, a nawet trzeba zaakceptować zmiany, jakie związane są z menopauzą. Nie znaczy to jednak, że należy zaprzestać starań o dobry wygląd.

Komentarze (2)
~konsek
~konsek ponad rok temu

Jest systematyczność to są ładne zęby. U nas ajona bez fluoru, szczoteczka zmieniana co 3 miesiące, rozsądna dieta. Kluczowe jest również zapobieganie chorobom. Paradontoza może bardzo łatwo całkowicie zniszczyć zęby!

Odpowiedz
~elwira
~elwira ponad rok temu

A mnie ząb wypadł i mimo że to drogie, zdecydowałam się na wstawienie implantu. Ciekawe jak to będzie. Wybrałam Unident Union, bo zrobili na mnie dobre wrażenie i już nie mogę się doczekać efektów.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Higiena jamy ustnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Higiena jamy ustnej
Higiena jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Płukanie jamy ustnej

Stosowanie płynów do płukania jamy ustnej Na rynku są dostępne różne płyny do płukania jamy ustnej, więc powinniśmy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednego z nich.

Higiena jamy ustnej

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Prawdy i mity na temat mycia zębów

Mycie zębów dwa razy dziennie jest podstawą pielęgnacji jamy ustnej i gwarancją pięknego uśmiechu. Jakich czynności związanych z higieną zębów (...) używać pasty o mniejszej ścieralności, odwrotnie w przypadku palącej...

Higiena jamy ustnej

Dbanie o jamę ustną

Dbanie o jamę ustną

Wypadaniu zębów można zapobiec poprzez proste czynności związane z higieną, jak np. mycie zębów dwa razy dziennie przy użyciu pasty z fluorem oraz czyszczenie powierzchni między zębami nitką dentystyczną.

Higiena jamy ustnej

Zdrowe zęby

Zdrowe zęby

Wszelkie zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą prowadzić do próchnicy zębów i chorób dziąseł.

Higiena jamy ustnej

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

Najczęstsze powody, dla których unikamy dentysty

prawidłowej higieny jamy ustnej. Nie należy obawiać się tego, że stomatolog nas skarci za ubytki. (...) się złych wieści na temat stanu ich uzębienia. Niemniej jednak, regularne wizyty u stomatologa zapobiegają powstawaniu...

Higiena jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

6 zasad higieny jamy ustnej

Aby sposoby pielęgnacji jamy ustnej były skuteczne, należy przeprowadzać je we właściwy sposób. Przedstawiamy sześć podstawowych zasad prawidłowej (...) higieny jamy ustnej. 1....

Higiena jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Zasady higieny jamy ustnej

Jak pielęgnować jamę ustną? Jama ustna wymaga szczególnego rodzaju pielęgnacji, odpowiednich narzędzi i preparatów.

Higiena jamy ustnej

Dbanie o zęby

Dbanie o zęby

Kobiety w okresie postmenopauzalnym są narażone na wypadanie zębów. Higiena jamy ustnej pozwala zachować na dłużej zdrowy i piękny uśmiech.