Trwa ładowanie...

Biegunka - przyczyny, skutki, zapobieganie, leczenie

Avatar placeholder
21.04.2021 14:54
Biegunka - przyczyny, skutki, zapobieganie, leczenie
Biegunka - przyczyny, skutki, zapobieganie, leczenie (123RF)

Biegunka sieje prawdziwe żniwo w krajach Trzeciego Świata, zabija tam 1,5 miliona niemowląt rocznie. Jest szczególnie groźna dla osób starszych i małych dzieci. To problem bardzo przykry i uciążliwy. Przyczyn biegunki jest wiele, podobnie jak jej rodzajów.

spis treści

1. Co to jest biegunka?

Oddawanie stolca płynnego lub papkowatego częściej niż trzy razy na dobę nazywa się biegunką. U niektórych chorych stolec jest nie tylko zbyt luźny, ale zawierający krew, ślub lub wydzielinę ropną. Bardzo często występowaniu biegunki towarzyszą inne dolegliwości: bóle brzucha, wymioty, nudności, gorączka i odwodnienie.

2. Rodzaje biegunek

Biegunka osmotyczna wywoływana jest przez działanie leków, alergie, niedobór laktozy. Dolegliwości ustępują po zastosowaniu głodówki. Biegunka wydzielnicza charakteryzuje się dużą obfitością i wodnistością stolca bez zawartości krwi i śluzu, a jej przyczyną są środki przeczyszczające bądź gronkowce. Niestety często ten rodzaj biegunki nie ustępuje po głodówce.

Zobacz film: "Rozgrzewający zbiteń. Rosyjski napój na pasożyty"

Biegunka wysiękowa pojawia się na skutek chorób nowotworowych, stanów zapalnych, zwłaszcza zapalenia jelita grubego. W stolcu oprócz wody jest krew i śluz. Biegunka może wystąpić po leczeniu antybiotykami. Leki te zaburzają naturalną florę bakteryjną jelit.

Do lekarza powinniśmy zgłosić się, gdy biegunka utrzymuje się powyżej 48 godzin i towarzyszą jej osłabienia i wymioty, a także gorączka. Wizyty nie należy odkładać, jeśli wraz z biegunką współistnieją: kurcze mięśniowe, zasłabnięcia, zatrzymanie moczu, śluz i ropa w stolcu.

3. Przyczyny biegunki

W większości przypadków biegunka spowodowana jest przez infekcje przewodu pokarmowego. Infekcje te mogą być spowodowane przez wirusy lub bakterie. Biegunkę mogą spowodować czynniki chemiczne, np. zażywane leki, zatrucia rtęcią lub grzybami. Niekiedy biegunka pojawia się po zjedzeniu zbyt gorącego lub za zimnego posiłku. Biegunka może wystąpić u niektórych osób pod wpływem stresu, głębokich przeżyć emocjonalnych, a u alergików na skutek uczulenia na produkty spożywcze. Często jest objawem problemów hormonalnych, zwłaszcza nadczynności tarczycy. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i przewlekłe zapalenie trzustki to niektóre z chorób, którym towarzyszy biegunka.

4. Skutki biegunki

Ostra biegunka trwa 10 dni, przewlekła przekracza ten czas. W trakcie jej trwania organizm traci bardzo dużo wody i elektrolitów, np. sodu, chloru potasu i wodorowęglanów. Może to doprowadzić do odwodnienia.

Szczególnie jest ono groźne dla osób starszych i małych dzieci, ponieważ może dojść do nieodwracalnych zmian w narządach. Odwodnienie może być przyczyną zgonu. W diagnostyce biegunki bardzo ważne jest ustalenie konkretnej bakterii, wirusa bądź innej przyczyny, która ją wywołała. W przypadku przewlekłej biegunki należy wykonać badania mikrobiologiczne stolca.

5. Jak można uniknąć biegunki?

Wystarczy przestrzegać podstawowych reguł. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o dokładnym myciu rąk przed każdym posiłkiem. Myć należy także warzywa i owoce. Posiłki trzeba spożywać spokojnie, bez pośpiechu.

Pokarm musimy dokładnie rozgryzać i pamiętać o częstszym spożywaniu potraw gotowanych i duszonych niż pieczonych i smażonych. Nasza dieta musi być rozsądnie urozmaicona. Trzeba jeść tylko świeże produkty. Po przebytej biegunce nie wolno pić soków i jeść surowych warzyw i owoców.

6. Biegunka w podróży

W przebiegu biegunki mamy do czynienia z bólem brzucha i częstymi wypróżnieniami w postaci wodnistych stolców. Są to klasyczne objawy infekcji bakteryjnej w obrębie układu pokarmowego, która może również powodować osłabienie organizmu, gorączkę oraz wymioty. Warto przy tym podkreślić, że za wystąpienie biegunki odpowiedzialne mogą być także pasożyty, wirusy i infekcje dróg moczowych u dzieci.

Ryzyko pojawienia się biegunki jest większe podczas wakacyjnych wyjazdów, zwłaszcza tych do egzotycznych krajów. W podróży mamy bowiem częściej styczność z zanieczyszczoną żywnością (owoce prosto ze straganu, jedzenie z budki) i mniej skrupulatnie dbamy o higienę. Ponadto, spożywając posiłki w lokalnych restauracjach, nie mamy pewności, że zostały przyrządzone ze świeżych składników, z zachowaniem zasad higieny. Prawdopodobieństwo wystąpienia infekcji jest większe u dzieci, których układ odpornościowy jest jeszcze niedojrzały.

7. Jak wspomóc organizm podczas biegunki?

Skuteczne przeciwdziałanie odwodnieniu i zaburzeniom mikroflory jelitowej to podstawa w czasie biegunki. O czym należy pamiętać?

Konieczne jest przyjmowanie dużej ilości płynów, jednak nie powinny to być soki owocowe ani napoje gazowane. Najlepszym wyborem są gotowe preparaty nawadniające, takie jak Jonolit, które dostarczają odpowiedniej ilości elektrolitów, chroniąc tym samym organizm przed zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej.

Florę bakteryjną przewodu pokarmowego warto uzupełniać probiotykiem, którego działanie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Szczególnie godny polecenia jest produkt Coloflor GG, który zaledwie w jednej dawce zawiera aż sześć miliardów żywych kultur bakterii Lactobacillus rhamnosus GG – jest to największa dawka bakterii probiotycznych na rynku.

Coloflor GG to sprawdzony i bezpieczny preparat, który może być podawany dzieciom już w pierwszych dniach ich życia. Jak wykazały badania, probiotyk Coloflor GG może skrócić czas trwania ostrej biegunki infekcyjnej o 36 godzin.

Natomiast w przypadku biegunki o podłożu rotawirusowym preparat ten skraca okres infekcji o całe dwa dni. Coloflor GG można przyjmować podczas antybiotykoterapii oraz po jej zakończeniu, dzięki czemu chory ma szansę uniknięcia biegunki spowodowanej zastosowaniem antybiotyku.

W probiotyku Coloflor GG zastosowano technologię, która chroni bakterie probiotyczne przed działaniem kwasu żołądkowego i soku trzustkowego. Aktywne bakterie mają więc możliwość dotarcia do jelit i korzystnego oddziaływania na przewód pokarmowy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze