Trwa ładowanie...

Jak zmienić denerwujące przyzwyczajenia partnera?

 Sylwia Stachura
03.12.2014 15:08
Jak zmienić denerwujące przyzwyczajenia partnera?
Jak zmienić denerwujące przyzwyczajenia partnera? (Zdjęcie pary / Shutterstock)

Każdy z nas ma nawyki, które innym mogą wydawać się irytujące. Kiedy razem mieszkamy i dzielimy wspólne życie, zaczynamy dostrzegać przyzwyczajenia partnera. Część z nich może nas denerwować, zwłaszcza jeśli dotyczą codziennych, prozaicznych czynności i często się powtarzają. Na początku je lekceważymy, ale z czasem pozornie drobne zwyczaje urastają do rangi poważnych problemów. Czy można zmienić denerwujące przyzwyczajenia partnera?

spis treści

1. Spokój najlepszym doradcą

Zostawianie nieumytych naczyń w zlewie, nie wynoszenie śmieci, nie zakręcanie tubki z pastą, rozrzucanie brudnej bielizny – te z pozoru błahe zachowania potrafią nas doprowadzić do furii. Nawet jeśli na początku je ignorujemy, to w końcu nadejdzie dzień, kiedy emocje zwyciężą i dojdzie do awantury. Niestety, gniew i zdenerwowanie to źli doradcy, którzy nie pomogą nam zmienić nawyków naszego mężczyzny. Zamiast obietnicy, że postara się pamiętać o umyciu naczyń, dostaniemy kłótnię, która szybko przerodzi się w konflikt dotyczący wszystkich nawarstwiających się miesiącami lub latami rozbieżności.

Czy można doprowadzić do zmiany zachowania, unikając przy tym negatywnych emocji? Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc nam w zmianie nawyków partnera, bez ryzyka kłótni. Zanim jednak rozpoczniesz ten trudny proces pamiętaj, że wszyscy jesteśmy ludźmi i każdy z nas ma zwyczaje, które mogą drażnić innych. Podejdźmy do tematu delikatnie i z szacunkiem, a łatwiej będzie nam osiągnąć oczekiwane rezultaty.

2. Trudna rozmowa

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Jeśli twoja cierpliwość jest na wyczerpaniu, czas na poważną rozmowę z partnerem. Pamiętaj, że emocje nie są dobrymi doradcami, dlatego najpierw postaraj się uspokoić i zaplanować konwersację. Rozmowę rozpocznij, kiedy oboje będziecie zrelaksowani i w dobrym nastroju, np. po wspólnej kolacji. Nie poruszaj przy jednej okazji kilku tematów – jeśli chcesz, by facet nie rozrzucał wszędzie skarpetek, skup się wyłącznie na tym. Nie przywołuj przy okazji innych denerwujących przyzwyczajeń, bo partner może czuć się zaatakowany i nie zareaguje pozytywnie.

Zadbaj o odpowiedni dobór słów. Unikaj określeń takich, jak „nigdy” i „zawsze”. Zamiast mówić: „Zawsze zostawiasz brudne skarpety na podłodze”, powiedz: „Zauważyłam, że zostawiłeś brudne skarpety na podłodze”.

Postarajcie się wspólnie znaleźć rozwiązanie problemu. Powiedz swojemu mężczyźnie, dlaczego dany nawyk cię denerwuje. Razem rozważcie różne sposoby na rozwiązanie trudnej sytuacji. Jeśli pozwolisz partnerowi czynnie uczestniczyć w rozmowie, zwiększysz szanse, że irytujący nawyk przejdzie do przeszłości.

3. Czy zmiana nawyków na stałe jest możliwa?

Czy jest jakiś sposób, by zmiana była trwała? Możesz po raz drugi rozpocząć rozmowę i postarać się o nowe rozwiązanie. Istnieje szansa, że uda wam się znaleźć skuteczny sposób na walkę z drażniącym nawykiem. Możliwe jednak, że denerwujące przyzwyczajenie już zawsze będzie częścią waszego wspólnego życia. Musisz wtedy po prostu to zaakceptować jako część różnic pomiędzy wami. Pamiętaj o swoich niedoskonałościach. Czasem drobne problemy lepiej zignorować, niż ryzykować rozwój konfliktu, który zniszczy wasze relacje.

Pewne przyzwyczajenia naszych partnerów wywołują irytację, zwłaszcza jeśli systematycznie się powtarzają. Szczera rozmowa pozbawiona wzajemnych roszczeń i negatywnych emocji może okazać się skuteczną metodą na zmianę nawyków. Zanim jednak rozdmuchamy drobnostki do rangi wielkich problemów, zastanówmy się, czy na pewno warto. Jakie przyzwyczajenia waszych partnerów najbardziej was denerwują?

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Co twoja reakcja po kłótni mówi o waszym związku?
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze