Jak zmniejszyć ryzyko demencji? Skuteczne sposoby (WIDEO)
Demencja, inaczej zwana otępieniem, stanowi coraz częściej spotykany problem. W schorzeniu dochodzi do zmian w mózgu. Skutkują spadkiem sprawności umysłowej i utratą zdolności poznawczych. Zaburzenie zwykle dotyczy osób w podeszłym wieku. Niektóre przypadki mogą mieć urazowe podłoże. Choroba stale postępuje, prowadząc do coraz większych trudności w funkcjonowaniu. Chorzy tracą samodzielność i wymagają stałej troskliwej opieki.
Do tej pory na zaburzenia otępienne nie wynaleziono skutecznego lekarstwa. Dostępne farmaceutyki mogą jedynie być pomocne w zatrzymywaniu postępów choroby. Zauważono jednak kilka czynników, które mogą sprzyjać rozwojowi demencji oraz takie czynniki, które mogą chorobę spowalniać lub jej przeciwdziałać. Od dawna w kontekście zapobiegania demencji wymienia się rolę zdrowego żywienia, zdrowego trybu życia, aktywności fizycznej, a nawet kontaktów towarzyskich.
U różnych pacjentów przebieg schorzenia może mieć inne początki. Jednak zwykle stwierdza się podobne spektrum zaburzeń.
Chorzy wykazują nieprawidłowości w zapamiętywaniu nowych informacji. Nie przyswajają wiadomości, zapominają o spotkaniach, gubią przedmioty, a nawet nie mogą znaleźć drogi w znanych im miejscach. Później sukcesywnie problemy narastają, pojawiają się trudności z rozumowaniem, a nawet gospodarowaniem funduszami. Rodziny osób dotkniętych zaburzeniami otępiennymi nierzadko narzekają na ich lekkomyślnie trwonione pieniądze, dokonywane absurdalne zakupy.
Z biegiem czasu dochodzi do zaburzeń emocjonalnych. Osoby dotknięta demencją staje się zupełnie niepodobna do siebie sprzed choroby. Dla rodziny to bardzo trudne doświadczenie, szczególnie, gdy najbliższy ich nie rozpoznaje. Zamiast tego mogą doświadczać agresji ze strony chorego lub coraz dziwniejszych zwyczajów pacjenta, który przenosi się w swój własny świat. Dochodzi nierzadko do urojeń, manii prześladowczej, omamów.
Ponieważ na demencję nie wynaleziono lekarstwa, najlepsze, co można zrobić, to zapobiegać chorobie.
Zobacz WIDEO i sprawdź, jak można przeciwdziałać pojawieniu się zaburzeń otępiennych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.