Trwa ładowanie...

Jak zostać dawcą osocza dla chorych na COVID-19? Prof. Piotr Marek Radziwon wyjaśnia (WIDEO)

 Ewa Rycerz
22.10.2020 17:49

- Z dnia na dzień w centrach krwiodawstwa topnieją zapasy osocza - mówi prof. Piotr Marek Radziwon, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. W programie WP "Newsroom" specjalista wyjaśniał, co powinna zrobić osoba, która chce oddać osocze dla chorych na COVID-19. Tłumaczył dokąd się udać i jak długo po wyzdrowieniu można oddać krew.

- Procedura oddawania osocza nie jest skomplikowana. Jeśli osoba chętna do oddania krwi wyzdrowiała, wskazane jest, by zadzwoniła do regionalnego centrum krwiodastwa i umówiła się na wizytę - wskazuje prof. Radziwon. Dodaje, że ozdrowieniec nie musi posiadać zaświadczenia lekarskiego o tym, że chorował na COVID-19, wyzdrowiał i może zostać dawcą.

Aby oddać krew, musi minąć 14 dni od wykonania testu, który będzie miał wynik powtórnie ujemny. - Do centrum krwiodastwa mogą zgłosić się także osoby, które wykonały test na przeciwciała odpornościowe i od tego czasu upłynęło 14 dni. Jeśli natomiast nie wykonywaliśmy testów, a chcemy oddać krew, musi minąć 28 dni od ustąpienia objawów - wylicza prof. Radziwon. Osoby chętne obowiązują także kryteria, dotyczące wszystkich krwiodawców, np. nieprzyjmowanie niektórych leków.

Prof. Radziwon zaapelował, że zapotrzebowanie na osocze jest bardzo duże. Regionalne centra krwiodastwa na bieżąco wydają osocze i chętnie pobierają krew nowym ozdrowieńcom.

Więcej w WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze