Jak żyć po rozwodzie?

Nie każde małżeństwo trwa do końca życia. Relacje damsko-męskie bywają czasem naprawdę bardzo skomplikowane. Coraz więcej związków małżeńskich rozpada się z różnych przyczyn. Dla małżonków jest to zwykle duży cios. Życie po rozwodzie jest możliwe, choć koniec małżeństwa jest zwykle trudny dla obydwu stron. Na szczęście, są sposoby, aby przetrwać ten ciężki okres. Wystarczy zastosować się do poniższych wskazówek, które pomagają krok po kroku dojść do siebie po rozwodzie. Od czego zacząć i o czym powinna pamiętać kobieta po rozwodzie? Rozwód i co dalej?

Co po rozwodzie?

Jeśli masz trudności z pogodzeniem się z końcem małżeństwa, skorzystaj z następujących rad.

 • Uświadom sobie, że jest życie po rozwodzie. Pewnego dnia spojrzysz na małżeństwo jako coś, co jest częścią twojej osobistej historii.
 • Jeśli samo wspomnienie skończonego związku sprawia ci ból, zastanów się, czy bardziej szkoda ci małżeństwa, czy niespełnionej wizji związku, jaką miałaś.
 • Zaakceptuj fakt, że nie jesteście już razem. Nie zapominaj, że przed tobą jeszcze duża część życia. Jeśli masz dzieci, pomyśl, że musisz być silna nie tylko dla siebie, ale i dla nich. Bądź dla nich wzorem.
 • Unikaj katastroficznych wyrażeń, kiedy mówisz i myślisz o rozwodzie. „Moje życie się skończyło” lub „Wszystko straciłam” to stwierdzenia, które mogą silnie wpływać na twoje samopoczucie. Potraktuj życie po rozwodzie jako początek, a nie koniec reszty swojego życia.
 • Nie trać czasu na żal. Przeszłości i tak nie zmienisz, natomiast przyszłość należy do ciebie.

Jak radzić sobie po rozwodzie?

Kiedy uporasz się z pierwszymi, trudnymi chwilami po rozwodzie, czas na kolejny etap dochodzenia do siebie.

 • Określ nowe relacje z byłym mężem. Od teraz macie działać wspólnie dla dobra swoich dzieci.
 • Rozmawiaj z dziećmi. Wytłumacz im, co się dzieje, i że będzie lepiej.
 • Zrób plan. Oceń swoją sytuację finansową. Miej świadomość, jak będzie wyglądało twoje życie z jednym źródłem dochodu.
 • Nie wstydź się poprosić o pomoc swoich przyjaciół. Ich wsparcie może pomoże przejść przez trudne chwile.
 • Nastaw się na osiągnięcie sukcesu.
 • Znajdź czas dla siebie. Odrobina egoizmu dobrze ci zrobi.
 • Jeśli jesteś zmuszona zmienić miejsce zamieszkania, pogódź się z tym. Nawet na mniejszym metrażu można stworzyć prawdziwy dom dla siebie i dzieci.
 • Odkryj na nowo swoje pasje. Zastanów się, jakie cele chcesz zrealizować.
 • Spędzaj dużo czasu z dziećmi. Nie utrudniaj im kontaktu z ojcem, nawet jeśli nie układa się między wami najlepiej, nie powinno to odbić się na dzieciach.
 • Ostrożnie wchodź w nowe związki. Nie próbuj związać się z kimś za wszelką cenę.

Po rozwodzie ciężko jest na nowo układać sobie życie. Koniec małżeństwa to także definitywne zakończenie ważnego okresu. Smutek, złość i poczucie bezradności są naturalne w takiej sytuacji, jednak nie warto poddawać się czarnym myślom. Tak jak po burzy jest słońce, tak po rozwodzie jest życie. Nie wolno zamykać się w czterech ścianach, trzeba wyjść do ludzi, na zewnątrz. Z czasem ból minie i na nowo będzie można się cieszyć codziennością. Wystarczy tylko chcieć i uwierzyć w siebie.

Komentarze (36)
~Andrzej
~Andrzej

Dwadzieścia lat i wybrała BMW na niemieckich tablicach ze starym palantem i wyglądem goryla po wizycie u Pudziana. Jej wybór , rozwód mnie upokozyl do granic szkoda mi maszyny dzieci ... a miała wszystko , dom dwa auta , w życiu jej nie uderzyłem i nie byłem po alkoholu , takie są kobiety ... pisałem wiersze , pieklem ciasto , zajmowałem się domem , dziećmi a ONA innymi szwagra mi .

Odpowiedz
~Mariik
~Mariik

Troszkę z innej beczki zakładam, że czytają tego posta osoby już po rozwodzie zastanawiam się nad wyborem adwokata w Warszawie czy może ktoś mi powiedzieć do kogo udać się - chodzi mi o rozwód i podział majątku. bardzo proszę o pomoc

Odpowiedz
~Jestem cieniem? Siebie
~Jestem cieniem? Siebie

Pięknie napisane, mnie to nieszczęście właśnie dopadło i strasznie się męczę, nie potrafię być sam jestem stworzony do kochania i bycia z kimś, a tu taki cios jak grom z jasnego nieba.A najgorsze jest to ze.mieszkam za granicą a prawdziwych przyjaciół mam w Polsce i tylko przez fb i tel mamy kontakt,chyba pora wracać? Chętnie poznam wasze opinie a i może któraś z pań chciała by porozmawiać zapraszam przez fb Grzegorz Kostecki

Odpowiedz
~bosis
~bosis

@~Aniulka3103: Witam! Aniulka piszesz że cały związek żyłaś dla męża a później dla synka, tak to się zgadza że jak pojawia się dziecko to tym samym staje się ono najważniejsze i skupia całą naszą uwagę bardziej tyczy się to matek niż ojców choć nie zawsze. Praca, dziecko, dom, ale czy Ty w tym skupieniu nie zapomniałaś o swoim mężu czy on nie poczuł się dorzucony i odstawiony na bocznicę? Wspominasz że byłaś sobą i nie robiłaś żadnych wymówek jeśli mąż robił wypad na kilka piwek, niestety czasem wypijał za dużo, ciekawe dlaczego wypijał za dużo? czy przypadkiem nie chciał w ten sposób utopić swoich problemów, zmian które go zaczęły otaczać, a jak to po alkoholu, wtedy mamy dużo do powiedzenia, czasem stanowczo za dużo i tak po prawdzie nie kontrolujemy tego do końca. Jak to bywa raz pracę mamy a drugim razem jej nie mamy, ale to nie jest powód żeby kogoś obwiniać zadręczać o jej brak, mając na uwadze że pracowałaś i zapewne tej pracy poszukiwałaś bo jak piszesz znalazłaś ją, nie wymarzną ale pracę, a więc nie należysz do takich ludzi „Jakże mnie Panie stworzyłeś tak mnie masz” - oj takich kobiet jak i mężczyzn jest wielu. Aniulka szczera rozmowa ze swoim mężem niech się wypowie co mu lezy na sercu tylko nie przerywaj jak będzie mówił, możesz sobie to notować później się ustosunkujesz do tego i poproś żeby Tobie też nie przerywał, takie przerywanie niczego dobrego nie wnosi a do kłótni droga otwarta. Mam nadzieję ze po takiej szczerej rozmowie dojdziecie do porozumienia, i jeszcze jedno żeby wam maleństwo nie przeszkadzało może Babcie by się zajęły synkiem w tym czasie, ale nie w tym domu gdzie będzie rozmowa. Aniulka nie zadręczaj się, i nie płacz do do niczego nie prowadzi, postępuj odwrotnie uśmiechaj się, ale nie na silę. Zaszalej kup sobie coś nowego perfumy, ciuch tak żeby cię poczuł podczas tej rozmowy, poza tym zrób coś dobrego do zjedzenia, dobre wino czy też drink by się zdały ale nie za dużo. Pokaż mężowi że jest ważny dla Ciebie, ale też pokaz mu ze jesteś silna i jakby co do czego doszło to poczuje nie tylko Twój zapach ale też Twoją silę i zdecydowanie. Pozdrawiam

Odpowiedz
~elle
~elle

@~gutek: Na tej samej zasadzie można powiedzieć, że faceci nie myślą głową tylko członkiem. I rządzi nimi biologia, a właściwie fizjologia w większym stopniu niż kobietami. Aczkolwiek ja akurat się nie skarżę, mam fajnego męża, dobrze mi z nim. Jesteśmy już prawie 16 lat po ślubie, pobraliśmy się po 4 latach związku, w tym około 2 lat mieszkaliśmy razem w mieszkaniu moich rodziców. Mamy 14-letniego syna. Ja teraz nie pracuję, tak się ułożyło, mąż utrzymuje rodzinę, ja musiałam zająć się synem, teraz zajmuję się domem, odpowiada mi to, bo lubię jak wszystko jest zadbane, ale wiem, że muszę iść do pracy, bo ciężko żyć z jednej pensji. Decyzję o ślubie podjęliśmy, bo zbliżała się niespotykana data, nie miałam wątpliwości, bo wcześnie zrozumiałam, że żadne nowe flirty, żadne nowe uniesienia nie są warte tego, żeby ryzykować utratę stałego związku. Zresztą nie jest mi to potrzebne. Mam wszystko.

Odpowiedz
~dojrzała
~dojrzała

@~Emma: Ale co Ty masz z tą plodnoscia,? To jelenia szukałaś żeby sobie dzieciaka zrobić kosztem faceta? Zacznij traktować mężczyzn podmiotowo a nie przedmiotowo. W innym przypadku nigdy nie zbudujesz partnerskiej relacji. Dzieci wbrew pozorom nie są w życiu najważniejsze, to tylko pewien etap, który powinien być dla Was wspaniałą przygodą, a nie celem samym sobie..

Odpowiedz
~bosis
~bosis

Witam! Spotter Ty się nie smuć i nie zadręczaj, popatrz na to z innej strony jak wyglądało by Twoje życie gdybyś musiał się meldować i wykonywać polecania jej rodziców i żony bez względu na Twoją ocenę i Twoje zdanie dotyczące danej sytuacji. Zapewne jesteś osoba pracującą więc zarabiasz i tym samym tam w tym domu jej rodziców zaczął byś inwestować bez pokrycia nie sadzę żeby dali Tobie jakiś udział na papierze, wiązało by się z jeszcze większym przejęciem kontroli nad Tobą – tańczył byś tak tak jakby ten zespół teściów plus ich córka grała. Wiesz jak zainwestujemy pieniądze w nasz lepszy byt mam tu na myśli lepsze warunki mieszkaniowe to później ciężko się z nimi rozstać, a niestety mieszkając w takim domu gdzie jesteśmy cały czas pod kontrolą i w którym nie mamy spokoju i własnego zdania to do nerwicy droga otwarta, pamiętaj zdrowie najważniejsze bo gdybyś go stracił to zapewne nikt by się nad Tobą tam w tym domu nie pochylił. Spotter zapewne dzieci nie macie, wspólnego majątku chyba też nie, mam na myśli taki który jest notowany w urzędach nieruchomości, samochody, jeśli to co napisałem jest na nie - to rozwód dostaniesz w ciągu 15 minut, oczywiście pod warunkiem że nie będzie chciała w pozwie obciążyć Ciebie winą za ten stan, na to się pod żadnym pozorem nie zgódź, bo niby dlaczego, poza tym musisz się do niego - rozwodu przygotować, bo pytania padną i musisz na nie odpowiedzieć, a lepiej jak się to zakończy na jednej rozprawie niż jak się to miało ciągnąć. Ból tej całej sytuacji jest i zapewne przez jakiś czas jeszcze będzie, ale dobrze że po 5 miesiącach a nie po 5 latach. Głowa do góry. Pozdrawiam

Odpowiedz
~aga
~aga

@~Emma: po 30 jesteś jeszcze bardzo młodą kobietą! Moja rada jest taka, by w pierwszej kolejności zadbać należy o sprawy jak to się mówi drugorzedne, czyli finansowe, to daje stabilizację, a potem wybierz się w podróż , ja ostatnio spędziłam 4 dni w angielskiej kornawalii, nie leżałam jednak na jednej plaży, tylko zwiedzalismy dziennie 2,3 plaże, objechalismy tak wiele pięknych miejsc i wrażenia pozostały ogromne, całkowite oderwanie od spraw codziennych, relaks i wspaniałe wspomnienia pięknych miejsc. Wiem, brzmi banalnie ale sama jestem zaskoczona jak pozytywnie powróciłam naładowana, kontakt z piękną przyrodą działa cuda. Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Rozstanie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Rozstanie
Rozstanie

Syndrom PAS

(...) rodziców to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć dziecka. Niestety, często dzieje się tak, że w rozstanie mamy i taty zostaje ... . Rozstanie rodziców to swoisty dramat dziecka, który traci stały kontakt z jednym z opiekunów. Brak mamy lub taty stanowi ogromną ... , zagrożenie, poczucie niesprawiedliwości. Niejednokrotnie czuje się winne za rozstanie rodziców, myśli, że to ono stało się...

Rozstanie

Rozwód a dziecko

(...) małego szkraba. W zależności od wieku, reakcje dziecka na rozstanie rodziców mogą być różne. Nawet małe niemowlę reaguje na stres ... i wszystko będzie „po staremu". Kiedy zda sobie sprawę, że rozstanie mamy i taty to fakt, ma poczucie, że straciło na zawsze jedną ... ukształtowaną osobowość i system wartości, więc powinien umieć zrozumieć rozstanie rodziców. Jednak to wcale nie jest takie...

Rozstanie

Rozwód i co dalej?

Pełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego, separacja, a wreszcie rozwód. A co po rozwodzie? Ból, wstyd i upokorzenie. Poczucie porażki. Brak chęci do życia. Wielu psychoterapeutów porównuje rozwód do śmierci kogoś bliskiego. Żal, zranienie, niepokój o...

Rozstanie

Nowy związek po rozwodzie

Nowy związek po rozwodzie

Nowy związek po rozwodzie dla wielu ludzi wydaje się niemożliwy do stworzenia. Po latach budzenia się obok tej samej osoby trudno jest wyobrazić sobie, że jej miejsce może zająć ktoś inny. Życie, także to intymne, nie kończy się po rozwodzie. Rozwód...

Rozstanie

Depresja po rozwodzie

Czy depresja jest chorobą śmiertelną? to trudny temat do poruszenia. Rozwód to druzgocące wydarzenie, które burzy poczucie bezpieczeństwa i cały uprzedni wysiłek włożony w budowanie relacji z małżonkiem. Dlatego bywa powodem pojawienia się depresji. Osobom po rozwodzie nasuwają się liczne pytania. Jak przeżyć rozstanie z partnerem, który obiecał zostać z nami do końca życia? Jak sobie poradzić z głębokim rozczarowaniem? Co po rozwodzie? Czy to depresja, czy tylko chwilowe zaburzenia nastroju? Rozwód i co...

Rozstanie

Dziecko po rozwodzie

(...) które przeżyłyby rozstanie rodziców bez szwanku. Powrót do równowagi po rozwodzie zajmuje dorosłym i dzieciom niekiedy...

Rozstanie

Rodzicielski plan wychowawczy

Rodzicielski plan wychowawczy jest tworzony przez rodziców po rozwodzie. Musi być on przedstawiony w sądzie i daje gwarancję, że władza rodzicielska nad dzieckiem będzie przysługiwała zarówno matce, jak i ojcu – właśnie na tym polega zmiana w...

Rozstanie

Co to jest separacja?

Podczas gdy rozwód jest radykalnym rozwiązaniem, kategorycznym cięciem i zakończeniem małżeństwa, separacja to taki pomost, szansa na poprawę i możliwość rozpoczęcia na nowo. To czas, który dajemy sobie na przemyślenia i podjęcie decyzji o powrocie lub...

Rozstanie

Gdy on odchodzi

(...) go uniknąć, ale można go załagodzić i skrócić czas jego trwania. Zatem - jak przetrwać rozstanie? Spis treści Przyczyny ... , smutek, złość, niechęć do niego i siebie samej, apatia. Rozstanie z facetem może być ogromnym ciosem lub wynikiem zgodnej ... dochodzi do kłótni i sprzeczek. W takiej sytuacji ma miejsce rozstanie, ponieważ żadne z partnerów nie jest w stanie zrozumieć ... w rożnych światach, ich uczucia zanikają, a rozstanie jest tylko konsekwencją sytuacji, która staje się nie do...

Rozstanie

Powroty po rozwodzie

Rozwód jest przez wiele osób uważany za osobistą porażkę. Związek, który miał trwać do końca życia, nie przetrzymał próby czasu. Wielu rozwodników jest w stanie ułożyć sobie życie na nowo po rozwodzie, nie czując potrzeby kontaktu z byłym partnerem. Jednak są osoby, które po podpisaniu papierów rozwodowych mają wątpliwości, czy rozstanie było dobrym pomysłem. Czy powroty po rozwodzie są możliwe? Okazuje się, że tak, ale powodzenie takich związków zależy od wielu czynników. Kiedy dać drugą...