Trwa ładowanie...

Jaką choinkę wybrać? Część z nich może niekorzystnie wpływać na zdrowie

Choinka może wywoływać alergię
Choinka może wywoływać alergię (123rf)

Sztuczne choinki wydają się być tańczą alternatywą dla żywych drzewek. Wiele osób uważa, że w ten sposób chroni środowisko naturalne, ale okazuje się, że sprawa nie jest jednoznaczna. Co więcej, tworzywa, z których wykonane są sztuczne drzewka, mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie.

spis treści

1. Choinka - sztuczna czy żywa?

Pozornie wydaje się, że zakup sztucznej choinki jest rozwiązaniem bardziej proekologicznym. Eksperci wskazują, że byłaby bardziej ekologiczna, tylko wtedy, kiedy używalibyśmy jej przez co najmniej 12 lat.

Po wyrzuceniu żywe drzewko rozkłada się przez kilka miesięcy, sztuczne - przez kilkaset lat. Większość sztucznych drzewek jest wykonanych z poliwinylocholidu - substancji, która nie ulega biodegradacji. Tworzywa, z których produkuje się sztuczne choinki zatruwają wodę, glebę i powietrze.

2. Choinka - wpływ na zdrowie?

Zobacz film: "Przez pleśń w mieszkaniu poważnie zachorowała"

"Plastikowe" choinki mogą zawierać związki metali ciężkich, m.in.: ołowiu, kadmu i chromu, które mogą negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie.

Dodatkowo podczas przechowywania drzewek, z roku na rok, w gałęziach gromadzą się tony kurzu. Są groźne dla osób, które są uczulone na domowe roztocza.

Okazuje się, że z kolei żywe drzewko może pozytywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Naturalne olejki zawarte w iglakach wzmacniają układ odpornościowy. Aromaty wydzielane przez sosnę korzystnie wpływają na leczenie chorób skóry i problemy z zatokami. Sosna jest źródłem przeciwutleniaczy, zawiera m.in. flawonole i bioflawonoidy, które pomagają w zwalczaniu stanów zapalnych. A wyciąg z kory sosny redukuje poziom glukozy.

Sam zapach naturalnych choinek ma silne właściwości aromaterapeutyczne. Olejki uwalniane z iglaków działają uspokajająco, pozytywnie wpływają na nastrój, a dodatkowo poprawiają jakość powietrza w pokoju.

3. Uwaga na alergików. Może ich dopaść "Christmas Tree Syndrome"

Mimo licznych walorów żywej choinki, w przypadku alergików warto zwrócić uwagę na nietypowe reakcje uczuleniowe. Choinka może doprowadzić do nasilenia objawów alergicznych - nieżytu nosa, kichania czy zaostrzenia objawów astmy. Katar, kaszel, wysypka na skórze wkrótce po tym, jak w naszym domu pojawi się drzewko, mogą świadczyć o reakcji uczuleniowej.

Amerykanie nazwali to tzw. Christmas Tree Syndrome (CTS), czyli zespołem świątecznego drzewka.

Źródłem alergii z jednej strony mogą być związki aromatyczne uwalnianie przez drzewko, z drugiej różnorodne gatunki pleśni. W gałęziach i na igłach znajdują się liczne drobnoustroje, które naturalnie bytują na drzewie w środowisku naturalnym. W domu, w dużo cieplejszym środowisku od naturalnego, może dochodzić do nawet czterokrotnego przyrostu zarodków pleśni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze