Trwa ładowanie...

Jaka choroba najbardziej zwiększa ryzyko śmierci z powodu Covid-19?

Większość osób, które umiera z powodu zakażenia koronawiursem to seniorzy i pacjenci cierpiący na tzw. choroby współistniejące. Ryzyko dotyczy przede wszystkim osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, jak również przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Amerykanie przeprowadzili analizę, wskazując najbardziej narażonych. Wyniki wskazują na konkretne grupy pacjentów.

Zobacz film: "Polacy stworzyli test na koronawirusa. Jest o połowę tańszy"

1. Koronawirus - śmiertelność

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ciężka postać choroby rozwija się u ok. 14 proc. zakażonych. Osoby starsze i schorowane najgorzej radzą sobie w walce z wirusem. To w tej grupie jest też największa ilość zgonów wśród osób zakażonych.

Choroby współistniejące zwiększają wielokrotnie ryzyko zgonu z powodu Covid-19
Choroby współistniejące zwiększają wielokrotnie ryzyko zgonu z powodu Covid-19 (Getty Images)

W Polsce śmiertelność kształtuje się na poziomie ok. 2 proc. Nadal jest niższa niż we Włoszech, Hiszpanii czy Francji. Statystycznie 90 proc. przypadków śmiertelnych dotyczy starszych grup wiekowych, a 10 proc. młodszych.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Śmiertelność może być dużo wyższa niż do tej pory uwzględniały statystyki

Amerykanie przeanalizowali szczegółowe dane dotyczące wieku i chorób współtowarzyszących osób, które zmarły w związku z zakażeniem w 43 stanach. Specjalny raport na ten temat opracowała firma CarePort Health.

Poniżej zestawienie śmiertelności w USA z podziałem na grupy wiekowe:

  1. 0-19 lat: 1 proc.
  2. 20-44 lata: 4 proc.
  3. 45-54 lata: 9 proc.
  4. 55-64 lata: 13 proc.
  5. 65-74 lata: 23 proc.
  6. 75-84 lata: 31 proc.
  7. 85 lat i więcej: 40 proc.

Zobacz także: Szczepienie przeciwko gruźlicy a koronawirus. Czy szczepionka BCG ma wpływ na łagodniejszy przebieg choroby?

2. Jakie choroby zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19?

Raport Amerykanów rzuca też nowe światło na to, które choroby współistniejące zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19. Dziennik Washington Post zwraca uwagę na to, że na czele zestawienia znalazła się przewlekła niewydolność nerek. U pacjentów cierpiący na to schorzenie ryzyko śmierci wzrasta 2,5 krotnie.

Złe rokowania związane z przebiegiem Covid-19 dotyczą też osób borykających się z chorobami układu krążenia, cukrzycą, nadciśnieniem i chorobami płuc.

Zobacz także: Koronawirus: jakie choroby zwiększają ryzyko śmierci?

Koronawirus a choroby współistniejące - czym są i dlaczego zwiększają śmiertelność?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.