Trwa ładowanie...

Jaka choroba najbardziej zwiększa ryzyko śmierci z powodu Covid-19?

Większość osób, które umiera z powodu zakażenia koronawiursem to seniorzy i pacjenci cierpiący na tzw. choroby współistniejące. Ryzyko dotyczy przede wszystkim osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, jak również przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Amerykanie przeprowadzili analizę, wskazując najbardziej narażonych. Wyniki wskazują na konkretne grupy pacjentów.

1. Koronawirus - śmiertelność

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że ciężka postać choroby rozwija się u ok. 14 proc. zakażonych. Osoby starsze i schorowane najgorzej radzą sobie w walce z wirusem. To w tej grupie jest też największa ilość zgonów wśród osób zakażonych.

Choroby współistniejące zwiększają wielokrotnie ryzyko zgonu z powodu Covid-19
Choroby współistniejące zwiększają wielokrotnie ryzyko zgonu z powodu Covid-19 (Getty Images)

Zobacz film: "Polacy stworzyli test na koronawirusa. Jest o połowę tańszy"

W Polsce śmiertelność kształtuje się na poziomie ok. 2 proc. Nadal jest niższa niż we Włoszech, Hiszpanii czy Francji. Statystycznie 90 proc. przypadków śmiertelnych dotyczy starszych grup wiekowych, a 10 proc. młodszych.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Śmiertelność może być dużo wyższa niż do tej pory uwzględniały statystyki

Amerykanie przeanalizowali szczegółowe dane dotyczące wieku i chorób współtowarzyszących osób, które zmarły w związku z zakażeniem w 43 stanach. Specjalny raport na ten temat opracowała firma CarePort Health.

Poniżej zestawienie śmiertelności w USA z podziałem na grupy wiekowe:

 1. 0-19 lat: 1 proc.
 2. 20-44 lata: 4 proc.
 3. 45-54 lata: 9 proc.
 4. 55-64 lata: 13 proc.
 5. 65-74 lata: 23 proc.
 6. 75-84 lata: 31 proc.
 7. 85 lat i więcej: 40 proc.

Zobacz także: Szczepienie przeciwko gruźlicy a koronawirus. Czy szczepionka BCG ma wpływ na łagodniejszy przebieg choroby?

2. Jakie choroby zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19?

Raport Amerykanów rzuca też nowe światło na to, które choroby współistniejące zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19. Dziennik Washington Post zwraca uwagę na to, że na czele zestawienia znalazła się przewlekła niewydolność nerek. U pacjentów cierpiący na to schorzenie ryzyko śmierci wzrasta 2,5 krotnie.

Złe rokowania związane z przebiegiem Covid-19 dotyczą też osób borykających się z chorobami układu krążenia, cukrzycą, nadciśnieniem i chorobami płuc.

Zobacz także: Koronawirus: jakie choroby zwiększają ryzyko śmierci?

Koronawirus a choroby współistniejące - czym są i dlaczego zwiększają śmiertelność?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza