Jakie działania należy podjąć przy kamicy nerkowej?
Kamica nerkowa to choroba, która w większości przypadków dotyka mieszkańców krajów wysokorozwiniętych. Czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania, są niewłaściwa dieta bogata w mięso oraz sól kuchenną, a także częstsze występowanie czynników ryzyka np. otyłości.
Leczenie kamicy nerkowej wymaga konsultacji z lekarzem, zwłaszcza w przypadku wystąpienia towarzyszącym chorobie dolegliwości bólowych. Wizyta u lekarza jest również niezbędna w celu wykluczenia innych schorzeń nerek.
1. Badania w przypadku podejrzenia kamicy nerkowej
Przed rozpoczęciem kuracji lekarz powinien zalecić zrobienie badań laboratoryjnych i diagnostycznych – mają one na celu określenie wielkości kamienia, a także zdiagnozowanie ewentualnych przyczyn jego powstania.
W zestawie badań powinny znaleźć się: badanie ogólne moczu, badanie krwi na stężenie kreatyniny, sodu, potasu, wapnia, fosforu, kwasu moczowego, a także USG, RTG, tomografia oraz badanie urograficzne. Są one niezbędne do prawidłowego zdiagnozowania choroby podstawowej, gdyż kamica często bywa objawem innych, równie groźnych schorzeń.
Dowiedz się więcej
2. Jak walczyć z objawami choroby?
Osoby cierpiące z powodu kamicy odczuwają silny ból, najczęściej nasilający się w okolicy lędźwiowej. Promieniuje on aż do spojenia łonowego. W przypadku wyjątkowo silnego bólu pacjent otrzyma leki przeciwbólowe o działaniu rozkurczającym – są one zawsze dobierane indywidualnie do potrzeb chorego. Kamica nerkowa to choroba, która sprzyja rozwojowi zakażeń dróg moczowych. W tym przypadku konieczne może być podanie antybiotyku.
Gdy kamienie są zbyt duże, aby mogły zostać wydalone samodzielnie przez chorego, lekarz zaleci rozbijanie ich, czyli litotrypsję, lub leczenie chirurgiczne. Taka sytuacja ma miejsce, gdy średnica kamienia przekroczy 5 mm. Najtrudniejsze do usunięcia i największe kamienie usuwane są operacyjnie.
3. Leczenie i zapobieganie
W celu leczenia oraz zapobiegania kamicy nerkowej ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów medycznych, wdrożenie prawidłowej diety wspomagającej oraz zmiana trybu życia. Warto sięgać po preparaty zawierające wyłącznie naturalne składniki. Zazwyczaj składają się one z: kłącza perzu, łusek cebuli, liścia brzozy, nasion kozieradki, korzenia pietruszki, ziela nawłoci, ziela skrzypu czy ziela rdestu. Należy również zwiększyć wydalanie moczu przez organizm.
Przy braku jakichkolwiek przeciwwskazań medycznych zaleca się więc picie jak największej ilości płynów. Środki o łagodnym działaniu moczopędnym wspomagają przepływ moczu przez drogi moczowe, dlatego nie wolno zapominać o optymalnym nawadnianiu organizmu.
Obfite nawadnianie to podstawa – również, jeśli mówimy o profilaktyce kamicy nerkowej. To jednak nie wszystko. Warto pamiętać o odpowiedniej diecie ograniczającej spożywanie produktów, z których powstają kamienie. Eksperci zalecają, aby menu było bogate w takie składniki jak: soki owocowe, produkty zbożowe z pełnego ziarna, warzywa, ogórki, cebula, kukurydza i masło w przypadku kamicy wapniowo-szczawianowej.
Mięso, wędliny, ryby, pieczywo, kasze gruboziarniste, makarony, masło, miód oraz soki i owoce cytrusowe należy spożywać w przypadku kamicy fosforanowo-wapniowej oraz wody mineralne, warzywa i owoce, ziemniaki, mleko, ser twarogowy chudy, miód i cukier, jeśli chory cierpi na kamicę moczanową.
Sonda
Nawyki żywieniowe a kamica nerkowa
Dieta ma wpływ na wiele chorób. Czy według ciebie może powodować powstawanie kamicy nerkowej?
Eksperci zalecają również przejście na dietę lekkostrawną. Warto zadbać o regularne jedzenie, najlepiej o stałych porach. Zalecane jest zjadanie 5-6 posiłków dziennie, z czego ostatni powinien być skonsumowany na 4-5 godzin przed snem – w nocy zwiększa się ilość zatrzymywanego kwasu moczowego. Posiłki powinny być gotowane w wodzie lub na parze. Lepiej ograniczyć również spożywanie tłuszczy zwierzęcych, alkoholu oraz białka zwierzęcego do ok. 100-150 g na dobę.
Tylko zastosowanie się do tych wskazówek może pozwolić wyeliminować chorobę i ustrzec się przed jej nawrotem.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.