Trwa ładowanie...

Jakie objawy występują w przypadku udaru mózgu?

(shutterstock)

Artykuł sponsorowany Nestle Health Science

Prawie 70 tysięcy osób – taką liczbę ludności ma Gniezno, ale to także przybliżona liczba osób doświadczająca udaru każdego roku w Polsce. Dowiedz się, jak rozpoznać udar u siebie lub bliskich i dzięki szybkiej reakcji zminimalizować jego negatywne i długofalowe skutki.

Udar mózgu dotyka coraz większej liczby osób. Niestety w najbliższych latach spodziewany jest dalszy wzrost zachorowań, co jest związane zarówno ze starzeniem się naszego społeczeństwa, jak i coraz popularniejszymi nieprawidłowościami w stylu życia. Czym tak naprawdę jest udar mózgu? To choroba neurologiczna, do której dochodzi, gdy dostarczanie krwi do mózgu tętnicami zostaje gwałtownie przerwane. Krew może zostać zatrzymana i przestać płynąć do mózgu z powodu zablokowania tętnicy (udar niedokrwienny) lub jej pęknięcia (udar krwotoczny). Brak dostarczania krwi do mózgu to brak tlenu oraz ważnych składników odżywczych dla komórek, co prowadzi do jego uszkodzenia.

1. Wiesz, jak rozpoznać udar? Ratujesz życie!

Uczymy się, jak udzielać pierwszej pomocy, by ratować życie. Tak samo niezbędną wiedzą jest umiejętność wczesnego rozpoznawania objawów udaru. Dzięki temu możesz ochronić siebie i swoich bliskich. Czy wiesz, że natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza to szansa szybkiego zastosowania leczenia i uniknięcia trwałych następstw udaru? U chorych dotkniętych ostrym udarem niedokrwiennym obserwuje się utratę około 120 milionów neuronów na godzinę.

2. Wczesne objawy udaru mózgu

Po pierwsze, zawsze powinno nas zaniepokoić zauważalne opadanie kącika ust strony porażonej. Sprawdźmy, czy jedna część jest zdrętwiała lub poprośmy osobę, aby się uśmiechnęła. Jeśli uśmiech jest nierówny, a jeden kącik ust opada zamiast się wznosić, jedźmy do szpitala. Po drugie, nie ignorujmy uczucia osłabienia w jednej ręce czy zaburzeń równowagi. Jeśli w jednej ręce występuje poczucie zdrętwienia i opada ona mimo próby podniesienia obu rąk albo mamy problemy z utrzymaniem równowagi i kręci nam się w głowie, również nie czekajmy aż objawy miną. Po trzecie – mowa. Jeśli staje się niewyraźna lub bełkotliwa i trudna do zrozumienia u osoby, która nigdy nie miała problemów z mówieniem, prawdopodobnie mamy do czynienia z udarem mózgu i powinniśmy jak najszybciej trafić na izbę przyjęć.

Po czwarte, sygnałem ostrzegawczym są także zaburzenia widzenia, takie jak widzenie na jedno oko czy częściowe rozmycie obrazu. Także w przypadku takiego objawu należy pojawić się w szpitalu tak szybko, jak to możliwe.

3. Co po przebytym udarze?

Stan zdrowia u osób po przebytym udarze jest bardzo różny. Niektóre osoby wracają do niemal pełnej sprawności, inne do końca życia wymagają opieki i pomocy w codziennych czynnościach. W każdym przypadku warto podczas rehabilitacji pomyśleć o wsparciu żywieniowym tak, by nie dopuścić do rozwoju niedożywienia, które zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań, zmniejsza skuteczność rehabilitacji oraz pogarsza jakość życia. Z tego względu warto przedyskutować z lekarzem możliwość wprowadzenia do jadłospisu żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Są to preparaty odżywcze (np. Resource 2.0 lub Resource Protein, które zostały stworzone tak, aby w niewielkiej objętości dostarczyć osobie zagrożonej niedożywieniem lub ze stwierdzonym niedożywieniem wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource 2.0: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko.

Artykuł sponsorowany Nestle Health Science

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze