Jakie są korzyści z ograniczenia alkoholu?

Wraz ze zbliżającym się rokiem 2017, wielu z nas rozważa noworoczne postanowienia zmiany stylu życia, które korzystnie wpłynęłyby na nasze zdrowie. Planujesz włączać do swojej dziennej rutyny więcej ćwiczeń? Stracić zbędne kilogramy? Rzucić palenie? Może powinieneś wziąć pod uwagę ograniczenie spożywania alkoholu?

Właśnie ta ostatnia propozycja zazwyczaj wywoływała najwięcej sprzeciwu wśród pytanych osób, z których wiele lubi rozkoszować się piwem po pracy, czy lampką wina do obiadu. Mimo to, jest to najlepszy czas, aby dokładniej przyjrzeć się temu, ile spożywamy alkoholu.

W styczniu miliony osób całkowicie odstawią alkohol w ramach kampanii nazwanej "suchym styczniem".

Pomysł "suchego stycznia" spopularyzowany został przez brytyjską organizację "Alcohol Concern". Ma on na celu zmianę zasad konwersacji na temat alkoholu, poprzez zachęcanie społeczeństwa do porzucenia tej używki na jeden miesiąc.

Można pomyśleć, że rzucenie picia na zaledwie 31 dni raczej nie będzie miało większego wpływu na zdrowie, jednak wielu uczestników akcji mówi po miesiącu o lepszej jakości snu, zwiększonej energii i utracie wagi.

Co ważne, nawet abstynencja od alkoholu trwająca tylko jeden miesiąc może zachęcić do zmniejszenia ogólnej dawki alkoholu, którą będziemy spożywać na dłuższą metę. Studium opublikowane w dzienniku "Health Psychology" w marcu pokazało, że ludzie, którzy wzięli udział w "suchym styczniu" zmniejszyli swoje spożycie alkoholu w ciągu następnych 6 miesięcy.

23 odświeżające drinki bezalkoholowe, które ochłodzą cię w upalny dzień

Połączenie cytrusów i kolendry nie jest zarezerwowane wyłącznie dla dań kuchni meksykańskiej i kuchni Dalekiego Wschodu. Doskonale nada się także jako...

Wpływ alkoholu na nasze ciało:

  • Mózg - osoby pijące są dużo bardziej narażone na przeżycie kaca przynajmniej raz w życiu. Uczucie nudności, dehydracja i ból głowy spowodowane są zbyt obfitym piciem poprzedniej nocy.

Jednak symptomy zbyt częstego picia mogą rozpocząć się na długo przed kacem. Alkohol może powodować problemy już nawet po pierwszym łyku. Jest to spowodowane działaniem alkoholu, który zakłóca komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi na poziomie neurotransmiterów - substancji które przekazują sygnały z jednej komórki nerwowej do drugiej.

Zaburzenia równowagi w neurotransmiterach może powodować huśtawki nastroju, zmieniać nasze zachowanie i psuć koordynację.

  • Serce - nadmierne spożycie alkoholu może zwiększyć zawartość tłuszczy we krwi, nazywanych trójglicerydami. Wysoki poziom trójglicerydów przyczynia się do tworzenia zatorów w arteriach, co z kolei zwięszka ryzyko ataku serca, czy udaru.

Picie zbyt dużo - szczególnie przez dłuższy czas - może również prowadzić do wysokiego ciśnienia, arytmii, kardiomiopatii (powiększenia mięśnia sercowego), lub udaru.

  • Wątroba - kiedy pijemy, wątroba rozkłada alkohol na mniejsze części tak, żeby mógł zostać usunięty z organizmu. Picie zbyt dużej ilości alkoholu przez długi czas może jednak poważnie ją uszkodzić.

Regularne picie może prowadzić do alkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby - charakteryzowanej gromadzeniem się tłuszczu w arteriach - alkoholowego zapalenia wątroby, a nawet do marskości wątroby.

  • Trzustka - gra kluczową rolę w trawieniu węglowodanów, białek i tłuszczy, jednak ciągłe nadużywanie alkoholu może zakłócić jej działanie. Enzymy produkowane w trzustce, zamiast przedostawać się do jelita cienkiego, są składowane w niej samej co powoduje stan zapalny, charakteryzowany napuchnięciem naczyń krwionośnych.

  • Alkohol i rak - coraz więcej badań wiąże spożywanie nawet małych ilości alkoholu ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworu. Ostatnie badanie opublikowane przez "MNT" wykazuje, że picie lampki wina dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka o 13 proc., a wczesniejsze badanie powiązało nawet małe ilości spożywanego alkoholu ze zwiększonym ryzykiem raka piersi.

Do korzyści jakie wynikają z rezygnacji z alkoholu należą: utrata wagi (należy pamiętać o tym, że alkohol jest bardzo kaloryczny), poprawa nastroju, zdrowszy układ trawienny, czy lepszy sen.

Rafał Szewczyk, 7 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...