Trwa ładowanie...

Jakie są korzyści z ograniczenia alkoholu?

Avatar placeholder
22.12.2019 19:49
Jakie są korzyści z ograniczenia alkoholu?
Jakie są korzyści z ograniczenia alkoholu? (123RF)

Wraz ze zbliżającym się rokiem 2017, wielu z nas rozważa noworoczne postanowienia zmiany stylu życia, które korzystnie wpłynęłyby na nasze zdrowie. Planujesz włączać do swojej dziennej rutyny więcej ćwiczeń? Stracić zbędne kilogramy? Rzucić palenie? Może powinieneś wziąć pod uwagę ograniczenie spożywania alkoholu?

Właśnie ta ostatnia propozycja zazwyczaj wywoływała najwięcej sprzeciwu wśród pytanych osób, z których wiele lubi rozkoszować się piwem po pracy, czy lampką wina do obiadu. Mimo to, jest to najlepszy czas, aby dokładniej przyjrzeć się temu, ile spożywamy alkoholu.

W styczniu miliony osób całkowicie odstawią alkohol w ramach kampanii nazwanej "suchym styczniem".

Pomysł "suchego stycznia" spopularyzowany został przez brytyjską organizację "Alcohol Concern". Ma on na celu zmianę zasad konwersacji na temat alkoholu, poprzez zachęcanie społeczeństwa do porzucenia tej używk na jeden miesiąc.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"
Ograniczenie ilości spożywanego alkoholu to pierwszy krok do poprawy jakości życia (123RF)
Ograniczenie ilości spożywanego alkoholu to pierwszy krok do poprawy jakości życia (123RF)

Można pomyśleć, że rzucenie picia na zaledwie 31 dni raczej nie będzie miało większego wpływu na zdrowie, jednak wielu uczestników akcji mówi po miesiącu o lepszej jakości snu, zwiększonej energii i utracie wagi.

Co ważne, nawet abstynencja od alkoholu trwająca tylko jeden miesiąc może zachęcić do zmniejszenia ogólnej dawki alkoholu, którą będziemy spożywać na dłuższą metę. Studium opublikowane w dzienniku "Health Psychology" w marcu pokazało, że ludzie, którzy wzięli udział w "suchym styczniu" zmniejszyli swoje spożycie alkoholu w ciągu następnych 6 miesięcy.

Wpływ alkoholu na nasze ciało:

  • Mózg - osoby pijące są dużo bardziej narażone na przeżycie kaca przynajmniej raz w życiu. Uczucie nudności, dehydracja i ból głowy spowodowane są zbyt obfitym piciem poprzedniej nocy.

Jednak symptomy zbyt częstego picia mogą rozpocząć się na długo przed kacem. Alkohol może powodować problemy już nawet po pierwszym łyku. Jest to spowodowane działaniem alkoholu, który zakłóca komunikację pomiędzy komórkami nerwowymi na poziomie neurotransmiterów - substancji które przekazują sygnały z jednej komórki nerwowej do drugiej.

Koniecznie przeczytaj

Zaburzenia równowagi w neurotransmiterach może powodować huśtawki nastroju, zmieniać nasze zachowanie i psuć koordynację.

  • Serce - nadmierne spożycie alkoholu może zwiększyć zawartość tłuszczy we krwi, nazywanych trójglicerydami. Wysoki poziom trójglicerydów przyczynia się do tworzenia zatorów w arteriach, co z kolei zwięszka ryzyko ataku serca, czy udaru.

Picie zbyt dużo - szczególnie przez dłuższy czas - może również prowadzić do wysokiego ciśnienia, arytmii, kardiomiopatii (powiększenia mięśnia sercowego), lub udaru.

  • Wątroba - kiedy pijemy, wątroba rozkłada alkohol na mniejsze części tak, żeby mógł zostać usunięty z organizmu. Picie zbyt dużej ilości alkoholu przez długi czas może jednak poważnie ją uszkodzić.

Regularne picie może prowadzić do alkoholowej choroby stłuszczeniowej wątroby - charakteryzowanej gromadzeniem się tłuszczu w arteriach - alkoholowego zapalenia wątroby, a nawet do marskości wątroby.

  • Trzustka - gra kluczową rolę w trawieniu węglowodanów, białek, jednak ciągłe nadużywanie alkoholu może zakłócić jej działanie. Enzymy produkowane w trzustce, zamiast przedostawać się do jelita cienkiego, są składowane w niej samej co powoduje stan zapalny, charakteryzowany napuchnięciem naczyń krwionośnych.

  • Alkohol i rak - coraz więcej badań wiąże spożywanie nawet małych ilości alkoholu ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworu. Ostatnie badanie opublikowane przez "MNT" wykazuje, że picie lampki wina dziennie zwiększa ryzyko wystąpienia czerniaka o 13 proc., a wczesniejsze badanie powiązało nawet małe ilości spożywanego alkoholu ze zwiększonym ryzykiem raka piersi.

Do korzyści jakie wynikają z rezygnacji z alkoholu należą: utrata wagi (należy pamiętać o tym, że alkohol jest bardzo kaloryczny), poprawa nastroju, zdrowszy układ trawienny, czy lepszy sen.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze