Trwa ładowanie...

Leczenie po ugryzieniu przez kleszcza

Avatar placeholder
10.07.2023 17:40
Leczenie po ugryzieniu przez kleszcza
Leczenie po ugryzieniu przez kleszcza (adobestock)

Borelioza rozpoznana już we wstępnej fazie i leczona, nie spowoduje poważniejszych uszkodzeń narządów wewnętrznych. Jest chorobą całkowicie uleczalną.

spis treści

1. Borelioza

Choroba odkleszczowa zawdzięcza swoją nazwę głównemu sprawcy. I nie mam na myśli kleszczy. One są tylko roznosicielami groźnej bakterii. Borelioza jest wywoływana przez Borrelię. Inna nazwa tej choroby to borelioza lyme. Lyme to miasteczko, w którym doszło do zachorowań kilkunastu dzieci. Wówczas pierwszy raz połączono zachorowania na zapalenie stawów z ukąszeniami kleszcza. Borelioza atakuje skórę i narządy wewnętrzne.

2. Symptomy boreliozy

Pierwsze objawy to rumień wędrujący, chłoniak limfocytowy skóry oraz przewlekłe zanikowe zapalenie skóry.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Nieleczone objawy skórne mogą doprowadzić do rozprzestrzeniania się choroby na narządy wewnętrzne. Infekcja przenika do krwi i stamtąd trafia do niemal wszystkich organów wewnętrznych. W ten sposób dochodzi do zachorowań na neuroboreliozę, czyli zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego oraz do zapalenia mięśnia sercowego.

3. Leczenie boreliozy

Jeśli po ukąszeniu kleszcza wystąpią objawy boreliozy należy umówić się na wizytę do lekarza. Najskuteczniejszą metodą leczenia boreliozy są antybiotyki. Należy jednak pamiętać, ze nie po każdym ukąszeniu kleszcza dojdzie do zachorowania. A wówczas profilaktyczne stosowanie antybiotyków jest niekonieczne.

Po powrocie ze spaceru warto dokładnie przejrzeć swoje ciało. Kleszcze lubią się wgryzać w miejsca za uchem, na granicy włosów, pod kolanem lub w pachwinie. Jeśli znajdziemy na sobie kleszcza należy go jak najszybciej usunąć. Do tego celu można użyć pęsetki. Kleszcza trzeba złapać i szybkim ruchem wyciągnąć.

Trzeba szczególnie uważać by nie został on rozerwany i by jego główka nie pozostała wgryziona w nasze ciało. Warto zapamiętać by nie smarować miejsca ugryzienia kleszcza masłem lub alkoholem. Działa to drażniąco na kleszcza, który wpuści nam do krwi więcej zakażonych metabolitów.

Dzieci i kobiety w ciąży źle znoszą leczenie niektórymi antybiotykami. Powinny one znajdować się pod kontrola lekarza i stosować się do jego zaleceń. Antybiotyk podawany jest przez około trzech tygodni. Najszybciej i najskuteczniej leczy się wczesne stadium boreliozy. Dlatego już po zaobserwowaniu pierwszych objawów, tj. rumienia po kleszczu, należy rozpocząć antybiotykową terapię.

Późne stadium choroby również leczy się antybiotykami. Jednak leczenie wymaga silniejszych leków, poza tym może się przedłużyć do 40. dni. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe. Leczenie boreliozy, która zaatakowała narządy wewnętrzne, polega na dożylnym wstrzykiwaniu antybiotyku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Nowy sposób leczenia boreliozy
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze