Trwa ładowanie...

Jakie są objawy grzybicy pochwy?

 Agnieszka Gotówka
10.05.2016 09:52
Jakie są objawy grzybicy pochwy?
Jakie są objawy grzybicy pochwy? (123RF)

Objawy infekcji grzybiczej miejsc intymnych wydają się być stosunkowo łatwe do rozpoznania. Gdy rozpoznamy je u siebie, należy możliwie szybko rozpocząć leczenie.

To bardzo ważne, bo z pozoru błaha infekcja może doprowadzić do niebezpiecznych powikłań (dotyczy to zwłaszcza kobiet w ciąży).

Fizjologiczna wydzielina z pochwy jest przejrzysta lub o białym zabarwieniu (w zależności od fazy cyklu), bezwonna i śliska w dotyku. Gdy dojdzie do namnożenia się grzybów (zwłaszcza drożdżaków) staje się ona biała, a swoją konsystencją zaczyna przypominać twaróg. Objawami grzybicy pochwy są ponadto: świąd, pieczenie, uczucie suchości w pochwie, ból podczas stosunku. Można zauważyć również obrzęk warg sromowych oraz ich zaczerwienienie.

Dbaj o swoje zdrowie i kobiecość
Dbaj o swoje zdrowie i kobiecość

zobacz galerię

1. Grzybica pochwy – leczenie

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Jako pierwsze powinno się zastosować probiotyki ginekologiczne. Pomogą one przywrócić odpowiednią florę bakteryjną w pochwie. Ulgę przynieść może również podmywanie się naparem z rumianku lub roztworem nadmanganianu potasu. To jednak nie wystarczy. Grzybica wymaga leczenia odpowiednimi medykamentami przepisywanymi na receptę, stąd konieczna jest wizyta u lekarza. Ginekolog pobierze materiał do badania (rozmaz mikrobiologiczny z pochwy), dzięki któremu możliwe będzie odpowiednie dobranie leków. Objawy grzybicy mogą ustąpić samoistnie, ale nie oznacza to, że problemu nie ma. Grzybica miejsc intymnych z całą pewnością powróci, a zmniejszyć to ryzyko można tylko poprzez zastosowanie odpowiedniej terapii (poddać się jej musi również parter seksualny kobiety).

2. Grzybica pochwy – czynniki ryzyka

Infekcje miejsc intymnych dotyczyć mogą każdej kobiety niezależnie od wieku. Częściej dolegliwość ta diagnozowana jest u pań aktywnych seksualnie oraz u kobiet w okresie menopauzy. Często pojawia się również w okresie ciąży (za co odpowiadają zmiany hormonalne). Co jeszcze sprzyja rozwojowi grzybicy miejsc intymnych?

  • Antybiotykoterapia – znacznie osłabia organizm, zabijając nie tylko chorobotwórcze bakterie, ale i te „dobre” mikroorganizmy;
  • Brak higieny intymnej lub jej nadmiar – maksymalnie w ciągu dnia kobieta powinna się podmywać dwa razy. Częste kąpiele (zwłaszcza połączone z irygacjami) niszczą naturalną florę bakteryjną w pochwie;
  • Cukrzyca – w przypadku tej choroby zmianie ulega fizjologiczne pH miejsc intymnych;
  • Stres, zmęczenie;
  • Noszenie nieodpowiedniej bielizny (majtki powinny być bawełniane i delikatnie przylegające do ciała).

Warto wiedzieć, że infekcja grzybicza często idzie w parze z infekcją bakteryjną. Dlatego po odbytej kuracji dobrze jest wykonać badanie kontrolne, by upewnić się, że flora bakteryjna w pochwie jest już wolna od chorobotwórczych mikroorganizmów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Objawy grzybicy skóry gładkiej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze