Trwa ładowanie...

Jakie są objawy zakwaszenia organizmu? Zwróć uwagę na te sygnały

 Kamil S. Sikora
22.11.2022 11:10
To oznaki zakwaszenia organizmu, nie bagatelizuj ich
To oznaki zakwaszenia organizmu, nie bagatelizuj ich (Getty Images)

Niewłaściwa dieta, używki i brak aktywności fizycznej mogą zaburzać równowagę kwasowo-zasadową. Kiedy nasze ciało nie radzi sobie ze zbyt wysokim poziomem kwasów, wówczas może wysyłać nam różne sygnały. Jakie dolegliwości świadczą o zakwaszeniu organizmu?

spis treści

1. Nadwaga

Zbyt duża ilość kwasu w organizmie przyczynia do wzmożonego wytwarzania insuliny, czego efektem jest gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Gdy nasze ciało nie może poradzić sobie z nadmiarem cząsteczek kwasu, nie jest w stanie ich przetransportować z powrotem do tkanki tłuszczowej. Żeby procesy metaboliczne przebiegały właściwie, potrzebne jest odpowiednie stężenie alkaliów. Bez odpowiedniej alkalizacji organizmu, niemożliwe jest prawidłowe spalanie kalorii.

2. Słabe kości

Nadmiar kwasu sprawia, że nasz organizm zaczyna szukać alkaliów w układzie kostnym. Żeby zrównoważyć wysoką kwasowość, ciało pobiera z kości wapń i inne cenne elementy. W rezultacie prowadzi to do osłabienia kondycji kości, zwiększając tym samym ryzyko osteoporozy i podatność na złamania.

3. Słabe zęby

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Wyniki badań opublikowanych na łamach ”International Journal of Chemical Engineering and Applications” potwierdziły, że wysoka kwasowość organizmu może osłabiać nasze zęby. Pojawienie się ubytków w zębach lub nadwrażliwość szkliwa zębów na gorąca, lub zimną temperaturę to jeden z objawów zakwaszenia.

4. Zaburzony sen

Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej na dłuższą metę powoduje niedobór wapnia w kościach. Deficyt tego cennego pierwiastek w organizmie nierzadko przyczynia się do problemów z zasypianiem.

Żeby poradzić sobie z nadmierną kwasowością, trzeba przede wszystkim zadbać o odpowiedni sposób odżywiania. W diecie zasadowej powinny znaleźć się takie produkty jak kapusta, ogórki, szpinak, rukola, jarmuż, brokuły, tofu, orzechy, cukinia, rodzynki, soja, nasiona słonecznika oraz rośliny strączkowe. Z kolei unikać należy żywności bogatej w sól, substancje konserwujące i sztuczne barwniki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze