Trwa ładowanie...

Jakimi seniorami będą Millenialsi?

Avatar placeholder
27.11.2018 12:36
Jakimi seniorami będą Millenialsi?
Jakimi seniorami będą Millenialsi? (mat. prasowe)

Jedynie 39 proc. Polaków jest aktywnych fizyczne – taki smutny obraz wyłania się z badania przeprowadzonego dla Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2016 roku. W grupie tej najbardziej ofensywni byli przedstawiciele młodego pokolenia – 63 proc. w wieku 15-24, zaangażowanie na poziomie 45 proc. wykazywali 24-45-latkowie, zaś miłośnikami ruchu jest tylko 17 proc. seniorów.

Dane pokazują jednoznacznie, że "ruch" jest domeną ludzi młodych, a wraz z wiekiem poziom aktywności fizycznej wyraźnie maleje, co w perspektywie pogłębiającego się procesu starzenia społeczeństwa może budzić niepokój. Przypomnijmy, że według prognoz w 2050 r. prawie co trzeci Polak będzie miał 60 lat i więcej.

Wiele osób zastanawia się jak będzie wyglądało życie seniorów za kilkadziesiąt lat
Wiele osób zastanawia się jak będzie wyglądało życie seniorów za kilkadziesiąt lat

Zróżnicowanie społeczne w podejściu do aktywności fizycznej to symptom wynikający z różnic pokoleniowych, zmian w mentalności i sposobie myślenia o sporcie. Współczesna kultura fizyczna, to więcej niż rekreacja, to coraz częściej styl życia przeciętnego Millenialsa. Aktywność fizyczna nie jest już tylko trendem, ani modą lecz świadomym wyborem pokolenia Y. Szeroko rozumiane pojęcie "aktywności" staje się stopniowo czynnością wpisaną w rutynę dnia codziennego, jak pójście do pracy czy na zakupy.

Motywacji jest wiele, ćwiczymy dla zdrowia, przyjemności, ładnej sylwetki, odreagowania stresu, towarzystwa. Cel natomiast jest ten sam – Millenialsi chcą być jak najdłużej sprawni, piękni i młodzi. Świadomie inwestują swój czas oraz pieniądze w zmniejszenie negatywnych skutków dobrodziejstw cywilizacji, w której przyszło im żyć. A nic nie wpływa tak pozytywnie na organizm i psychikę człowieka, jak systematyczna aktywność fizyczna.

Generacja Y wyróżnia się wysokim stopniem zaangażowania i znajomością tematu w podejściu do zagadnień prozdrowotnych. Jazda rowerem, bieganie czy treningi na siłowni poprzedzone są szeroko zakrojonymi przygotowaniami. Doborem odpowiedniej odzieży, obuwia, przeczytania mnóstwa dedykowanych blogów, forów czy nawet nabywania potrzebnej, nieraz specjalistycznej wiedzy u ekspertów.

– Coraz częściej spotykam się z osobami, głównie młodymi (choć nie tylko), które konsultują się z psychologiem sportu, chociaż według oficjalnych miar nie są profesjonalnymi sportowcami, a tylko amatorami i nie planują w tym zakresie profesjonalnej kariery. Chcą być jednak coraz lepsi w tym co robią – podkreśla Joanna Kotek, psycholog sportu. – Konsultacje, które prowadzę dotyczą między innymi takich kwestii, jak osiąganie lepszych wyników, walka ze stresem, pewność siebie czy opanowywanie emocji.

Millenialsi inicjują też różnego rodzaju działania zrzeszające i aktywizujące społeczeństwo np. maratony. Biorą czynny udział w powstawaniu „kontentu” sportowego w serwisach internetowych, wymieniają się doświadczeniami, udzielają porad, wskazówek. Regularna aktywność fizyczna Millenialsów jest więc procesem stale rozwijającym się. Możemy tylko prognozować, że z takim oddaniem i nastawieniem za 20 lub 30 lat aktywny i ćwiczący senior będzie standardowym widokiem.

Pozytywnym wzorcom aktywnego życia sprzyja także bogata oferta rynku fitness. Różnorodne zajęcia, dostoswane do potrzeb, oczekiwań, preferencji oraz grup wiekowych, kuszą. Zaś dostępność i mnogość obiektów sportowych – w pobliżu domu lub drogi powrotnej z pracy – sprawia, że nie jest to już dla ćwiczących dodatkowa wyprawa. Nie dziwi więc fakt, że jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej pożądanych benefitów pracowniczych w Polsce są karnety sportowe, m.in. działający na terenie całej Polski Program MultiSport.

Pracodawcy dostrzegają dodatnią korelację między zachęcaniem do działań wzmacniających kondycję fizyczną a zmniejszeniem absencji chorobowej, czy zwiększeniem odporności na sytuacje stresowe wśród zatrudnionych. Partycypują zatem w kosztach budżetu domowego swoich pracowników. Z analiz Ministerstwa Sportu i Turystyki wynika, że 41 proc. gospodarstw domowych wydaje pieniądze na sport, z czego 58 proc. stanowią wydatki na dostęp do obiektów sportowych – wynoszą one średnio 594 zł rocznie.

Dobre zdrowie i kondycja psychofizyczna jest wartością pożądaną, nie tylko przez młodych. Seniorzy coraz częściej doceniają dobroczynne skutki aktywności ruchowej, która korzystnie wpływa na poprawę sprawności i wydolności organizmu, a tym samym wydłuża ich samodzielność oraz poziom energii życiowej. Nawet niewielka aktywność, np.: spacer, rower, gimnastyka w domu, pływanie, chodzenie pieszo na zakupy czy nawet prace ogrodowe, pomagają w profilaktyce i leczeniu chorób istotnie związanych z wiekiem, takich jak: nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, otyłość, hipercholesterolemia, cukrzyca, osteoporoza.

Sport nie ma ograniczeń wiekowych, wystarczą tylko chęci albo mimowolny nawyk, na co wskazuje dr Joanna Kotek: Jeśli chodzi o powody i motywacje aktywności seniorów, to z mojego doświadczenia wynika, że zazwyczaj – zwłaszcza jeśli mówimy o mniejszych miejscowościach – jest to po prostu przyzwyczajenie. Często są to osoby, które przez całe życie były bardzo aktywne, wokół których coś się działo, które ciągle coś robiły, i teraz ciężko im usiedzieć w jednym miejscu.

Systematyczna aktywność ruchowa ma fundamentalne znaczenie w procesie pomyślnego starzenia się, jak również jest jednym z elementów filozofii firmy Benefit Systems, której głównym celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie regularnej aktywności fizycznej oraz kompleksowego dbania o zdrowie na każdym etapie życia.

Z myślą o osobach starszych został uruchomiony pilotażowy program MultiSport Senior, wspierający aktywność osób po 60 roku życia. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce. Bezpłatna karta MultiSport Senior umożliwia skorzystanie z takich zajęć jak: fitness, warsztaty taneczne, specjalne ćwiczenia pamięci, spotkania z fizjoterapeutą oraz odpoczynek na basenie i w grocie solnej w wybranych obiektach na terenie Warszawy i Krakowa. To sposób nie tylko na poprawę kondycji, ale również na znalezienie nowej pasji, spotkania ze znajomymi.

Utrzymanie satysfakcjonującego stanu zdrowia i sprawności fizycznej jest i będzie priorytetem oraz wyzwaniem międzypokoleniowym, bowiem proces starzenia się dotyka każdego z nas.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze