Trwa ładowanie...

James Bond jest uzależniony od adrenaliny? Ma ciągły głód mocnych wrażeń

Wiele osób - podobnie jak filmowa postać - odczuwa ciągły głód mocnych wrażeń. "To powinno się leczyć i się leczy" – wyjaśnia ekspert w rozmowie dla WP abcZdrowie. W sieci kilka dni temu pojawił się pierwszy trailer przygód kultowego agenta 007, którego po raz ostatni zagra 51-letni Daniel Craige.

1. Skłonność do mocnych wrażeń mężczyźni mają we krwi

Adrenalina (epinefryna) jest nazywana hormonem stresu, uaktywnia się w sytuacji zagrożenia i mobilizuje organizm do walki. Za jej produkcję odpowiedzialne są nadnercza.

W sytuacji stresu u mężczyzn uwalnia się więcej pobudzającej do działania adrenaliny, która zresztą jest wspomagana przez męski hormon, czyli testosteron (u pań też, ale występuje on w śladowych ilościach). Panowie - niczym agent do zadań specjalnych - zaczynają pokonywać trudności, a niektórzy wręcz przeciwnie - czują przypływ agresji i chęć rywalizacji. Natomiast pokonanie trudnej sytuacji i triumf powodują błogie uczucie zadowolenia. To właśnie ta satysfakcja może uzależniać.

(Getty Images)

Eksperci twierdzą, że uzależnienie od adrenaliny może iść w parze z uzależnieniem od narkotyków.

- Bywa, że uzależnieni od adrenaliny, są jednocześnie uzależnieni też od amfetaminy, metaamfetaminy i mefedronu. Niekiedy zdarzają się też osoby bardziej niż inni skłonne do hazardu, nadużywania gier komputerowych, bo tu czynnik mocnych wrażeń również odgrywa dużą rolę – mówi Marek Nowakowski, specjalista terapii uzależnień z Ośrodka Terapii Uzależnień "Oaza". Często są to sportowcy ścigający się szybkimi samochodami czy motocyklami – dodaje ekspert.

2. Przedawkowanie adrenaliny jest niebezpieczne

Właściwa dawka adrenaliny produkowanej przez nasz organizm uwalnia nas od nadmiernego lęku, napięcia. Dodatkowo powoduje, że nawiązujemy odpowiednie relacje z ludźmi, ponieważ podnosi nasze poczucie własnej wartości. A co się dzieje, kiedy nieustannie dostarczamy sobie mocnych wrażeń i adrenalina produkowana jest w nadmiarze?

- Adrenalina w nadmiarze może pogorszyć stan naszego zdrowia fizycznego. Doprowadza do nadciśnienia i problemów z układem krążenia. Może spowodować brak zadowolenia z życia codziennego, stany obniżonego nastroju. Pcha nas do poszukiwania coraz to nowych doznań, które powodują stan tzw. haju. Często pojawia się też pogorszenie relacji z rodziną i przyjaciółmi, osłabienie rozwoju zawodowego, spowolnienie kariery zawodowej – tłumaczy ekspert.

Uzależnienie od mocnych wrażeń jest niebezpieczne
Uzależnienie od mocnych wrażeń jest niebezpieczne (Getty Images)

- W związku z poszukiwaniem środków na nowe i coraz częstsze sposoby "zastrzyku adrenaliny" pojawiają się problemy finansowe, takie jak kredyty czy debety na koncie. Coraz więcej pieniędzy potrzeba na nowy motor, opony, spadochron czy też nową wyprawę w góry - dodaje Marek Nowakowski.

3. Uzależnienie od adrenaliny wymaga leczenia

Jeżeli uzalenienie od adrenaliny nie jest leczone, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

- Jeżeli czujemy, że nie potrafimy normalnie funkcjonować bez kolejnej, silnej dawki adrenaliny i to wpływa negatywnie na naszą pracę, rodzinę, rozwój czy niszczy nasze zdrowie, powinniśmy zapukać do gabinetu psychoterapeuty lub odwiedzić poradnie terapii uzależnień, ponieważ nasze uzależnienie może zakończyć się śmiercią - wyjaśnia ekspert.

James Bond to kultowa rola popularnego aktora
James Bond to kultowa rola popularnego aktora (Getty Images)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.