Trwa ładowanie...

James Bond jest uzależniony od adrenaliny? Ma ciągły głód mocnych wrażeń

Avatar placeholder
13.12.2019 13:21
Daniel Craige zagra Bonda ostatni raz
Daniel Craige zagra Bonda ostatni raz (Getty Images)

Wiele osób - podobnie jak filmowa postać - odczuwa ciągły głód mocnych wrażeń. "To powinno się leczyć i się leczy" – wyjaśnia ekspert w rozmowie dla WP abcZdrowie. W sieci kilka dni temu pojawił się pierwszy trailer przygód kultowego agenta 007, którego po raz ostatni zagra 51-letni Daniel Craige.

1. Skłonność do mocnych wrażeń mężczyźni mają we krwi

Adrenalina (epinefryna) jest nazywana hormonem stresu, uaktywnia się w sytuacji zagrożenia i mobilizuje organizm do walki. Za jej produkcję odpowiedzialne są nadnercza.

W sytuacji stresu u mężczyzn uwalnia się więcej pobudzającej do działania adrenaliny, która zresztą jest wspomagana przez męski hormon, czyli testosteron (u pań też, ale występuje on w śladowych ilościach). Panowie - niczym agent do zadań specjalnych - zaczynają pokonywać trudności, a niektórzy wręcz przeciwnie - czują przypływ agresji i chęć rywalizacji. Natomiast pokonanie trudnej sytuacji i triumf powodują błogie uczucie zadowolenia. To właśnie ta satysfakcja może uzależniać.

(Getty Images)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Eksperci twierdzą, że uzależnienie od adrenaliny może iść w parze z uzależnieniem od narkotyków.

- Bywa, że uzależnieni od adrenaliny, są jednocześnie uzależnieni też od amfetaminy, metaamfetaminy i mefedronu. Niekiedy zdarzają się też osoby bardziej niż inni skłonne do hazardu, nadużywania gier komputerowych, bo tu czynnik mocnych wrażeń również odgrywa dużą rolę – mówi Marek Nowakowski, specjalista terapii uzależnień z Ośrodka Terapii Uzależnień "Oaza". Często są to sportowcy ścigający się szybkimi samochodami czy motocyklami – dodaje ekspert.

2. Przedawkowanie adrenaliny jest niebezpieczne

Właściwa dawka adrenaliny produkowanej przez nasz organizm uwalnia nas od nadmiernego lęku, napięcia. Dodatkowo powoduje, że nawiązujemy odpowiednie relacje z ludźmi, ponieważ podnosi nasze poczucie własnej wartości. A co się dzieje, kiedy nieustannie dostarczamy sobie mocnych wrażeń i adrenalina produkowana jest w nadmiarze?

- Adrenalina w nadmiarze może pogorszyć stan naszego zdrowia fizycznego. Doprowadza do nadciśnienia i problemów z układem krążenia. Może spowodować brak zadowolenia z życia codziennego, stany obniżonego nastroju. Pcha nas do poszukiwania coraz to nowych doznań, które powodują stan tzw. haju. Często pojawia się też pogorszenie relacji z rodziną i przyjaciółmi, osłabienie rozwoju zawodowego, spowolnienie kariery zawodowej – tłumaczy ekspert.

Uzależnienie od mocnych wrażeń jest niebezpieczne
Uzależnienie od mocnych wrażeń jest niebezpieczne (Getty Images)

- W związku z poszukiwaniem środków na nowe i coraz częstsze sposoby "zastrzyku adrenaliny" pojawiają się problemy finansowe, takie jak kredyty czy debety na koncie. Coraz więcej pieniędzy potrzeba na nowy motor, opony, spadochron czy też nową wyprawę w góry - dodaje Marek Nowakowski.

3. Uzależnienie od adrenaliny wymaga leczenia

Jeżeli uzalenienie od adrenaliny nie jest leczone, może być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

- Jeżeli czujemy, że nie potrafimy normalnie funkcjonować bez kolejnej, silnej dawki adrenaliny i to wpływa negatywnie na naszą pracę, rodzinę, rozwój czy niszczy nasze zdrowie, powinniśmy zapukać do gabinetu psychoterapeuty lub odwiedzić poradnie terapii uzależnień, ponieważ nasze uzależnienie może zakończyć się śmiercią - wyjaśnia ekspert.

James Bond to kultowa rola popularnego aktora
James Bond to kultowa rola popularnego aktora (Getty Images)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze