Jazda na deskorolce

Jazda na deskorolce wydaje się czymś bardzo prostym – szczególnie dla osób, które nigdy tego nie próbowały. W rzeczywistości jednak, aby stać się dobrym skatem, trzeba włożyć mnóstwo czasu i wysiłku w naukę jazdy, a później również przyswajanie nowych trików. Jazda na desce jest stosunkowo nowym sportem, a jednak zdążyła powstać wokół niego cała kultura skate. Osoby, które pragną nauczyć się jazdy na desce muszą wcześniej poznać podstawową terminologię, która zwykłemu laikowi zazwyczaj nic nie mówi.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Jak jeździć na deskorolce?

Początki nauki jazdy na deskorolce mogą być bardzo trudne. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że deskorolka może się poruszać zarówno do przodu, jak i do tyłu, co oznacza, że wykonanie niewłaściwego ruchu może sprawić, że deska ucieknie nam spod nóg. Niestety, nie obejdzie się bez upadków, więc lepiej się na nie przygotować. Ucząc się poprawnie upadać, możemy uniknąć poważnych kontuzji ciała. Najgorszym rozwiązaniem jest upadanie na dłonie – w ten sposób cały ciężar ciała przenosi się na nasze ręce. Z tego względu w razie upadku należy lądować na boku – upadek będzie zamortyzowany.

Nauka jazdy na deskorolce powinna przebiegać stopniowo. Przy pierwszym kontakcie z deskorolką najlepiej jest się czegoś przytrzymywać, póki się z nią nie oswoimy. Dopiero później możemy spróbować jazdy, w trakcie której bardzo lekko odpychamy się nogą od podłoża. Wskakiwanie na deskę na początku nauki nie jest najlepszym rozwiązaniem. Aby zakręcić na deskorolce, wystarczy przenieść ciężar ciała na tył deski i przez delikatny ruch nogą obrócić się o tyle stopni, ile chcemy. Kółko robimy w 6 krokach, co oznacza, że 6 razy unosimy przód deski i lekko się obracamy.

Triki na deskorolce

Pierwsze triki deskorolkowe wykonywane były w orientacji poziomej, na równym podłożu. Była to między innymi jazda na dwóch kółkach – wheelie lub manual, kręcenie się na tylnych kółkach – pivot, bądź przeskakiwanie przez barierkę. Gdy skateparki i rampy zyskały na popularności, zaczęły się pojawiać nowe triki wykonywane w powietrzu. Podstawowy trik deskorolkowy – ollie, został wymyślony w latach 70. przez Alana „Ollie” Gelfanda. Gelfand jest pomysłodawcą ollie na vert'cie, natomiast ollie w jeździe streetowej wymyślił Rodney Mullen. Dużym przełomem było również wymyślenie kickflipa przez Rodneya Mullena.

Najpopularniejsze triki deskorolkowe to:

 • revert,
 • heelflip,
 • shove-it,
 • grind,
 • boardslide,
 • noseslide,
 • nosegrind,
 • 360° flip,
 • indy grab,
 • melon.

Jak nauczyć się ollie? Początkujący skater powinien uczyć się tego triku podczas wolnej jazdy. Jedną nogę ustawiamy na tailu (z tyłu deskorolki), a drugą pośrodku. Następnie gwałtownie naciskamy na tail, a drugą nogą ciągniemy deskorolkę do góry. Przez całą fazę skoku deska powinna być tuż pod naszymi stopami. Lądując, staramy się ustawić stopy na śrubach. Trzeba przy tym pamiętać, aby nogi były ugięte w przysiadzie.

Jazda na deskorolce daje mnóstwo frajdy, kiedy już opanujemy jej podstawy. Z czasem możemy próbować kolejnych nowych trików skatingu, zarówno na rampie, jak i na równym podłożu. Opanowanie podstaw jazdy na desce stwarza możliwość aktywnego wypoczynku i zrzucenia zbędnych kilogramów, dlatego warto zaopatrzyć się w deskorolkę i ruszyć w miasto.

Komentarze (3)
~Marjan
~Marjan ponad rok temu

Od razu warto zadbać o to by mieć siłę do ciągłych prób skakania i jeżdżenia bo np: moja dziewczyna podczas nauki jazdy na nartach najwięcej siły traciła na wstawanie i po około 50 upadkach musiałem ją podnosić bo była już zmęczona wstawaniem. Tak samo jest z teskorolką i innymi sportami. Po treningu z prywatnym trenerem na siłowni w Saturn Fitness na Targówku dużo łatwiej mi nauczyć się jakiegoś nowego sportu bo z trenerem wypracowałem sobie siłę, szybkość i najważniejsze koordynację która jest kluczowa w sportach wyczynowych. Życzę miłej zabawy i rośnijcie w siłę :)

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Skating
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Skating
Skating

Jeżdżenie na deskorolce

Jeżdżenie na deskorolce

Skating to, oprócz wykonywania tricków na deskorolce, specyficzny styl życia obejmujący ubiór i muzykę.

Skating

Ochraniacze na deskorolkę

na deskorolce. Na głowie warto mieć kask, zwłaszcza jeśli lubimy szybki i agresywny skating.

Skating

Triki na deskorolce

, w celu wylądowania. Triki na desce nie należą do łatwych, a częste kontuzje i stłuczenia zniechęcają do dalszej nauki. Jeśli jednak chce się osiągnąć wysoki poziom zaawansowania w skatingu, niezbędne są ciągłe ćwiczenia.

Skating

Rodzaje deskorolek

Deskorolki to dla wielu ludzi nie tylko sport, ale także styl życia. Skateboarding jest obecnie bardzo popularny wśród młodzieży w Polsce, a przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Istnieją bardzo różne rodzaje deskorolek: od typu fingerboard, czyli...

Skating

Inline skating

Łyżworolki to stosunkowo nowy wynalazek. Jazda na nich, czyli inline skating, jest popularna także w Polsce. Jak wyglądają łyżworolki? Konstrukcja (...) dla ciała i ducha. Inline skating to sposób na aktywny wypoczynek,...

Skating

Nauka jazdy na deskorolce

parki, gdzie są przygotowane specjalne tory do jeżdżenia. Dzięki temu będziesz mógł podglądać bardziej doświadczonych kolegów uprawiających skating

Sporty ekstremalne

Skating

Jazda na deskorolce jest popularna głównie wśród młodych ludzi. Nauka nie zajmuje dużo czasu, ale skomplikowane triki na desce wymagają doświadczenia (...) . Street skating to styl, który charakteryzuje się jazdą przez...

Sport a zdrowie

Który sport spala najwięcej kalorii?

Który sport spala najwięcej kalorii?

czy plecy. Jeśli z kolei ćwiczysz na stepie - ujędrnisz nogi i pośladki. Jazda na deskorolce: 318 kcal Jazda na deskorolce znalazła się na pozycji 12 (...) nie zagwarantuje nam nawet...

Jazda na rowerze - odchudzanie, wpływ na zdrowie

Jazda na rowerze - zdjęcia

Jazda na rowerze - zdjęcia

Rower pomaga w walce z nadwagą i otyłością. Podczas godzinnej jazdy na rowerze spalamy ok. 500 kcal. Wyprawy rowerowe są doskonałym pomysłem na spędzenie weekendu.