Trwa ładowanie...

Jazda na rowerze może zmniejszyć ryzyko raka i chorób serca o prawie połowę

Avatar placeholder
05.05.2017 15:01
Jazda na rowerze ma korzystny wpływ na zdrowie
Jazda na rowerze ma korzystny wpływ na zdrowie (Shutterstock)

Codzienna jazda na rowerze do pracy nie musi być wcale taka zła, jak nam się wydaje. Często jest to zdecydowanie szybszy środek transportu niż komunikacja miejska lub jazda autem. Po drugie dbamy o środowisko i zmniejszamy korki. Jednak najważniejszy okazuje się wpływ jazdy rowerem na zdrowie.

Pomimo jej zalet wielu osobom ciężko zacząć. Szukają różnych wymówek. Jednak nowe badanie opublikowane w "British Medical Journal" (BMJ) przedstawia argumenty, które na pewno przekonają wielu.

Podczas dużego pięcioletniego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Glasgow w Szkocji naukowcy obserwowali zdrowie ponad 250 tys. mieszkańców. Badacze porównali zdrowie osób, które aktywnie pokonywały drogę do pracy z ludźmi, którzy głównie korzystali z komunikacji miejskiej lub samochodu.

Jeżdżąc do pracy rowerem możemy w prosty sposób zadbać o swoje zdrowie
Jeżdżąc do pracy rowerem możemy w prosty sposób zadbać o swoje zdrowie (Shutterstock)
Zobacz film: "Jak przygotować rower na wiosnę?"

W ciągu pięciu lat zmarło 4 430 badanych, u 3 748 osób rozpoznano raka. U 1 110 rozwinęły się problemy z sercem. Po uwzględnieniu przez badaczy takich zmiennych jak: płeć, wiek, istniejące choroby, palenie tytoniu i dieta, autorzy odnotowali istotną poprawę stanu zdrowia i długowieczności wśród rowerzystów.

Stwierdzono, że jazda na rowerze zmniejszyła ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiejkolwiek przyczyny o 41 proc., o 45 proc. ryzyko raka oraz o 46 proc. chorób serca. Przeciętnie rowerzyści zgłaszali pokonywanie około 50 km tygodniowo. Wykazano jednak, że im więcej jeździsz, tym więcej korzyści dla zdrowia.

7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem
7 powodów, dla których warto zrezygnować z jazdy samochodem [8 zdjęć]

Może być przyczyną otyłości, chorób kręgosłupa, a także poważnych wypadków. Chociaż jazda samochodem

zobacz galerię

Choć rowerzyści byli ogólnie zdrowsi i szczuplejsi niż osoby, które chodziły do pracy, chodzenie również zmniejszało ryzyko rozwoju chorób serca o 27 proc. Ochrona serca dotyczyła jednak tylko tych osób, które pokonywały więcej niż 10 km na tydzień. W przeciwieństwie do jazdy na rowerze, chodzenie nie wykazało żadnej ochrony przed rakiem lub innymi przewlekłymi problemami zdrowotnymi. Autorzy przedstawili również pewne korzyści dla osób, które łączą transport publiczny i kolarstwo w drodze do pracy.

Clare Hyde z brytyjskiego "Cancer Research" powiedziała, że to badanie udowadnia potencjalne zalety aktywności fizycznej w życiu codziennym. Nie trzeba uprawiać sportów wyczynowo czy dźwigać ciężarów. Ważne, żeby rozgrzać organizm, przyspieszyć tętno i oddech.

Chociaż badanie obserwacyjne opierało się na obszernym zbiorze danych rzeczywistych, nie udało się jednoznacznie określić przyczyny i skutku. Choć korzystne efekty dla aktywnych osób dojeżdżających wciąż były widoczne po tym, jak naukowcy uwzględnili takie zmienne, jak palenie, dieta czy waga, inne czynniki niż jazda na rowerze mogły nadal mieć wpływ. Jak twierdzą autorzy, rowerzyści są zazwyczaj chudsi i mają niższe poziomy stanu zapalnego w organizmie, które mogłyby przyczynić się do korzystnych efektów.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Pomimo konieczności przeprowadzenia dalszych badań, dojazd do pracy rowerem ma bez wątpienia dobry wpływ na nasze zdrowie. Ważna jest jednak odpowiednia infrastruktura, która pozwoli nam bezpiecznie podróżować na nim po mieście. Dr Jason Gill z Instytutu Nauk Medycznych i Układu Krążenia na Uniwersytecie w Glasgow zauważył, że takie rozwiązania jak ścieżki rowerowe, czy wypożyczalnie rowerów miejskich mogą poważnie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia publicznego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze