Trwa ładowanie...

Jedna dawka szczepionki mRNA u ozdrowieńców wystarczy? Kolejne badanie wskazuje na imponujący poziom przeciwciał

Czy w przypadku ozdrowieńców wystarczy tylko jedna dawka szczepionki?
Czy w przypadku ozdrowieńców wystarczy tylko jedna dawka szczepionki? (Getty Images)

Kolejne badanie wskazuje, że w przypadku ozdrowieńców wystarczające może być przyjęcie tylko jednej dawki szczepionki. Co ważne, naukowcy wykazali, że osoby, które przeszły COVID-19 i przyjęły tylko jedną szczepionki Pfizera, były chronione zarówno przeciwko wariantowi brytyjskiemu, jak i południowoafrykańskiemu.

spis treści

1. Szczepionka Pfizera skuteczna również w przypadku nowych wariantów koronawirusa

Badania kliniczne dowodzą, że szczepionka przeciwko COVID-19 Pfizera po dwóch dawkach podanych w odstępie 21 dni zapewnia 95 proc. ochronę przed zakażeniem pierwotnym wirusem SARS-CoV-2. Dla uzyskania tego poziomu ochrony konieczne jest przyjęcie obu dawek preparatu, jednak coraz częściej pojawiają się głosy wskazujące, że ten schemat powinien być zmieniony w przypadku osób, które przeszły wcześniej infekcję.

Ozdrowieńcy mogą się szczepić po trzech miesiącach od daty dodatniego wyniku testu w kierunku SAR-CoV-2
Ozdrowieńcy mogą się szczepić po trzech miesiącach od daty dodatniego wyniku testu w kierunku SAR-CoV-2 (Getty Images)
Zobacz film: "Prof. Anna Piekarska o mieszaniu szczepionek: to nie jest zasadne"

Najnowsze badanie opublikowane na łamach "Science" wskazuje wyraźnie, że ozdrowieńcy zaszczepieni jedną dawką preparatu Pfizera, mieli bardzo wysoki poziom przeciwciał, skuteczny w ochronie zarówno przed zakażeniem wariantem brytyjskim koronawirusa, jak i południowoafrykańskim. Dla porównania grupa osób, która również przyjęła jedną dawkę szczepionki, ale wcześniej nie przechodziła zakażenia SARS-CoV-2, miała obniżoną odporność na badane warianty.

2. Dla ozdrowieńców tylko jedna dawka?

To nie pierwsze badanie, które dowodzi, że w przypadku ozdrowieńców pierwsza dawka szczepienia działa w pewnym sensie, jak dawka przypominająca, a poziom przeciwciał jest zbliżony lub większy od notowanego po drugiej dawce u osób, które nie przechodziły COVID-19.

Wcześniej na podobną zależność wskazywali m.in. autorzy publikacji w prestiżowym czasopiśmie "The New England Journal of Medicine", którzy badali reakcję po szczepieniu Pfizerem 100 osób, z którym 38 wcześniej przeszło zakażenie SARS-CoV-2. Okazało się, że liczba przeciwciał po podaniu drugiej dawki wcześniej niezakażonym pacjentom jest znacznie niższa, niż w przypadku ozdrowieńców, którzy przyjęli tylko jedną dawkę preparatu.

Coraz częściej pojawiają się głosy przekonujące, żeby szczepienia ozdrowieńców ograniczyć wyłącznie do jednej dawki, dzięki czemu można by przyspieszyć tempo szczepień. Część ekspertów podchodzi do tego pomysłu z dużą rezerwą. Doktor Paweł Grzesiowski w rozmowie z WP abcZdrowie przypominał, że podczas badań klinicznych testowane były różne modele szczepień i producenci wyraźnie wybrali wariant, który daje w ich przekonaniu najwyższą ochronę. Z dostępnych na rynku preparatów na razie tylko Johnson & Johnson jest z założenia opracowany jako szczepionka jednodawkowa.

- Na razie wiemy, że ozdrowieńcy odpowiadają lepiej na jedną dawką niż osoby, które nie przeszły zakażenia. Ale czy ta jedna dawka wystarczy? Nie wiemy - wyjaśniał dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

- Musielibyśmy to zbadać i to przez dłuższy czas, np. przez rok i zobaczyć, czy po jednej dawce ozdrowieniec jest tak odporny, że już nie zachoruje. To jest oczywiście bardzo atrakcyjna koncepcja, bo wtedy oszczędzalibyśmy jedną dawkę. Można by o tym pomyśleć, jeżeli ozdrowieniec miałby zbadane przeciwciała po zaszczepieniu tą jedną dawkę. Jeżeli ich poziom byłby wysoki, to wtedy z pełną świadomością odraczamy tę drugą dawkę na przykład o pół roku. Na razie takich badań nie ma. W związku z tym jedyne co możemy zrobić, to trzymać się tego scenariusza i zaleceń, które są, czyli jednak podać drugą dawkę w przewidywanym terminie - przekonuje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze