Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Jedz wodorosty na nadciśnienie!

Avatar placeholder
05.09.2013 14:27
Jedz wodorosty na nadciśnienie!
Jedz wodorosty na nadciśnienie!

Wyniki nowych badań naukowych mogą ucieszyć wegan, którzy nie spożywają mięsa, a także wegetarian, którzy unikają produktów pochodzenia zwierzęcego. Otóż odkryto, że wodorosty i inne makroalgi mogą zastąpić nabiał jako główne źródło bioaktywnych peptydów – składników diety wspomagających pracę serca. Istnieje możliwość, że organizmy te zastąpią leczenie farmakologiczne chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnienia tętniczego.

1. Wodorosty jako nieocenione źródła bioaktywnych protein

Potrawy z wodorostów
Potrawy z wodorostów

Badania nad wodorostami sugerują, że naturalne produkty żywnościowe mogą mieć medyczne i odżywcze właściwości,

zobacz galerię

Wodorosty to organizmy wodne o miękkich ciałach. Do tej grupy zalicza się zielenice, brunatnice i krasnorosty. Jako źródło pożywienia stosowane są przede wszystkim w kuchni japońskiej. Mimo że algi nie są biologicznie sklasyfikowane jako rośliny, są jednym z niewielu źródeł warzyw na Arktyce. Ostatnie badania wykazały, że makroalgi mogą wpłynąć pozytywnie na organizm nie tylko dzięki suplementacji protein. Wodorosty są bogatymi, lecz zapomnianymi źródłami bioaktywnych protein, które mogą zastąpić leki na nadciśnienie oraz kontrolować ciśnienie krwi. Sfermentowane mleko zawiera podobne substancje, jednak jego efektywność w obniżaniu ciśnieniajest kwestionowana.

2. Jak dokładnie wodorosty wpływają na zdrowie?

Bioaktywne peptydy są głównymi strukturalnymi składnikami protein. Tworzą się z sekwencji aminokwasów i pozostają nieaktywne w czasie, gdy są częścią danej proteiny. Pod wpływem specyficznych enzymów bioaktywne peptydy zostają uwolnione. Wtedy organizm może ich użyć w celach terapeutycznych, takich jak wspomaganie leczenia chorób serca lub innych dolegliwości układu sercowo-naczyniowego. Obecnie schorzenia serca leczone są syntetycznymi lekami, które zawierają substancje podobne do tych, które można znaleźć w źródłach naturalnych. Problem w tym, że taki typ leczenia niesie za sobą ryzyko zdrowotne, a w wielu przypadkach nie daje pożądanych efektów. Leki na nadciśnienie nigdy nie są przepisywane w czasie ciąży, w związku z potencjalną toksycznością związków w nich zawartych dla płodu. Właśnie z tego powodu naukowcy zwrócili się ku naturalnym, organicznym produktom na nadciśnienie, które mogą wpłynąć pozytywnie na zdrowie serca, a także mogą być spożywane bez przeciwwskazań. Taką „studnią bez dna”, z której można uzyskać bioaktywne związki, mogą być wodorosty. Organizmy te mają wiele odmian, są ogólnie dostępne i łatwe w uprawie. Niestety, niewiele osób zwraca uwagę na te wspaniałe składniki diety. Naukowcy głoszą potrzebę dokładniejszych badań nad ich właściwościami.

Zobacz film: "Sól w diecie - ile można spożywać?"

Wyniki badań nad wodorostami sugerują, że naturalne produkty żywnościowe mogą mieć medyczne i odżywcze właściwości, przez co są cenniejsze niż leki syntetyczne. Bioaktywne peptydy otrzymywane z naturalnych źródeł nie niosą żadnego ryzyka dla zdrowia oraz mogą być konsumowane w dużych ilościach.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze