Jedzenie grzybów może uchronić przed chorobą Alzheimera

Najnowsze badania wskazują, że grzyby mogą uchronić przed chorobą Alzheimera. Naukowcy odkryli, że grzyby zawierają wiele biologicznie czynnych związków, które mogą odgrywać ważną rolę w zmniejszaniu lub opóźnianiu rozwoju zmian neurodegeneracyjnych.

Szacuje się, że aż 5,1 miliona Amerykanów cierpi na chorobę Alzheimera, a na całym świecie przewidywanych jest 42 milionów przypadków zachorowań w roku 2020. Pomimo postępu leczenia, ochrona przed tą chorobą może być często nieskuteczna.

Nowe badania pokazują, że pewne właściwości lecznicze grzybów mogą spowodować wzrost nerwów w mózgu, które chronią przed chorobami związanymi z późnym wiekiem.

1. Korzyści zdrowotne jedzenia grzybów

Poprzednie badania dowiodły, że grzyby działają jako silny przeciwutleniacz, mają też właściwości przeciwnowotworowe, antywirusowe, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwcukrzycowe.

Grzyby mogą uchronić nas przed chorobami starczymi
Grzyby mogą uchronić nas przed chorobami starczymi

Grzyby o właściwościach przeciwzapalnych mogą być stosowane jako żywność funkcjonalna do zwalczania wysokiego ciśnienia krwi, które przyczynia się do wielu chorób związanych z wiekiem oraz przewlekłych chorób neurodegeneracyjnych.

Badanie, przeprowadzone na Uniwersytecie w Malezji, uwzględniło wiele dostępnych danych naukowych na temat właściwości grzybów w odniesieniu do ich właściwości przeciwko demencji oraz substancji czynnych, które są w nich obecne.

Naukowcy wybrali 11 różnych rodzajów grzybów jadalnych i leczniczych oraz zbadali ich wpływ na mózg. Okazało się, że każdy z grzybów zwiększa wytwarzanie czynnika wzrostu nerwów - cząsteczek głównie zaangażowanych w regulację wzrostu, proliferację i przeżywalność pewnych komórek nerwowych w mózgu.

Ponieważ grzyby stymulują produkcję czynników wzrostu nerwów, to może chronić neurony przed substancjami chemicznymi, które powodują śmierć komórek, jak twierdzą naukowcy. Stwierdzono również korzystny wpływ grzybów na zdrowie mózgu.

Grzyby shiitake – właściwości zdrowotne
Grzyby shiitake – właściwości zdrowotne [6 zdjęć]

Te niskokaloryczne, brązowe i mięsiste grzyby są nie tylko smaczne, ale i bardzo odżywcze. Ze względu...

zobacz galerię

Cordyceps - uważane jako lecznicze grzyby w klasycznej azjatyckiej farmakologii - zapobiegają śmierci komórek neuronalnych oraz utracie pamięci ze względu na ich działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne.

Lwa Mane - grzyby jadalne, rzadko wykorzystywane do celów kulinarnych i leczniczych w Chinach i Japonii, okazały się łagodzić zaburzenia poznawcze.

A grzyb Reishi doprowadził do poprawy zdolności poznawczych i zwiększonej koncentracji.

Niemniej naukowcy twierdzą, że efektywne działanie grzybów na zdrowie mózgu i właściwości poznawcze są na wczesnych etapach badań porównywalne do działań innych leczniczych roślin.

ZOBACZ TAKŻE

Grzyby a zdrowie

Wcześniejsze badania koncentrowały się na dwóch ziołach: barwinku i żeń-szeniu, z których oba zostały sprawdzone w celu zwiększenia funkcji poznawczych.

Naukowcy odkryli także, że jedną z substancji czynnych olejków eterycznych, która nadaje rozmarynowi pozytywny zapach poprawia szybkość i dokładność przy wykonywaniu określonych czynności wymagających pracy psychicznej.

"W przeciwieństwie do obecnych w literaturze składników żywności, które mogą zapobiegać powstawaniu chorób kardiometabolicznych i raka, bardzo niewiele badań koncentruje się na żywności, która może znacznie zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym. Obecne badanie może stymulować identyfikację większej ilości materiałów żywnościowych, które są neuroprotekcyjne” – powiedział Dr Sampath Parthasarathy, redaktor naczelny „Journal of Medicinal Food”, gdzie pojawiło się badanie.

Badacze doszli do wniosku, że z powodu rosnącej liczby osób z demencją i innymi powiązanymi chorobami, jest to niezbędne, aby prowadzić badania na temat żywności, która zawiera składniki wykazujące działanie lecznicze na choroby mózgu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy