Trwa ładowanie...

Jedzenie orzechów może zapewnić elastyczne tętnice i zdrowe serce

Zdaniem międzynarodowego zespołu badaczy, jedzenie orzechów ziemnych pomaga w ochronie przed chorobami układu sercowo-naczyniowego, które mogą prowadzić do ataków serca i udaru mózgu.

Zobacz film: "Jak dbać o serce?"

Penny Kris-Etherton, profesor ds. Żywienia Uniwersytetu Pensylwania, stwierdziła, że mężczyźni z nadwagą i otyłością, ale mimo wszystko zdrowi, którzy jedli około 85 g orzechów ziemnych z posiłkiem o wysokiej zawartości tłuszczu, mieli obniżoną ilość lipidów we krwi.

W poprzednich badaniach wykazano, że po posiłku następuje skok poziomu tłuszczów we krwi. Taki skok może zwiększyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, co jest główną przyczyną zgonów na całym świecie.

"Zwykle tuż po posiłku tętnice stają się nieco sztywniejsze, ale jeśli zjemy orzechy ziemne, może to zwiększać elastyczność naczyń krwionośnych" – powiedziała prof. Kris-Etherton.

Zmniejszenie sprężystości tętnic może ograniczyć dostępność tlenku azotu, co sprawia, że tętnice nie rozszerzają się tak jak powinny.

Z biegiem czasu usztywnienie tętnic może ograniczyć przepływ krwi w całym ciele i spowodować, że serce będzie pracować cięższej, zwiększając ryzyko poważnych problemów zdrowotnych, w tym niewydolności serca.

Według naukowców, którzy opublikowali swoje odkrycia w aktualnym wydaniu "Journal of Nutrition", spożywanie orzechów ziemnych pomaga utrzymać elastyczność tętnic poprzez hamowanie typowego wzrostu stężenia trójglicerydów po jedzeniu.

Badacze poddali analizie 15 zdrowych osób z nadwagą i otyłych. Uczestnicy jedli posiłek zawierający 85 g zmielonych orzechów ziemnych w postaci koktajlu. Grupa kontrolna była karmiona koktajlem o podobnej jakości odżywczej, ale bez dodatku orzechów. Następnie naukowcy pobrali próbki krwi od badanych w celu pomiaru stężenia lipidów, lipoprotein i insuliny po 30, 60, 120 i 240 minutach.

Do pomiaru przepływu krwi pacjenta użyto urządzenia ultrasonograficznego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Okazało się, że u osób, które spożyły mączkę z orzechów ziemnych, stwierdzono obniżenie poziomu trójglicerydów o 32 proc. w porównaniu do grupy kontrolnej.

Zdaniem naukowców 85 g orzechów ziemnych to około trzy średniej wielkości porcje. Chociaż w badaniu wykorzystano produkt zmielony, badacze wskazują, że jedzenie całych orzechów ziemnych może spowodować taką samą reakcję.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.