Trwa ładowanie...

Kampania "Wciąż jestem tym, kim byłem" organizowana przez Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Głos zabrał Jerzy Stuhr

"Wciąż jestem tym, kim byłem" to hasło kampanii społecznej, która ma pokazać, jak ważna jest opieka psychoonkologiczna u dzieci. Głos w ważnej sprawie zabrał aktor Jerzy Stuhr, który - jak sam mówi - pokonuje codziennie raka krtani. W filmie udostępnionym w internecie opowiada o swoich doświadczeniach wyniesionych z wizyt w hospicjach i szpitalach dziecięcych.

Zobacz film: "Pies wyczuł nowotwór. Uratował życie swojej pani"

1. Nowotwory wśród dzieci

Każdego roku ponad tysiąc dzieci dowiaduje się, że choruje na raka. Opieka psychoonkologiczna w polskich szpitalach pozostawia wiele do życzenia, dlatego Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową rusza z druga odsłoną kampanii społecznej, która ma na celu uświadomienie, jakim przeżyciem jest dla dziecka choroba oraz jak wpływa na jego psychikę i emocje.

Bohaterem pierwszego filmu jest Wojtek, który choruje na nowotwór (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)
Bohaterem pierwszego filmu jest Wojtek, który choruje na nowotwór (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)

Zobacz też Postępy w diagnozowaniu i leczeniu dzieci z nowotworami mózgu

W kampanii wziął udział aktor Jerzy Stuhr, który pojawia się w dwóch filmach udostępnionych przez fundację. Pierwszy film to krótka animacja opowiadająca historię chłopca – Wojtka, który choruje na raka. Rodzice Wojtka organizują mu przyjęcie urodzinowe. Dziecko boi się, że w związku z tym, że przebywało na szpitalnym oddziale w izolacji, jego koledzy o nim zapomnieli. W rolę lektora opowiadania wcielił się właśnie Jerzy Stuhr

2. Dzieci piszą list do Stuhra

Druga odsłona kampanii to szczera rozmowa z aktorem. Opowiada w niej o sytuacjach, w których odwiedzał dziecięce oddziały onkologiczne.

Poruszająca jest szczególnie historia chłopca, który poprosił aktora, by ten mówił do niego głosem jednej ze swoich filmowych postaci. "Wszedłem do sali, gdzie matka siedziała z chorym chłopcem, który właśnie miał operowane płuca. I ta mama mi mówi, że jest prośba od chłopca, żeby pan mu coś powiedział Osiołkiem. Zacząłem mówić do chłopaka Osiołkiem ze Shreka i widzę, że on się śmieje, ale ponieważ ma blizny, bardzo go to boli. I pozostaje w takim grymasie między śmiechem, a bólem. Pytam się, czy mam mówić dalej tym Osiołkiem, a on tak patrzy na mnie i mówi - mówić. Wolał, żeby go bolało, ale żeby choć przez chwilę mógł się śmiać" - wspomina Stuhr.

Historia Wojtka dobrze się kończy  (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)
Historia Wojtka dobrze się kończy (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)

Zobacz też Dziecko z rzadkim nowotworem. Śmiech był objawem choroby (WIDEO)

Aktor wspomina również o niespodziewanym liście, który dostał, gdy sam przechodził leczenie onkologiczne."Kiedy byłem chory otrzymywałem wiele listów. Jednym z najpiękniejszych listów, jaki otrzymałem to był list od dzieci chorych onkologicznie, od profesor Chybickiej z Wrocławia. Dzieci napisały do mnie, że są dumne, że są chore na tą samą chorobę, co pan Stuhr. To było coś tak wzruszającego i pięknego. A jednocześnie, ktoś musiał wspaniale z tymi dziećmi pracować od strony psychologicznej, że one właśnie poczuwały się do dumy, a nie ze wstydem i przerażeniem ukrywały swoją chorobę" - mówi aktor.

3. "Dekalog dla osób chorych"

Jerzy Stuhr mówi w filmie o tym, że zdarzyło mu się napisać również "dekalog dla osób chorych".

Przytacza również jedno z przykazań, które się w nim znalazło. "Pamiętaj, że ciało jest chore, ale dusza jest zawsze zdrowa. Moja osobowość, moja energia, moje marzenia są zawsze zdrowe. Często, kiedy odwiedzam dzieci chore, to najczęstszym tematem, który z nimi poruszam jest gdzie pojedziemy, jak się choroba skończy" - mówi w filmie.

Tym samym aktor pokazuje, jak ważne jest odpowiednie nastawienie małego pacjenta w chorobie.

W trakcie wywiadu Stuhr dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi choroby  (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)
W trakcie wywiadu Stuhr dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi choroby (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)

Zobacz też Kuba miał jedenaście lat, gdy dowiedział się o chorobie

Oba filmy są częścią kampanii "Wciąż jestem tym, kim byłem". W zeszłorocznej kampanii głosu w animacji użyczyła aktorka Agata Buzek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.