Trwa ładowanie...

Kampania "Wciąż jestem tym, kim byłem" organizowana przez Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Głos zabrał Jerzy Stuhr

Avatar placeholder
05.02.2020 14:43
Kampania "Wciąż jestem tym, kim byłem" organizowana przez Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Głos zabrał Jerzy Stuhr
Kampania "Wciąż jestem tym, kim byłem" organizowana przez Fundację Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową. Głos zabrał Jerzy Stuhr ( (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom))

"Wciąż jestem tym, kim byłem" to hasło kampanii społecznej, która ma pokazać, jak ważna jest opieka psychoonkologiczna u dzieci. Głos w ważnej sprawie zabrał aktor Jerzy Stuhr, który - jak sam mówi - pokonuje codziennie raka krtani. W filmie udostępnionym w internecie opowiada o swoich doświadczeniach wyniesionych z wizyt w hospicjach i szpitalach dziecięcych.

1. Nowotwory wśród dzieci

Każdego roku ponad tysiąc dzieci dowiaduje się, że choruje na raka. Opieka psychoonkologiczna w polskich szpitalach pozostawia wiele do życzenia, dlatego Fundacja Pomocy Dzieciom z Chorobą Nowotworową rusza z druga odsłoną kampanii społecznej, która ma na celu uświadomienie, jakim przeżyciem jest dla dziecka choroba oraz jak wpływa na jego psychikę i emocje.

Bohaterem pierwszego filmu jest Wojtek, który choruje na nowotwór (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)
Bohaterem pierwszego filmu jest Wojtek, który choruje na nowotwór (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)

Zobacz też Postępy w diagnozowaniu i leczeniu dzieci z nowotworami mózgu

Zobacz film: "Pies wyczuł nowotwór. Uratował życie swojej pani"

W kampanii wziął udział aktor Jerzy Stuhr, który pojawia się w dwóch filmach udostępnionych przez fundację. Pierwszy film to krótka animacja opowiadająca historię chłopca – Wojtka, który choruje na raka. Rodzice Wojtka organizują mu przyjęcie urodzinowe. Dziecko boi się, że w związku z tym, że przebywało na szpitalnym oddziale w izolacji, jego koledzy o nim zapomnieli. W rolę lektora opowiadania wcielił się właśnie Jerzy Stuhr

2. Dzieci piszą list do Stuhra

Druga odsłona kampanii to szczera rozmowa z aktorem. Opowiada w niej o sytuacjach, w których odwiedzał dziecięce oddziały onkologiczne.

Poruszająca jest szczególnie historia chłopca, który poprosił aktora, by ten mówił do niego głosem jednej ze swoich filmowych postaci. "Wszedłem do sali, gdzie matka siedziała z chorym chłopcem, który właśnie miał operowane płuca. I ta mama mi mówi, że jest prośba od chłopca, żeby pan mu coś powiedział Osiołkiem. Zacząłem mówić do chłopaka Osiołkiem ze Shreka i widzę, że on się śmieje, ale ponieważ ma blizny, bardzo go to boli. I pozostaje w takim grymasie między śmiechem, a bólem. Pytam się, czy mam mówić dalej tym Osiołkiem, a on tak patrzy na mnie i mówi - mówić. Wolał, żeby go bolało, ale żeby choć przez chwilę mógł się śmiać" - wspomina Stuhr.

Historia Wojtka dobrze się kończy  (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)
Historia Wojtka dobrze się kończy (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)

Zobacz też Dziecko z rzadkim nowotworem. Śmiech był objawem choroby (WIDEO)

Aktor wspomina również o niespodziewanym liście, który dostał, gdy sam przechodził leczenie onkologiczne."Kiedy byłem chory otrzymywałem wiele listów. Jednym z najpiękniejszych listów, jaki otrzymałem to był list od dzieci chorych onkologicznie, od profesor Chybickiej z Wrocławia. Dzieci napisały do mnie, że są dumne, że są chore na tą samą chorobę, co pan Stuhr. To było coś tak wzruszającego i pięknego. A jednocześnie, ktoś musiał wspaniale z tymi dziećmi pracować od strony psychologicznej, że one właśnie poczuwały się do dumy, a nie ze wstydem i przerażeniem ukrywały swoją chorobę" - mówi aktor.

3. "Dekalog dla osób chorych"

Jerzy Stuhr mówi w filmie o tym, że zdarzyło mu się napisać również "dekalog dla osób chorych".

Przytacza również jedno z przykazań, które się w nim znalazło. "Pamiętaj, że ciało jest chore, ale dusza jest zawsze zdrowa. Moja osobowość, moja energia, moje marzenia są zawsze zdrowe. Często, kiedy odwiedzam dzieci chore, to najczęstszym tematem, który z nimi poruszam jest gdzie pojedziemy, jak się choroba skończy" - mówi w filmie.

Tym samym aktor pokazuje, jak ważne jest odpowiednie nastawienie małego pacjenta w chorobie.

W trakcie wywiadu Stuhr dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi choroby  (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)
W trakcie wywiadu Stuhr dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi choroby (Youtube/Fundacja Pomocy Dzieciom)

Zobacz też Kuba miał jedenaście lat, gdy dowiedział się o chorobie

Oba filmy są częścią kampanii "Wciąż jestem tym, kim byłem". W zeszłorocznej kampanii głosu w animacji użyczyła aktorka Agata Buzek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze