Jeśli jesteś chory na cukrzycę typu 1, musisz wykonywać ostrożne treningi

Powszechnie wiadomo, że odpowiedni styl życia służy naszemu zdrowiu. Jednak pomimo tego, że aktywność fizyczna jest konieczna dla zachowania zdrowia, to jednak zachowanie odpowiedniego programu ćwiczeń jest jedną z trudniejszych rzeczy szczególnie dla osób chorych i bez doświadczenia.

To stwierdzenie ma wiele wspólnego z sytuacją osób, które cierpią z powodu chorób, takich jak cukrzyca typu 1, ponieważ poziom cukru we krwi ma tendencję do wahań, które mogą stać się niebezpieczne.

Z tego powodu naukowcy ostrzegają osoby z cukrzycą typu 1, że powinni pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa w czasie treningu i przede wszystkim poświęcić więcej czasu na dobór odpowiedniego programu ćwiczeniowego.

Michael Riddell, profesor na Uniwersytecie York w Ontario w Kanadzie powiedział, że pacjenci z cukrzycą typu 1 muszą monitorować poziom glukozy we krwi przed, w trakcie i po wysiłku.

Regularne ćwiczenia mogą jednak pomóc osobom z cukrzycą, aby zrealizować swoje cele i osiągnąć odpowiedni poziom lipidów we krwi, skład ciała, poziom aktywności fizycznej i poziom cukru we krwi.

Riddell powiedział, że dla osób z cukrzycą typu 1, strach przed hipoglikemią, utratą kontroli glikemii i niedostateczna ilość wiedzy dotyczącej opracowania systemu ćwiczeń, są głównymi barierami w podjęciu aktywności przez te osoby.

W badaniu, opublikowanym w "The Lancet Diabetes & Endocrinology", zespół 21 ekspertów z całego świata opracował zbiór wytycznych dotyczących wartości glikemii w czasie bezpiecznej i skutecznej aktywności fizycznej, jak również tego, jak dostosować dawki odżywcze i dawki insuliny, aby uniknąć wahań cukru we krwi związanych z ćwiczeniami.

Choć pacjenci z cukrzycą powinni utrzymać zdrową masę ciała, często nie osiągają oni minimalnej, wymaganej ilości umiarkowanych do intensywnych ćwiczeń aerobowych, czyli około 150 minut tygodniowo.

U dzieci, ćwiczenia zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia, poprawiają samopoczucie i obniżają średnie stężenie glukozy we krwi, podczas gdy u osób dorosłych, aktywnych fizycznie, może zmniejszyć ryzyko choroby zarówno cukrzycowej, jak i choroby oczu i nerek.

Riddell powiedział, że osoby z cukrzycą mają też większe szanse na osiągnięcie docelowych poziomów hemoglobiny glikowanej, poziomu ciśnienia krwi i zdrowszego indeksu masy ciała (BMI) w porównaniu z pacjentami nieaktywnymi.

Wyniki wykazały, że ćwiczenia aerobowe, takie jak spacery, jogging lub lekkie przejażdżki rowerowe są związane z redukcją glikemii, podczas gdy wysiłek beztlenowy jak sprint, podnoszenie dużych ciężarów i interwałowych sportów takich jak hokej znane są z tego, że tymczasowo mogą zwiększyć poziom glukozy.

Naukowcy zauważają, że dzięki zrozumieniu fizjologii różnych form ćwiczeń i zmian, które mogą mieć wpływ na glikemię podczas ćwiczeń, osoby chore na cukrzycę typu 1 mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo i kontrolę cukrzycy.

Marta Pawlak, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Cukrzyca

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę

7 gwiazd, które chorują na cukrzycę

Nie jesteś sam Cukrzyca typu 1 to choroba, która polega na tym, że organizm nie wytwarza insuliny - hormonu, który przetwarza glukozę na energię (...) w śpiączkę cukrzycową podczas nagrywania...

Badania przesiewowe

Najważniejsze badania przesiewowe dla kobiet

Najważniejsze badania przesiewowe dla kobiet

jak cukrzyca, rak czy osteoporoza w początkowym stadium, kiedy są łatwiejsze do leczenia. Badania profilaktyczne pomogą wykryć schorzenie (...) czy węzły chłonne. Jeśli jesteś osobą między 20. a 30. rokiem życia, zgłaszaj...

Szybka nauka

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

15 sposobów na poprawę koncentracji w pracy

skupić się na zadaniu. Zarządzaj własną przestrzenią To prawdopodobnie ty jesteś główną odpowiedzialną osobą za porządek na własnym biurku. Zbyt wiele (...) obowiązkami. Daj się zrozumieć Jeśli twój osobisty system pracy zależy od ciebie,...

Porady dietetyczne dla odchudzających się

Obalamy mity na temat odchudzania

Obalamy mity na temat odchudzania

cukrzycę Fakt: Nadwaga powoduje cukrzycę. Nadwaga sprawia, że ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 rośnie, a dieta o wysokiej zawartości kilodżuli (...) zrekompensować złych nawyków...

Leczenie cukrzycy

Leki przeciwcukrzycowe a wątroba (WIDEO)

Leki przeciwcukrzycowe a wątroba (WIDEO) Odtwórz wideo

Doustne leki przeciwcukrzycowe stosowane w wielu przypadkach u osób chorych na cukrzycę muszą być przyjmowane codziennie, a nawet kilka razy (...) odpowiada prof. dr hab. Jan Tatoń, diabetolog. Należy...

Przyczyny cukrzycy

Cukrzyca a otyłość (WIDEO)

Cukrzyca a otyłość (WIDEO) Odtwórz wideo

dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz, diabetolog. Związek pomiędzy otyłością a cukrzycą jest najwyraźniejszy w przypadku cukrzycy typu 2. Ten typ cukrzycy polega (...) - cukrzyca typu...

Cukrzyca typu 2 - charakterystyka, leczenie

Co ma wpływ na cukrzycę typu 2? (WIDEO)

Co ma wpływ na cukrzycę typu 2? (WIDEO) Odtwórz wideo

Cukrzycę typu 2 nie powoduje jedynie jeden czynnik. Może bowiem ich być nawet kilka naraz, aby doszło do rozwoju choroby. Warto wiedzieć (...) . Jakie czynniki wpływają na wystąpienie cukrzycy typu...

Cukrzyca typu 2 - charakterystyka, leczenie

Cukrzyca typu II (prezentacja edukacyjna)

Cukrzyca typu II (prezentacja edukacyjna)

. Początkowe objawy są subtelne do tego stopnia, że jedna trzecia chorych nie zdaje sobie sprawy z tego, iż choruje na cukrzycę typu II. Znaki ostrzegawcze (...) coraz więcej młodych ludzi. Według szacunków...